Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 12:10 Autor: PAP

Prof. Gaciong: empatia ma kluczowe znaczenie w relacjach lekarza z pacjentem

Pacjenci najczęściej zarzucają lekarzom brak empatii, tymczasem ma ona kluczowe znaczenie w relacjach chorego z lekarzem – powiedział w środę rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.

Rektor WUM mówił o tym podczas konferencji „Komunikacja w medycynie i dobre relacje z pacjentami – teoria, praktyka, dydaktyka”, która odbyła się w Warszawie. Okazją do spotkania była publikacja raportu „Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami”, w którym przedstawiono najważniejsze rekomendacje dotyczące poprawy relacji chorych z personelem medycznym.


Prof. Zbigniew Gaciong przypomniał, że polscy lekarze w 2014 r. znaleźli się na ostatnim miejscu w rankingu zaufania i satysfakcji z leczenia wśród pacjentów (opublikowanym przez prestiżowe pismo medyczne „New England Journal of Medicine”). Sklasyfikowano w nim lekarzy z 30 krajów, zarówno Europy jak i innych państwa, w tym USA, Japonii, Australii, Republiki Afryki Południowej, Korei Południowej, Tajwanu, Izraela oraz Filipin.


„Polska wypadła w tym zestawieniu na ostatnim miejscu, wyprzedziła nas nawet Federacja Rosyjska” – zaznaczył rektor WUM.


Pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria, aż 83 proc. badanych tam pacjentów oświadczyło, że ufa lekarzom, a 64 proc. było zadowolonych z terapii jaką otrzymało podczas ostatniej wizyty u lekarza. Na kolejnych miejscach znaleźli się lekarze z Danii (odpowiednio: 79 proc. i 61 proc.), Holandii (78 proc. i 47 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (76 proc. i 51 proc.). Ostatnie trzy miejsca zajęli medycyny z Bułgarii (46 proc. i 30 proc.), Rosji (45 proc. i 11 proc.) oraz Polski (43 proc. i 23 proc.).


Co jest najważniejsze w relacjach pacjenta i lekarza? Zdaniem prof. Zbigniewa Gacionga pacjent powinien być w centrum zainteresowania medycyny, całego personelu medycznego. „Już podczas pierwszego kontaktu z pacjentem lekarz swoim zachowaniem powinien sygnalizować, że jest ukierowany na pacjenta, pochyla się do przodu i utrzymuje z nim kontakt wzrokowy” – przekonywał. Dodał, że bardzo ważne jest aktywne słuchanie i nie może być żadnej bariery fizycznej, takiej choćby jak biurko czy komputer, utrudniającej bezpośrednią relację z pacjentem.


Wskazują na to badania AP-NORC Center przeprowadzone na grupie 1002 osób w wieku co najmniej 18 lat. Jak powiedział rektor WUM wykazały one, że dla pacjentów najważniejsze jest wysłuchanie go przez lekarza. Na drugim miejscu znalazło się postawienie właściwej diagnozy, a na kolejnych: zachowanie lekarze, to jak się odnosi do chorego, jego wiedza, cechy charakteru i czas poświęcony pacjentowi.


„Kluczowe znaczenie ma empatia i wrażliwość lekarza” – zaznaczył prof. Zbigniew Gaciong. Powiedział, że w analizach skarg pacjentów przeprowadzonych w Szwecji 77 proc. zarzutów dotyczyło właśnie braku empatii. Na dalszych miejscach wymieniano brak zaangażowania w decyzje (55 proc. skarg), brak odpowiedzi na skargi pacjentów (45 proc.) oraz brak zainteresowania (23 proc.).


W Polsce zwiększyła liczba naruszeń praw pacjentów stwierdzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta. „Ten wzrost w ostatnich latach jest wręcz skokowy, a wpłynęła na to pandemia” – skomentował rektor WUM. Z przytoczonych danych wynika, że w latach 2016-2019 co roku stwierdzano od 89 do 97 przypadków naruszenia praw pacjentów. W 2020 r., czyli w pierwszym roku pandemii, było ich już 215.


Dobre relacje miedzy personelem medycznym i pacjentem wpływają na satysfakcję chorych, ale także na przebieg terapii. „Lepsza komunikacja przekłada się na lepsza opiekę medyczną” – podkreślił prof. Zbigniew Gaciong. Wynika to z tego, że lepiej poinformowani i bardziej usatysfakcjonowani pacjenci lepiej stosują się do zaleceń lekarza i lepiej z nim współpracują w procesie terapeutycznym i diagnostycznym.


Na podstawie metaanalizy 106 badań wyliczono, że zła komunikacja o 19 proc. zwiększa ryzyko przerwania leczenie przez chorego. Natomiast szkolenie personelu medycznego w zakresie komunikacji z pacjentem skutkowało 1,6-krotnym zwiększeniem szansy, że pozostanie on w terapii. Wielu chorych odstawia leki już po kilku miesiącach terapii. Tak jest szczególnie w chorobach przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, osteoporoza czy cukrzyca.


„Nierzadko trudno ocenić czy chory bierze leki, bo większość pacjentów powie, że bierze. Wielu z nich jednak w ogóle zapomina je wziąć, a zatem udzielona lekarzowi odpowiedź jest w sumie szczera” – powiedział prof. Zbigniew Gaciong. Dodał, że przerwanie terapii, zmniejsza jej skuteczność i zwiększa koszty leczenia, prowadzi do stosowania nadmiernych, niepotrzebnych procedur i zagraża bezpieczeństwu pacjenta. (PAP)


Autor: Zbigniew Wojtasiński


zbw/ zan/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 12:40 Słynny pływak Phelps krytykuje WADA, Bańka odpiera zarzuty Michael Phepls, 23-krotny mistrz olimpijski, w wysłuchaniu przed Izbą Reprezentantów skrytykował Światową Agencję Antydopingową (WADA) za brak działań… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 Posłowie PiS: wniesiemy o zwołanie komisji kultury ws. Muzeum II Wojny Światowej Posłowie PiS, wśród nich Piotr Gliński i Marek Suski, zapowiedzieli w środę, że wniosą o zwołanie sejmowej komisji kultury z art. 152 ws. zmian w wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 Nowy szef NATO: Mark Rutte - słynie z dobrych kontaktów z Trumpem i Bidenem (sylwetka) Nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte to najdłużej urzędujący premier Holandii; ma reputację 'teflonowego', bo mimo licznych afer w holenderskiej polityce… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 Sejm/ Leo (Polska2050-TD): obecna definicja gwałtu w prawie polskim jest niewystarczająca (krótka2) Obecna definicja gwałtu w prawie polskim jest niewystarczająca, nie chroni w sposób dostateczny ofiary - mówiła w środę w Sejmie Aleksandra Leo (Polska2050-TD)… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 Szef KAS: co piąte nabycie sprawdzające wykazało nieprawidłowości Co piąte nabycie sprawdzające, dokonywane przez pracowników KAS, wykazało nieprawidłowości - powiedział PAP szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 Dobrzyński: CBA zatrzymało kolejnych czterech pracowników niepublicznych uczelni wyższych (opis) Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował w środę, że agenci CBA zatrzymali kolejnych czterech pracowników niepublicznych… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 MSZ pogratulowało Markowi Rutte, który będzie kolejnym Sekretarzem Generalnym NATO Ministerstwo Spraw Zagranicznych pogratulowało premierowi Holandii Markowi Rutte, który będzie kolejnym Sekretarzem Generalnym NATO. Resort dyplomacji podziękował… » więcej 2024-06-26, godz. 12:40 Kujawsko-pomorskie/ Po tragicznym wypadku zablokowana dk 10 w Zielonczynie, wyznaczono objazdy (aktl.) Jeden kierowca zginął, a drugi został ranny w wypadku na drodze krajowej nr 10 w Zielonczynie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie cysterna z metanem czołowo zderzyła… » więcej 2024-06-26, godz. 12:30 Sejm/ Gawkowski do PiS: przez 8 lat doprowadziliście do sytuacji, w której ludzie biednieli Przez 8 lat rządów doprowadziliście do sytuacji, w której ludzie biednieli. Wstydźcie się, że macie czelność mówić Polakom, że my źle rządzimy -… » więcej 2024-06-26, godz. 12:30 Projekt nowelizacji ustanawiającej podstawę prawną dla utworzenia Komitetu ds. Cyfryzacji trafił do RCL Projekt nowelizacji wprowadzający podstawę prawną dla utworzenia Komitetu ds. Cyfryzacji pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Celem nowelizacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »