Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-17, 06:50 Autor: PAP

Publikacja Stowarzyszenia Patria Nostra: "Niemcy i zbrodnie w Polsce w czasie II wojny światowej"

Nowa publikacja wydana przez Stowarzyszenie Patria Nostra we współpracy z Touro College Berlin nosi tytuł „Wina bez pokuty? Niemcy i zbrodnie w Polsce w czasie II wojny światowej”. Książka omawia niedostatek wiedzy Niemców o zbrodniach dokonanych w Polsce podczas wojny.

Tytuł oryginału brzmi "Schuld ohne Suehne? Deutschland und die Verbrechen in Polen im Zweiten Weltkrieg”. Publikacja wydana w języku niemieckim i przeznaczona dla niemieckiego odbiorcy, którego świadomość na temat zbrodni niemieckich popełnionych na terenie Polski jest nikła.


Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, którą stowarzyszenie Patria Nostra i Touro College Berlin zorganizowały w listopadzie 2020 r., podczas której omawiano niemiecki terror i ludobójstwo w Polsce w czasie II wojny światowej, a także moralne prawo do domagania się od Niemiec reparacji za zniszczenia wojenne.


"Książka jest niezwykle cenną publikacją, omawiającą niedostatek wiedzy Niemców o zbrodniach dokonanych w Polsce i na Polakach w czasie II wojny światowej. Pokazuje +niedociągnięcia+ wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Uwypukla skutki skromnych reparacji wojennych i ich zasadność. Udziela odpowiedzi na pytanie, dlaczego termin +polskie obozy koncentracyjne+ jest nie do przyjęcia. Pokazuje też, jak muzea (polskie i niemieckie) radzą sobie ze wspólną przeszłością w obu krajach" - informuje stowarzyszenie Patria Nostra, które planuje również wydanie całości monografii w języku polskim.


Autorami tekstów umieszczonych w publikacji są: Lech Obara, Marta Ansilewska-Lehnstaedt, Igor Kąkolewski, Łukasz Jasiński, Paweł Ukielski, Stanisław Żerko i Daniel Brewing. Słowo wstępne, streszczenie i redakcja leżała w gestii prof. Stephana Lehnstaedta.


Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, mec. Lech Obara napisał rozdział zatytułowany "Walka o prawdę". Zawarł w nim zarówno historię jak i misję Stowarzyszenia. Opisał wytoczone niemieckim mediom procesy za używanie fałszujących historię zwrotów typu "polskie obozy zagłady" i wyjaśnił, jak kształtowała się doktryna w tym zakresie. Opisał też "praworządność po polsku" oraz "praworządność po niemiecku" i "praworządność po luksembursku" oraz walkę o prawidłowe wykonanie na terenie Niemiec wyroku w sprawie Karola Tendery przeciwko telewizji ZDF.


Dr Marta Ansilewska-Lehnstaedt w swoim artykule przeanalizowała przestępstwa, jakich niemieccy okupanci dopuścili się na obywatelach polskich podczas II wojny światowej. Punktem wyjścia była wystawa w Gedenkstaette Stille Helden w Berlinie na temat żydowskiego ruchu oporu i pomocy dla Żydów w okupowanej przez nazistów Europie, której to wystawy jest współautorką.


Rozdział dr. Pawła Ukielskiego zatytułowany „Muzeum Powstania Warszawskiego – nowoczesna placówka pamięci” jest poświęcony roli Muzeum Powstania Warszawskiego jako instytucji, która zapoczątkowała w Polsce przemiany w sferze upamiętniania i pamięci.


Prof. Igor Kąkolewski z CBH PAN Berlin napisał rozdział zatytułowany "Rola dialogu podręcznikowego w procesach pojednania w okresie od końca II wojny światowej do początku XXI wieku". Z kolei prof. dr Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu poruszył w swoim rozdziale problem reparacji i odszkodowań w stosunkach polsko-niemieckich.


Rozdział dr. Daniela Brewina nosi tytuł "Na peryferiach… Historiografia niemiecka okupowanej Polski”, a dr Łukasz Jasiński z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie napisał rozdział zatytułowany "Rozliczenie zbrodni II wojny światowej w Polsce i Niemczech od końca wojny do XXI wieku".


30 listopada w Berlinie w siedzibie Touro College odbyła się promocja monografii.


Projekt jest finansowany ze środków ministerstwa spraw zagranicznych w ramach programu Dyplomacja Publiczna 2021.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ fit/ tebe/


Kraj i świat

2022-06-24, godz. 23:40 Ekstraliga żużlowa - Apator - GKM 56:34 (opis) For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34. Pierwszy mecz wygrał Apator 46:44 i zdobył punkt bonusowy. For Nature Solutions Apator… » więcej 2022-06-24, godz. 23:00 Ekstraliga żużlowa - 10. kolejka (tabela) Wyniki meczów 10. kolejki i tabela ekstraligi żużlowej: For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34 Arged Malesa Ostrów - Betard… » więcej 2022-06-24, godz. 23:00 MSZ: zakończyła się Narada Ambasadorów RP Wyzwania wynikające z ataku Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19, konsekwencje dla ładu międzynarodowego oraz wnioski jakie polska dyplomacja musi wyciągnąć… » więcej 2022-06-24, godz. 22:50 Ekstraliga żużlowa - Apator - GKM 56:34 (wynik) For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34. Pierwszy mecz wygrał Apator 46:44 i zdobył punkt bonusowy. (PAP) km/ af/ » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Rajdowe MŚ - Rovanpera prowadzi po siedmiu oesach, Kajetanowicz ósmy (aktl.) Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris) prowadzi po siedmiu z 19 odcinków specjalnych rozgrywanego w Kenii Rajdu Safari, szóstej rundy mistrzostw świata. Na ósmej… » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Pomorskie/ Śmiertelny wypadek motocyklisty na trasie do Parzyna Jedna osoba zginęła, a druga jest poważnie ranna po tym, jak motocyklista jadący z pasażerem uderzył w drzewo na trasie między Parzynem a Laską w Borach… » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Włochy/ W Lombardii stan kryzysowy z powodu suszy We włoskim regionie Lombardia lokalne władze wprowadziły w piątek stan kryzysowy z powodu coraz większej suszy. Zaapelowały do obywateli o jak najoszczędniejsze… » więcej 2022-06-24, godz. 22:30 Gruzja/ Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice po decyzji UE o odłożeniu akcesji kraju do Wspólnoty Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w piątek wieczorem na ulice Tbilisi po decyzji UE, odkładającej perspektywy akcesji Gruzji do Wspólnoty. Demonstranci domagają… » więcej 2022-06-24, godz. 22:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-06-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-06-24 o godz. 21:50W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2022-06-24, godz. 22:30 Gruzja/ Prezydent Ukrainy do Gruzinów: jesteście na drodze do UE, działajcie, pomożemy wam! 'W czwartek Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do UE, wy też jesteście na tej drodze. Działajcie, pomożemy wam! Chwała Gruzji, chwała Ukrainie!'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »