Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-17, 06:50 Autor: PAP

Publikacja Stowarzyszenia Patria Nostra: "Niemcy i zbrodnie w Polsce w czasie II wojny światowej"

Nowa publikacja wydana przez Stowarzyszenie Patria Nostra we współpracy z Touro College Berlin nosi tytuł „Wina bez pokuty? Niemcy i zbrodnie w Polsce w czasie II wojny światowej”. Książka omawia niedostatek wiedzy Niemców o zbrodniach dokonanych w Polsce podczas wojny.

Tytuł oryginału brzmi "Schuld ohne Suehne? Deutschland und die Verbrechen in Polen im Zweiten Weltkrieg”. Publikacja wydana w języku niemieckim i przeznaczona dla niemieckiego odbiorcy, którego świadomość na temat zbrodni niemieckich popełnionych na terenie Polski jest nikła.


Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, którą stowarzyszenie Patria Nostra i Touro College Berlin zorganizowały w listopadzie 2020 r., podczas której omawiano niemiecki terror i ludobójstwo w Polsce w czasie II wojny światowej, a także moralne prawo do domagania się od Niemiec reparacji za zniszczenia wojenne.


"Książka jest niezwykle cenną publikacją, omawiającą niedostatek wiedzy Niemców o zbrodniach dokonanych w Polsce i na Polakach w czasie II wojny światowej. Pokazuje +niedociągnięcia+ wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Uwypukla skutki skromnych reparacji wojennych i ich zasadność. Udziela odpowiedzi na pytanie, dlaczego termin +polskie obozy koncentracyjne+ jest nie do przyjęcia. Pokazuje też, jak muzea (polskie i niemieckie) radzą sobie ze wspólną przeszłością w obu krajach" - informuje stowarzyszenie Patria Nostra, które planuje również wydanie całości monografii w języku polskim.


Autorami tekstów umieszczonych w publikacji są: Lech Obara, Marta Ansilewska-Lehnstaedt, Igor Kąkolewski, Łukasz Jasiński, Paweł Ukielski, Stanisław Żerko i Daniel Brewing. Słowo wstępne, streszczenie i redakcja leżała w gestii prof. Stephana Lehnstaedta.


Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, mec. Lech Obara napisał rozdział zatytułowany "Walka o prawdę". Zawarł w nim zarówno historię jak i misję Stowarzyszenia. Opisał wytoczone niemieckim mediom procesy za używanie fałszujących historię zwrotów typu "polskie obozy zagłady" i wyjaśnił, jak kształtowała się doktryna w tym zakresie. Opisał też "praworządność po polsku" oraz "praworządność po niemiecku" i "praworządność po luksembursku" oraz walkę o prawidłowe wykonanie na terenie Niemiec wyroku w sprawie Karola Tendery przeciwko telewizji ZDF.


Dr Marta Ansilewska-Lehnstaedt w swoim artykule przeanalizowała przestępstwa, jakich niemieccy okupanci dopuścili się na obywatelach polskich podczas II wojny światowej. Punktem wyjścia była wystawa w Gedenkstaette Stille Helden w Berlinie na temat żydowskiego ruchu oporu i pomocy dla Żydów w okupowanej przez nazistów Europie, której to wystawy jest współautorką.


Rozdział dr. Pawła Ukielskiego zatytułowany „Muzeum Powstania Warszawskiego – nowoczesna placówka pamięci” jest poświęcony roli Muzeum Powstania Warszawskiego jako instytucji, która zapoczątkowała w Polsce przemiany w sferze upamiętniania i pamięci.


Prof. Igor Kąkolewski z CBH PAN Berlin napisał rozdział zatytułowany "Rola dialogu podręcznikowego w procesach pojednania w okresie od końca II wojny światowej do początku XXI wieku". Z kolei prof. dr Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu poruszył w swoim rozdziale problem reparacji i odszkodowań w stosunkach polsko-niemieckich.


Rozdział dr. Daniela Brewina nosi tytuł "Na peryferiach… Historiografia niemiecka okupowanej Polski”, a dr Łukasz Jasiński z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie napisał rozdział zatytułowany "Rozliczenie zbrodni II wojny światowej w Polsce i Niemczech od końca wojny do XXI wieku".


30 listopada w Berlinie w siedzibie Touro College odbyła się promocja monografii.


Projekt jest finansowany ze środków ministerstwa spraw zagranicznych w ramach programu Dyplomacja Publiczna 2021.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ fit/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 09:50 Lubelskie/ Ostrzeżenia hydrologiczne przed wzrostem poziomu wód w rzekach na południu regionu Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód w rzekach na Lubelszczyźnie m.in. na Bugu, Wieprzu, Huczwie wydało w czwartek Biuro Prognoz Hydrologicznych… » więcej 2023-06-08, godz. 09:40 French Open - były trener Świątek: Iga główną kandydatką do triumfu w Paryżu Iga Świątek i Aryna Sabalenka będą faworytkami czwartkowych meczów półfinałowych French Open, a jeśli obie wygrają i spotkają się w finale, to polska… » więcej 2023-06-08, godz. 09:40 Zachodniopomorskie/ IMGW ostrzega przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla części województwa zachodniopomorskiego. Alert dotyczy ośmiu… » więcej 2023-06-08, godz. 09:30 Zamość/ W listopadzie br. powinien zakończyć się remont dawnego budynku Akademii Zamojskiej W listopadzie br. powinien zakończyć się remont konserwatorski dawnego budynku Akademii Zamojskiej, który ma odtworzyć bryłę gmachu z drugiej połowy XVIII… » więcej 2023-06-08, godz. 09:30 SG: w środę z Ukrainy do Polski przyjechało 25,5 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 25,6 tys. W środę z Ukrainy do Polski wjechało 25,5 tys. osób; z Polski na Ukrainę wyjechało 25,6 tys. osób - podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 r. - agresji… » więcej 2023-06-08, godz. 09:30 Ukraina/ Masowy pomór ryb obwodzie dniepropietrowskim na skutek zniszczenia tamy na Dnieprze Do masowego pomoru ryb doszło w miejscowości Marjańske w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, padło tam 850 kg ryb - poinformowały w czwartek władze… » więcej 2023-06-08, godz. 09:20 Ukraina/ Władze: poziom Zbiornika Kachowskiego spadł o prawie 1 metr w ciągu doby Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim w rejonie Nikopola na Ukrainie wyniósł 13,05 metra według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 7 rano w Polsce) w… » więcej 2023-06-08, godz. 09:20 USA/ Prezydent Biden w rozmowie z premierem Kanady obiecał pomoc w gaszeniu pożarów Prezydent USA Joe Biden w rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau obiecał w środę czasu lokalnego pomoc w gaszeniu pożarów i zaangażowanie 'wszystkich… » więcej 2023-06-08, godz. 09:10 Podkarpackie/ W związku z dłuższym weekendem więcej patroli policyjnych na drogach regionu W związku z dłuższym weekendem na drogach Podkarpacia od godzin porannych w święto Bożego Ciała służbę pełni więcej patroli policyjnych, które zwracają… » więcej 2023-06-08, godz. 08:50 POLSA: do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że do końca dekady może rozpocząć pierwszą polską misję orbitalną wokół Księżyca. Chodzi o pojazd, który z orbity… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »