Radio Opole » Kraj i świat
2022-03-25, 12:00 Autor: PAP

W sobotę sonda Solar Orbiter będzie przez chwilę bliżej Słońca niż Merkury

W sobotę sonda Solar Orbiter zbliży się do Słońca na odległość 0,32 jednostki astronomicznej, czyli ok. 48 milionów kilometrów. Tym samym przez chwilę będzie bliżej gwiazdy niż najbliższy jej Merkury - informuje CBK PAN. Przy misji pracują również polscy badacze.

Jak informuje Centrum Badań Kosmicznych PAN, przed naukowcami związanymi z projektem sondy Solar Orbiter, należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pracowity tydzień. Poruszający się po wydłużonej, eliptycznej orbicie statek kosmiczny wszedł właśnie w swoje peryhelium, czyli w miejsce największego zbliżenia dwóch ciał niebieskich.


Sonda, która wystartowała w kosmiczną podróż w styczniu 2020 roku, w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła część naukową misji. Dzięki prawidłowemu wykonaniu niebezpiecznego manewru przy Ziemi, koniecznemu do zmiany nachylenia orbity, weszła na drogę ku Słońcu. W tej chwili, w największym zbliżeniu do gwiazdy, porusza się z zawrotną prędkością 55 km/s.


Zbliży się do Słońca na odległość 0,32 jednostki astronomicznej, czyli około 48 milionów kilometrów. Tym samym przez chwilę będzie bliżej gwiazdy niż najbliższy jej Merkury. "Jedynym obiektem znającym się bliżej niż Solar Orbiter będzie sonda NASA Parker Solar Probe. Jednak w odróżnieniu od sondy amerykańskiej, ta europejska będzie miała wycelowane w Słońce teleskopy" - wskazano w komunikacie CBK PAN.


Jak przypomniano, przy misji pracują również polscy badacze. Jeden z dziesięciu instrumentów Solar Orbitera, spektrometr rentgenowski STIX, był konstruowany m.in. przez inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, natomiast dane zbierane przez instrument są analizowane przez Zakład Fizyki Słońca CBK PAN we Wrocławiu.


"Do podejścia sondy w pobliże Słońca dojdzie w bardzo dobrym momencie, ponieważ aktywność naszej gwiazdy jest teraz dość duża i można będzie zbadać z bliska rozbłyski określane jako te średniej klasy. Jednak z odległości jednej trzeciej jednostki astronomicznej, naukowcy będą mogli obserwować je z trzykrotnie większą dokładnością niż z Ziemi lub z orbity Ziemi" – wyjaśnia dr Tomasz Mrozek z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN, cytowany w komunikacie.


Instrument STIX działa nieprzerwanie od stycznia 2021 roku i nieustannie dostarcza danych. W tej chwili badacze mają do dyspozycji nieprzerwany ciąg obserwacji obejmujący ponad 400 dni.


"Jesteśmy szczególnie zainteresowani tzw. mikrorozbłyskami, które mogą zostać zarejestrowane przez STIX. Mamy nadzieję, że uda się nam dokładniej przyjrzeć szczegółom widma promieniowania rentgenowskiego, dokładniej przeanalizować bilans energetyczny takich słabych zjawisk i przede wszystkim dostrzec w analizowanym widmie cechy wskazujące na obecność nietermicznych elektronów, które w tzw. standardowym modelu rozbłysku są głównym czynnikiem transportującym energię uwolnioną podczas przełączania pól magnetycznych w koronie Słońca" – wyjaśnia dr Mrozek.


Dane z Solar Orbitera będą porównywane z tymi pochodzącymi z innych obserwatoriów solarnych znajdujących się na orbicie Ziemi. Japoński satelita Hinode, należące do NASA obserwatoria Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS) i Solar Dynamics Observatory (SDO) oraz ESA Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) będą obserwować efekty pogody kosmicznej, podczas gdy Solar Orbiter będzie szukał jej źródła.(PAP)


agt/ ekr/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 06:00 Co piąty Amerykanin uważa, że sztuczna inteligencja ma świadomość Co piąty Amerykanin uważa, że sztuczna inteligencja (AI) ma świadomość - wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 3500 respondentów… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Obszary wiejskie chłodzą miasta Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów. » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Scenarzyści „Iron Mana” pracują nad ekranizacją komiksu o indyjskim superbohaterze Mark Fergus i Hawk Ostby wracają do kina superbohaterskiego. Autorzy rozpoczynającego Kinowe Uniwersum Marvela (MCU) „Irona Mana” z 2008 roku, napiszą adaptację… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Plaga czarnej śmierci w Europie mogła pojawić się już przed ponad 5 tysiącami lat Powodem nagłego wyginięcia przed ponad pięcioma tysiącami lat wielu mieszkańców Europy mogła być epidemia wywołana przez bakterie Yersinia pestis - twierdzą… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 USA/ Harris poparła wystarczająca liczba delegatów dla jej nominacji w wyścigu do Białego Domu W poniedziałek co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla wiceprezydent Kamali Harris jako kandydatki tej partii w wyborach na prezydenta… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Prognoza pogody na 23 i 24 lipca Jak informuje IMGW, Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Europy południowo-zachodniej, jedynie na krańcach wschodnich zaznaczy się płytka zatoka niżowa… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Lekarze bez Granic: raport o katastrofalnych skutkach wojny w Sudanie Jeden na trzech pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w największym sudańskim mieście Omdurmanie w marcu 2024 roku, miał obrażenia po odłamkach… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Pięć połączonych ze sobą kółek olimpijskich: w kolorach niebieskim, czarnym, czerwonym - na górze i żółtym oraz zielonym - na dole, symbolizujących… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Tradycja parad sportowców, którzy niosą flagi swoich państw, narodziła się w Atenach 1906 roku, ale dopiero dwa lata później w Londynie odbyła się pierwsza… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Ostatnie autentycznie złote medale olimpijskie wręczano w Sztokholmie w 1912 roku. Projektowane są specjalnie na każde igrzyska. Powinny mieć co najmniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »