Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-19, 09:26 Autor: PAP

Czwartek (19.05) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Od lewej: prezydent Finlandii Sauli Niinisto, prezydent USA Joe Biden i premier Szwecji Magdalena Andersson w w Ogrodzie Różanym Białego Domu w Waszyngtonie (19.05) [fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL]
Od lewej: prezydent Finlandii Sauli Niinisto, prezydent USA Joe Biden i premier Szwecji Magdalena Andersson w w Ogrodzie Różanym Białego Domu w Waszyngtonie (19.05) [fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL]
Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Mołdawii Maia Sandu podczas spotkania Pałacu Elizejskim w Paryżu (19.05) [fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL]
Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Mołdawii Maia Sandu podczas spotkania Pałacu Elizejskim w Paryżu (19.05) [fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL]
(21:00) Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w czwartek w Belgradzie, że wspiera szybkie przystąpienie Serbii do UE i chce pomóc temu bałkańskiemu krajowi w uniezależnieniu się od gazu i ropy z Rosji.

– Musimy przyspieszyć integrację Serbii z UE i musimy stworzyć zachętę do reform w tym kraju – oświadczył Michel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

Dowiedz się więcej.


(20:20) Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Aby ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden.

Projekt przeszedł stosunkiem głosów 86 do 11. Wszystkie głosy na nie zostały oddane przez senatorów z Partii Republikańskiej.

Dowiedz się więcej.


(19:00) Ścisła współpraca między Słowacją a Polską będzie podstawą powojennej odbudowy Ukrainy - napisano w czwartek w komunikacie prasowym słowackiego resortu spraw zagranicznych. Podkreślono, że oba kraje promują perspektywę europejską Ukrainy.

Komunikat wydano po rozmowach sekretarz stanu w MSZ Słowacji Ingrid Brockovej z wiceszefem MSZ Polski Pawłem Jabłońskim.

Dowiedz się więcej.


(17:30) - Istnieje ryzyko, że tocząca się na Ukrainie wojna rozleje się na sąsiednie państwa, w tym Mołdawię, musimy chronić integralność terytorialną Mołdawii - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek gości w Paryżu prezydent Mołdawii Maię Sandu.

- Mam nadzieję, że Unia Europejska "szybko zaopiniuje" wniosek Mołdawii o członkostwo w UE, co pozwoli na to, by w najbliższych tygodniach rząd w Kiszyniowie otrzymał "jasną odpowiedź" w tej sprawie - powiedział również Macron.

Dowiedz się więcej.


(17:20) - Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

- Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek - zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.

Dowiedz się więcej


(15:40) - Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji - poinformował w czwartek ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

Dowiedz się więcej.


(13:00) Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął rejestrację jeńców wojennych, których ewakuowano z oblężonych przez Rosjan zakładów Azowstal w Mariupolu na południu Ukrainy - poinformowano w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Operacja monitorowania żołnierzy opuszczających zakłady metalurgiczne, w tym rannych, rozpoczęła się we wtorek i nadal trwa.

Dowiedz się więcej


(12:00) Rosyjskie linie lotnicze nie będą mogły sprzedać swoich niewykorzystywanych slotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii - ogłosił w czwartek rząd tego kraju w ramach dalszych sankcji na rosyjski sektor lotniczy.

Brytyjski rząd oszacował, że wartość slotów, czyli pozwoleń na lądowanie, start oraz postój samolotów na lotniskach w określonych godzinach, którymi dysponują Aerofłot, Ural Airlines oraz Rossija, wynosi 50 milionów funtów. Rosyjskie linie nie wykorzystują ich, bo od razu po rosyjskiej napaści na Ukrainę, brytyjski rząd zamknął dla nich swoją przestrzeń powietrzną oraz wszystkie lotniska w kraju.

Dowiedz się więcej


(11:10) W piątek z oficjalną wizytą do Warszawy przybędzie prezydent Słowenii Borut Pahor. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Jak wynika z programu, opublikowanego w czwartek przez Kancelarię Prezydenta RP, wizyta rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania Boruta Pahora przez Andrzeja Dudę na dziedzińcu Belwederu.

Dowiedz się więcej


(10:50) Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 54 413 480 szczepionek – poinformowano w czwartek na stronach rządowych.

W Polsce dostępne są szczepionki dwudawkowe firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Novavax oraz jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson.

Dowiedz się więcej


(9:20) Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; zniszczono co najmniej osiem domów mieszkalnych - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

"W niektórych częściach Siewierodoniecka ratownicy nie mogli przez dwie godziny rozpocząć pracy z powodu ciężkich ostrzałów. (...) W mieszkaniu, w które trafił pocisk, znaleziono ciała dwóch kobiet bez oznak życia. W pobliżu jednego z domów zginął mężczyzna, a na tej samej ulicy pod rosyjskim ostrzałem znaleźli się kobieta i mężczyzna. Kobieta poniosła śmierć na miejscu, rannego mężczyznę przewieziono do szpitala"

Dowiedz się więcej


(9:00) Rosja skierowała do walki na Ukrainie niedoświadczonych poborowych, którzy stali się mięsem armatnim; rosyjskie wojsko pali szkoły i budynki mieszkalne zakazanymi bombami fosforowymi – powiedział w nocy ze środy na czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Każdy zobaczył już, jak Rosja zachowuje się na wojnie (…) Niedoświadczeni poborowi byli rzucani do walki jak mięso armatnie” – powiedział Zełenski, cytowany przez stację Sky News.

Dowiedz się więcej


(8:30) Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,464 mln osób - podała w czwartek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,5 tys. osób - dodano.

Jak poinformowała, w środę do Polski z Ukrainy wjechało 21,5 tys. osób - to wzrost o 6 proc. względem statystyk z wtorku, kiedy przyjechało z Ukrainy 20 tys. osób, a w czwartek do godziny 7 rano przybyło 6,5 tys. osób - wzrost o 15 procent w stosunku do danych z środowego poranka.

Dowiedz się więcej


(8:10) Na maturze w czwartek rano będzie pisemny egzamin z fizyki, a po południu pisemny z historii sztuki. Oba nie są obowiązkowe.

Chęć zdawania egzaminu pisemnego z fizyki zadeklarowało 19,7 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, czyli 6,8 proc. z nich. Z kolei chęć zdawania egzaminu pisemnego z historii sztuki zadeklarowało 3,8 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 1,3 proc. z nich. Wraz z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników.

Dowiedz się więcej


(8:00) Policjanci zatrzymali kierowcę, który w okolicy Tarczyna wjechał w grupę kolarzy i zbiegł z miejsca zdarzenia. Potwierdzamy, że w nocy zatrzymaliśmy do sprawy 45-latka. Miał 1 promil alkoholu w organizmie - poinformował PAP rzecznik komendanta stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Do wypadku doszło w środę przed godziną 20. Kierowca samochodu osobowego wjechał w grupę 14 kolarzy, nie zatrzymał się i uciekł. Jeden z kolarzy zmarł, a czterech z poważnymi obrażeniami trafiło do szpitala.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-06-30, godz. 05:40 Kate Winslet gwiazdą kolejnego serialu HBO "Trust" Występ w serialu „Mare z Easttown” okazał się telewizyjnym strzałem w dziesiątkę dla Kate Winslet („Titanic”). Chwalony był nie tylko sam kryminał… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Prognoza pogody na 30 czerwca i 1 lipca Jak informuje IMGW, Europę północną obejmują wyże, pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich niżów. Polska znajduje się w obszarze obniżonego… » więcej 2022-06-30, godz. 05:30 Japonia/ Po 11 latach cofnięto nakaz ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej w Fukushimie Nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania został w czwartek zniesiony w części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia… » więcej 2022-06-30, godz. 05:00 Włochy/Prasa: premier wraca wcześniej ze szczytu NATO z powodu napięć w rządzie Premier Włoch Mario Draghi postanowił opuścić wcześniej szczyt NATO w Madrycie i wrócić do Rzymu z powodu poważnych napięć w koalicji rządowej- podaje… » więcej 2022-06-30, godz. 04:10 NATO będzie monitorowało migrację jako ryzyko dla stabilności państw członkowskich Masowa nieregularna migracja jest jednym z 'hybrydowych zagrożeń', które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformowano… » więcej 2022-06-30, godz. 03:30 Kolejny scenariusz nagrodzonej Oscarem za "Juno" Diablo Cody na ekranie. Oto "Lisa Frankenstein" Tym razem na podstawie jej scenariusza Zelda Williams („Legenda Korry”) wyreżyseruje film zatytułowany „Lisa Frankenstein”. Tytuł filmu nieprzypadkowo… » więcej 2022-06-30, godz. 03:00 W produkcji Netfliksa "Kaos" Hugh Grant zagra Zeusa, jakiego nie zna nikt. Neurotycznego i tchórzliwego narcyza Ujawniono boską obsadę serialu Netfliksa zatytułowanego „Kaos”. Wiadomo m.in., że Hugh Grant („Cztery wesela i pogrzeb”) wcieli się w nim w rolę… » więcej 2022-06-30, godz. 02:20 Cameron Diaz przerywa filmową emeryturę, by zagrać w produkcji Netfliksa Po raz ostatni na ekranie można było zobaczyć Cameron Diaz („Maska”) w 2014 roku, kiedy to wystąpiła w filmach „Inna kobieta”, „Sekstaśma” oraz… » więcej 2022-06-30, godz. 02:10 Kolumbia/ Predzydent Duque:"Kolumbia powinna utrzymać swą strategiczną więź z USA i NATO" Kolumbia powinna utrzymać swą strategiczną współpracę z NATO i Stanami Zjednoczonymi - oświadczył w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE Ivan Duque… » więcej 2022-06-30, godz. 02:10 Saoirse Ronan i Sam Rockwell w zwiastunie kryminału „See How They Run” Ogromna popularność wyreżyserowanego przez Riana Johnsona filmu „Na noże” sprawiła, że klasyczne kryminały w stylu powieści Agathy Christie wróciły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »