Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-01, 21:40 Autor: PAP

Kościński: dobre perspektywy polskiej gospodarki potwierdzone m.in. w prognozach OECD

Dobre perspektywy polskiej gospodarki znajdują potwierdzenie zarówno w najnowszych, prognozach OECD, jak i danych opublikowanych przez GUS - skomentował w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że ożywienie jest kontynuowane w tempie wyższym od przewidywań.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała w środę grudniową prognozę makroekonomiczną „Economic Outlook”.


Resort finansów zawrócił uwagę, że zakłada ono kontynuację globalnego ożywienia, "chociaż różnice w jego poziomie w poszczególnych krajach są znaczne". "Po silnym odbiciu w pierwszej połowie roku PKB Polski przekroczył poziom sprzed pandemii i oczekuje się, że wzrośnie o 5,3 proc. w 2021 r." - zaznaczono.


Przypomniano, że główny scenariusz w prognozie zakłada kontynuację ożywienia gospodarczego, jako skutek lepszego radzenia sobie z sytuacją pandemiczną przy wsparciu polityk monetarnych i fiskalnych państw.


"Dobre perspektywy polskiej gospodarki znajdują potwierdzenie zarówno w najnowszych, prognozach OECD, jak i we wczorajszych danych opublikowanych przez GUS" - stwierdził, cytowany w środowej informacji resortu, minister finansów Tadeusz Kościński. Zwrócił uwagę, że dane dotyczące PKB potwierdzają, że "ożywienie w gospodarce jest kontynuowane i to w tempie wyższym od przewidywań", przy czym PKB przekroczył już poziom sprzed pandemii. "Na niskim poziomie pozostanie również stopa bezrobocia" - zaznaczył.


Z prognozy OECD dla Polski wynika, że po silnym odbiciu w pierwszej połowie roku PKB przekroczył poziom sprzed pandemii i oczekuje się, że sięgnie 5,3 proc. w 2021 r., a następnie utrzyma się na poziomie 5,2 proc. w 2022 r. i 3,3 proc. w 2023 r.


MF zaznaczył, że według OECD inflacja (CPI) w Polsce wzrośnie do poziomu 4,8 proc. w 2021 r., w 2022 r. do poziomu 6,2 proc. a następnie spadnie do 3,4 proc. w 2023 r.


MF podkreśliło, że stabilizacja oraz utrzymanie ożywienia gospodarczego, a także wyzwania związane z zagrożeniami, takimi jak rosnąca presja inflacyjna, wymagają odpowiedniej odpowiedzi po stronie polityk monetarnej i fiskalnej. "W tym kontekście OECD odnotowuje działania wprowadzane w naszym kraju w ramach drugiej tarczy antykryzysowej oraz rozwiązania podatkowe i fiskalne zawarte w Polskim Ładzie, a także działania Narodowego Banku Polskiego zmierzające do zacieśnienia polityki pieniężnej" - dodano.


"Główny scenariusz zakłada kontynuację ożywienia gospodarczego jako skutek lepszego radzenia sobie z sytuacją pandemiczną przy wsparciu polityk monetarnych i fiskalnych państw" - zaznaczył resort, odnosząc się do globalnej prognozy OECD. Wg niej globalny wzrost w 2021 r. wyniesie 5,6 proc.; w 2022 r. - 4,5 proc. oraz 3,2 proc. w 2023 r.


"Ocena ta jest ostrożnie optymistyczna" - zaznaczyło MF. Zwrócono uwagę, że głównymi ryzykami wskazanymi przez Organizację w nadchodzącym okresie pozostają: sytuacja zdrowotna związana z pandemią COVID-19, braki w zasobach siły roboczej, jak również utrzymująca się nierównowaga pomiędzy podażą a popytem w odniesieniu do niektórych towarów wraz z wyższymi i utrwalającymi się cenami energii i żywności, a także niepewna sytuacja polityczna.


"OECD prognozuje, że w wymiarze globalnym inflacja osiągnie szczyt na przełomie lat 2021-22, po czym do 2023 r. stopniowo spadnie do około 3 proc." - podsumowało MF. (PAP)


autorka: Magdalena Jarco


maja/ drag/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 20:20 Lubuskie/ Poszukiwania mężczyzny w Odrze w Cigacicach Na Odrze w Cigacicach trwają poszukiwania mężczyzny. Mężczyznę porwał nurt i zniknął pod wodą - powiedział PAP rzecznik straży pożarnej w Zielonej… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 USA/ Kalendarium wyborcze Demokratów po wycofaniu się Bidena Po wycofaniu się Joe Bidena z wyborów prezydenckich kalendarium kampanii Partii Demokratycznej nie ulega istotnym zmianom, ale nie jest jasne, czy wiceprezydent… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 Szef dyplomacji UE: spotkanie szefów MSZ odbędzie się w Brukseli, nie w Budapeszcie (opis) Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował w poniedziałek, że z powodu stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy postanowił zwołać kolejne spotkanie ministrów… » więcej 2024-07-22, godz. 20:10 USA/ Nancy Pelosi poparła kandydaturę Kamali Harris w wyborach prezydenckich (aktl.) Wiceprezydentka Kamala Harris szybko zyskuje szanse na uzyskanie nominacji swej partii w wyborach prezydenckich. Jej kandydaturę poparła w poniedziałek była… » więcej 2024-07-22, godz. 20:10 Piłkarska LM - Siemieniec: jesteśmy przygotowani na dwa ciężkie spotkania Trener Jagiellonii podkreśla, że awans do fazy grupowej europejskich pucharów nie jest łatwy, ale jego piłkarze zrobią wszystko, by powalczyć o swoje kolejne… » więcej 2024-07-22, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Widzew 1:0 (do przerwy) PGE FKS Stal Mielec - Widzew Łódź 1:0 do przerwy Bramka: Ilja Szkurin (45+2-głową). Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Bert Esselink. Sędzia:… » więcej 2024-07-22, godz. 20:00 ETPCz sformułował pytania do skargi przeciwko Polsce w sprawie użycia Pegasusa Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) sformułował pytania do stron w sprawie skargi złożonej przeciw Polsce przez dziewięć osób, w tym Krzysztofa… » więcej 2024-07-22, godz. 19:50 Białoruś/ Obrońcy praw człowieka apelują o wstrzymanie kary śmierci wobec Niemca Apelujemy do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec obywatela Niemiec Rico Kriegera - piszą we wspólnym oświadczeniu obrońcy praw człowieka… » więcej 2024-07-22, godz. 19:50 Przedstawiciel UNHCR w Polsce: sport nigdy nie powinien być używany do szerzenia mowy nienawiści Wierzę, że wszyscy się zgodzą, iż sportu nigdy nie należy używać do utrwalania mowy nienawiści i stygmatyzowania uchodźców - powiedział PAP Kevin J… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Komisja wizowa przesłuchała na posiedzeniu niejawnym byłych szefów służb Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przesłuchała w poniedziałek na niejawnym posiedzeniu b. szefa ABW Krzysztofa Wacławka i b. szefa Agencji Wywiadu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »