Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-21, 15:40 Autor: PAP

Tajlandia/ ASF winduje ceny wieprzowiny; konsumenci wybierają mięso krokodyli

Wzrost cen wieprzowiny w Tajlandii wiązany z epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF) sprawił, że konsumenci masowo przerzucają się na znacznie tańsze i bogatsze w białko mięso krokodyli – podał w piątek dziennik „South China Morning Post”.

Niedobory wieprzowiny i wysokie ceny tego najchętniej spożywanego w Tajlandii mięsa wywołały wybuchowy wzrost popytu na mięso krokodyli – ocenił branżowy portal Pork Business.


Cena wieprzowiny skoczyła do rekordowych 200 bahtów (24,30 zł) za kilogram, podczas gdy taką samą ilość mięsa krokodyla można w hurcie dostać już za około 70 bahtów (8,50 zł). To „zła wiadomość” dla około 10 tys. gadów hodowanych na fermie prowadzonej przez Wichaia Rungtaweechaia pod Bangkokiem – pisze „SCMP”.


„Z całego kraju przychodzą zapytania. Początkowo nie wiedziałem jak poradzić sobie z takim popytem. Restauracje i handlarze mięsem chcą, by im wysyłać duże ilości (…), a inni klienci chcą tylko zamówić mięso krokodyla na spróbowanie, by samemu sobie je ugotować w domu” – powiedział Wichai.


W Tajlandii w celach spożywczych zabija się obecnie 20 tys. krokodyli miesięcznie, dwa razy więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu – podał tajlandzki portal The Thaiger. Według „SCMP” niektóre fermy sprzedawały mięso głównie do Chin, ale pandemia Covid-19 utrudniła eksport.


Przyczyną boomu na rynku mięsa krokodyli jest kryzys na fermach trzody chlewnej. Po miesiącach zaprzeczeń tajlandzkie władze przyznały w ubiegłym tygodniu, że do kraju przedostał się ASF. By opanować epidemię, na fermach wybito tysiące zwierząt. Rząd zablokował też tymczasowo eksport wieprzowiny, aby złagodzić spadek podaży.


Andrzej Borowiak (PAP)


anb/ ap/


Kraj i świat

2022-09-27, godz. 16:30 Wielkopolskie/ Postępowanie WUW ws. zezwolenia na budowę obwodnicy Gostynia Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Żeglarka Hanna Chojnicka laureatką Nagrody Fair Play PKOl Żeglarka Hanna Chojnicka została laureatką 54. Nagrody Fair Play PKOl za „czyn czystej gry”. Uroczystość wręczenia wyróżnień przyznanych za rok 2021… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Estonia/ MSW: jeśli Cerkiew w naszym kraju wyrazi poparcie dla wojny, to metropolita będzie musiał wyjechać Jeśli Estońska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego wyrazi poparcie dla wojny na Ukrainie, to pozwolenie na pobyt w Estonii metropolity Eugeniusza… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 W Warszawie upamiętniono 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego Wszystkim, którzy swoją pracą i służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej składam uroczysty hołd - napisał prezydent Duda do uczestników wtorkowych… » więcej 2022-09-27, godz. 16:20 UE/ KE przyjęła pozytywną ocenę wniosku Włoch o wypłatę 21 mld euro z Funduszu Odbudowy Komisja Europejska przyjęła pozytywną ocenę wniosku Włoch o wypłatę 21 mld euro z Funduszu Odbudowy, z czego 10 mld euro to dotacje, a 11 mld euro na p… » więcej 2022-09-27, godz. 16:10 Szwecja/ Narodowa Sieć Sejsmologiczna: dwie eksplozje w pobliżu gazociągów Nord Stream (opis) Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono… » więcej 2022-09-27, godz. 16:10 NielsenIQ BASES wdraża BASES Creative Product AI, nowy mechanizm testowania, sprawdzania i optymalizacji receptur produktów… Nowy moduł sztucznej inteligencji to największy postęp w zakresie badania składu produktów od 70 lat. » więcej 2022-09-27, godz. 16:10 Kuba/ W związku z nadejściem huraganu Ian ewakuowano ponad 50 tys. osób Ponad 50 tys. osób zostało ewakuowanych na Kubie do wtorku w związku z zagrożeniem spowodowanym przez huragan Ian. Żywioł zagraża również amerykańskiej… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Niemcy/ Policja przeszukała superjacht oligarchy Usmanowa, zwolennika Putina Niemiecka policja przeszukała we wtorek w Bremie superjacht Dilbar, należący do obłożonego zachodnimi sankcjami i bliskiego Putinowi rosyjskiego oligarchy… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Wiceszef MSZ o Baltic Pipe: po dziesiątkach lat kończymy z uzależnieniem od Rosji w zakresie surowców energetyczny… Nareszcie po dziesiątkach lat kończymy z uzależnieniem od Rosji w zakresie surowców energetycznych, to jest historyczny moment; dostawy gazociągiem Baltic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »