Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-28, 10:30 Autor: PAP

Premier Morawiecki dla dpa o kryzysie na granicy z Białorusią, Nord Stream 2 i odszkodowaniach za straty wojenne

Premier Polski Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiej agencji prasowej dpa. Głównym tematem był kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią, ale szef rządu mówił także o gazociągu Nord Stream 2 i reparacjach za straty wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej.

W niedzielę dpa opublikowała cały wywiad z polskim premierem.


Morawiecki, pytany dlaczego Polska nie przyjmuje pomocy z UE w ochronie granicy, np. od agencji ochrony granic Frontex, mówił, że "możemy przyjąć różnego rodzaju wsparcie, ale w tej chwili go nie potrzebujemy".


Uzasadniał, że "mamy 15 000 funkcjonariuszy straży granicznej, a Frontex ma do 1200 funkcjonariuszy na wszystkich zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Poza tym mamy też 15 tysięcy żołnierzy. Tak więc nasza granica jest dość szczelna. I bronimy Europy przed kolejnym kryzysem migracyjnym. Uważam, że Unia Europejska musi być w stanie chronić swoje granice".


Dpa przypomina, że kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką o tym, jak rozwiązać kryzys na granicy z Białorusią. Zdaniem premiera Morawieckiego "Unia Europejska powinna zaangażować się w znalezienie dyplomatycznego rozwiązania. Ale kiedy kanclerz Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już 15 miesięcy".


Premier zwracał uwagę, że "Łukaszenka nadużył również rozmowy z Angelą Merkel. Udawał, że Merkel zgodziła się na przetransportowanie 2000 imigrantów korytarzem do Niemiec i innych krajów europejskich. A to nie jest prawda".


W kwestii ewentualnego wsparcia finansowego UE dla repatriacji migrantów do ich krajów ojczystych Morawiecki uważa, że "jest to wspólna sprawa, ponieważ migranci nie chcą zatrzymywać się w Polsce, chcą jechać do Niemiec i Holandii. Ale my nie chcemy czekać na Unię Europejską. Jeżeli będzie dobra wola ze strony Łukaszenki, to natychmiast podejmiemy ten pozytywny sygnał i będziemy współpracować w finansowaniu migrantów wracających do domu, do Iraku i innych krajów. To powinien być wspólny wysiłek, ale sami możemy też działać bardzo szybko".


Pytany przez dpa czy obecny kryzys może zjednoczyć Europę, która od dłuższego czasu jest podzielona w kwestii polityki uchodźczej, premier Mateusz Morawiecki odpowiedział twierdząco. Podkreślił, że "polityka azylowa powinna być prerogatywą suwerennego państwa. Ale wspólną politykę migracyjną powinniśmy wypracować na poziomie europejskim".


Zdaniem polskiego premiera "pod tym względem jedność w Europie jest o wiele większa niż trzy czy cztery lata temu. Poprzednia polityka wobec uchodźców okazała się błędem. Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego lub dwóch, zrozumiała, że nie możemy prowadzić polityki otwartych drzwi i Multikulti".


Zapytany, czy mówiąc o poprzedniej polityce wobec uchodźców, ma na myśli tę, za którą odpowiedzialna była Angela Merkel, Morawiecki podkreśla: "Nie tylko ona, także kilku innych przywódców państw Europy Zachodniej chciało prowadzić politykę otwartych drzwi. Ale nie liczyli się z konsekwencjami".


Dpa zwróciła uwagę, że coraz bardziej napięta staje się sytuacja na granicy Rosji i Ukrainy. "Mamy do czynienia z pewnym dodatkowym ruchem wojsk rosyjskich wokół Ukrainy" - przyznał Morawiecki - Ale jest też inny aspekt, o którym nie mówi się tak dużo: istnieje możliwość kryzysu energetycznego na Ukrainie. Jest ona uzależniona od rosyjskich dostaw ropy, gazu, a nawet węgla. Według niektórych analiz, rosyjski szantaż energetyczny może doprowadzić do blackoutu na Ukrainie".


Morawiecki potwierdził, że jego zdaniem Rosja używa energii jako broni przeciwko Ukrainie i wyraził nadzieję, że Niemcy w związku z tym zmienią swoje nastawienie do gazociągu Nord Sream 2, który "staje się narzędziem szantażu Ukrainy i Mołdawii. Jest też narzędziem manipulacji cenami energii. Oczekiwałbym, że nowy niemiecki rząd zrobi wszystko, aby Nord Stream 2 nie stał się narzędziem w arsenale prezydenta Putina".


Inną ważną kwestią w stosunkach polsko-niemieckich w ciągu ostatnich kilku lat były reparacje za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej. Czy sprawa jest już poza dyskusją? - pyta dpa.


"Nie, ta sprawa nie jest poza dyskusją, ponieważ Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji" - mówił premier - Tworzymy Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego. Podpisałem tę decyzję w poniedziałek. Ten instytut zinstytucjonalizuje nasze wysiłki, by przeanalizować wszystkie straty, ale także by przeanalizować podejście, które zamierzamy przyjąć w sprawie reparacji".


Sejmowa komisja ds. reparacji "została poproszona o uzupełnienie raportu o dodatkowe informacje. Komisja zamknie go do lutego i przedstawi go opinii publicznej w późniejszym terminie" - poinformował w wywiadzie premier.


"Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobić z tym raportem, nie została jeszcze podjęta. Ale przygotowujemy wszystko, co jest potrzebne do zaprezentowania tego raportu światu" - mówił szef polskiego rządu.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ zm/


Kraj i świat

2024-05-09, godz. 12:00 Wiceszef MAP: dodatkowe koszty Orlenu przy niedoszłym zakupie ropy z Wenezueli to ok. 100 mln dol. Dodatkowe koszty, jakie poniósł Orlen w związku z niedoszłym zakupem ropy z Wenezueli, oprócz samych przedpłat, to ok. 100 mln dol. - poinformował w czwartek… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Śląskie/ Oszust internetowy wyłudził 25 tys. zł; usłyszał 32 zarzuty Policjanci z Żywca poinformowali w czwartek o zatrzymaniu 26-latka, który oferował w internecie monety kolekcjonerskie i sprzęt militarny. Po zainkasowaniu… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Senat zakończył posiedzenie Senat w czwartek przed południem zakończył dwudniowe posiedzenie; kolejne posiedzenie planowane jest w dniach 22 i 23 maja. » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Amy Winehouse wyróżniona nagrodą za przekroczenie miliarda streamów w Wielkiej Brytanii W lipcu tego roku minie 13 lat od śmierci Amy Winehouse. I choć w swojej karierze zdołała nagrać zaledwie dwa albumy studyjne, pochodzące z nich przeboje… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Sejmowa komisja ochrony środowiska negatywnie o wniosku o odwołanie minister klimatu Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa negatywnie zaopiniowała w czwartek wniosek posłów PiS o odwołanie ministry klimatu Pauliny… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Śląska: możemy dokonać wielkiej rzeczy Trener piłkarzy Śląska Wrocław Jacek Magiera przed meczem z Cracovią przyznał, że chociaż wiosna nie jest najlepsza w wykonaniu jego zespołu, to cały… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 USA/ Trzy ofiary śmiertelne burz w Tennessee i Karolinie Północnej Gwałtowne burze, tornada i opady gradu nawiedziły w środę niektóre stany USA; zginęły dwie osoby w Tennessee i jedna w Karolinie Północnej - poinformowała… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Szef MKiDN: we wtorek na rządzie ustawa wdrażająca dyrektywę DSM o tantiemach i prawach autorskich We wtorek rząd zajmie się ustawą wdrażającą dyrektywę DSM o tantiemach i prawach autorskich, która zostanie przekazana do dalszych prac w parlamencie -… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Gruzja/ Media: działacze i opozycjoniści pobici przez nieznanych sprawców Kilku gruzińskich opozycjonistów i aktywistów, organizujących trwające od ponad miesiąca protesty przeciwko tzw. ustawie o agentach zagranicznych, zostało… » więcej 2024-05-09, godz. 12:00 Wiceszef MON: w maju dwie kolejne brygady WOT - w woj. opolskim i lubuskim W maju zostanie zakończona procedura formowania dwóch kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej - w woj. lubuskim i opolskim - przekazał w Sejmie wiceszef… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »