Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 19:00 Autor: PAP

Gliński: domyślamy się, że rozmowy ws. Polskich Nagrań zerwano z powodów politycznych

Domyślamy się, że rozmowy ws. odkupienia przez Skarb Państwa Polskich Nagrań zostały zerwane z powodów politycznych, po zmianie przedstawiciela Warner Music na Europę - powiedział w środę w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Nagrania ogłosiła upadłość w marcu 2010 roku. W kwietniu 2013 r. sąd zadecydował o postawieniu najstarszej firmy fonograficznej w stan upadłości. W 2015 roku, za 8 mln zł Polskie Nagrania kupił Warner Music Poland. Rozmowy o możliwości odkupienia firmy przez Skarb Państwa rozpoczęły się w połowie 2017 r.


W środę o sprawę Polskich Nagrań - na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu w Radziejowicach - pytała posłanka PiS Joanna Lichocka.


W odpowiedzi na jej pytanie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zaznaczył, że rozmowy Warner Music Poland w sprawie wykupienia Polskich Nagrań zostały przerwane już po wstępnych deklaracjach ws. wykupu.


"Podejrzewamy - nie mamy pewności żadnej - że decyzja o zerwaniu rozmów nastąpiła po tym, jak zmienił się nasz partner personalny. Jako przedstawiciel (Warner Music - PAP) został powołany obcokrajowiec, który po prostu zerwał rozmowy" - mówił Gliński.


Dodał, że w sprawie tej został złożony wiosek do sądu. "W tej chwili - w związku z tym, że traktujemy te pertraktacje jako zobowiązujące, ponieważ one dobrnęły prawie do końca i w ostatniej chwili zostały zerwane przez drugą stronę - sprawa jest w sądzie" - powiedział PAP po posiedzeniu komisji wicepremier Gliński.


Dopytywany o powody zerwania rozmów odpowiedział, że nie podano takiego powodu. "Domyślamy się, że powód był polityczny, że ktoś nie chciał, żeby rząd polski odkupywał polski dorobek i polskie dziedzictwo. Ono w tej chwili jest w rękach zagranicznej, wielkiej, bogatej korporacji, która nie wykorzystuje tego dorobku w taki sposób, w jaki powinien on być wykorzystywany" - powiedział.


Polskie Nagrania na środowym posiedzeniu komisji zostały wymienione jako przykład wyprzedawania przez poprzedni rząd polskich instytucji kultury. Gliński dodał, że osoby odpowiedzialne za ich sprzedaż nigdy nie poniosły konsekwencji.


Rozmowy o możliwości odkupienia firmy przez Skarb Państwa rozpoczęły się w połowie 2017 r. Warner Music Poland chciała, aby negocjacje poprzedziła niezależna wycena dokonana przez profesjonalny podmiot. Nieoficjalnie do MKiDN dotarła informacja, że szacunkowa wycena wyniosła pomiędzy 50 a 80 mln zł. Resort dopuszczał rekompensatę inwestycji Warner Music Poland w zakup zbiorów i praw Polskich Nagrań, ale też poniesionych przez firmę kosztów. Warner, poza wykupem samej firmy (8,1 mln zł), zainwestował ok. 2-3 mln w uporządkowanie jej katalogu i kwestii praw autorskich.


Jak informowało wtedy ministerstwo, w negocjacjach ustalono sumę znacznie wyższą niż 8 mln zł, za jakie sprzedane zostały Polskie Nagrania, bo uwzględniono inwestycje, jakie poniósł prywatny właściciel. "Ja uważam, że powinniśmy jednak zadbać o to, żeby to było w granicach rozsądnych" – powiedział Piotr Gliński. Dodał, że 80 mln zł to kwota z kategorii "anegdot". "Chcemy to za rozsądną, ale wysoką sumę odkupić" – deklarował.


W katalogu Polskich Nagrań jest muzyka popularna, rockowa, ludowa, klasyczna i jazzowa zarejestrowana w okresie od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności. Są tu nagrania takich twórców jak m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki i Wojciech Kilar. Wśród około 40 tys. nagrań wchodzących w skład tego zbioru są m.in. nagrania konkursów pianistycznych im. Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, polskich kompozytorów współczesnych, rejestracje nagrań w studio Polski Jazz, nagrania Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.(PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ aszw/


Kraj i świat

2021-11-28, godz. 21:10 PŚ w bobslejach - Niemcy dominują w czwórkach Niemcy Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Martin Grothkopp i Alexander Schueller triumfowali w rywalizacji bobslejowych czwórek w zawodach Pucharu Świata… » więcej 2021-11-28, godz. 21:00 Austria/ Podejrzenie pierwszego zakażenia wariantem Omikron; szczegółowe kontrole na lotnisku w Wiedniu Badana jest próbka od osoby z Tyrolu, u której podejrzewa się zakażenie nowym wariantem Omikron koronawirusa - informują w niedzielę austriackie media. Dla… » więcej 2021-11-28, godz. 21:00 Katowice/ Andrea Bocelli w hołdzie ofiarom i represjonowanym w stanie wojennym Światowej sławy tenor Andrea Bocelli zaśpiewał w niedzielę w Katowicach podczas koncertu dedykowanego pamięci górników z kopalni Wujek, którzy zginęli… » więcej 2021-11-28, godz. 21:00 Liga hiszpańska - 15. kolejka Wyniki 15. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: niedzielaBetis Sewilla 3 - Juanmi 54, 63, 78 Levante 1 - Shkodran Mustafi 7Espanyol Barcelona 1 - Yangel… » więcej 2021-11-28, godz. 21:00 Warszawa/ Ogłoszono laureatów 15. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską Film Kiriłła Sieriebriennikowa 'Gorączka' zdobył Grand Prix w konkursie filmów fabularnych 15. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. W konkursie… » więcej 2021-11-28, godz. 20:50 Janusz Pyciak-Peciak ponownie wybrany na dyrektora sportowego UIPM Janusz Pyciak-Peciak wybrany został w Monako na trzecią kadencję na stanowisko dyrektora sportowego Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM). Będzie… » więcej 2021-11-28, godz. 20:50 Prezydent przybył do Budapesztu na spotkanie głów państw V4 W niedzielę wieczorem prezydent Andrzej Duda przybył do Budapesztu, gdzie w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej, na… » więcej 2021-11-28, godz. 20:50 Liga angielska - remis Chelsea z ManU W hicie 13. kolejki Premier League prowadzący w tabeli piłkarze Chelsea Londyn zremisowali u siebie z Manchesterem United 1:1. 'The Blues' mają już tylko punkt… » więcej 2021-11-28, godz. 20:40 Alpejski PŚ - 71. zwycięstwo Shiffrin (opis) Amerykanka Mikaela Shiffrin wygrała slalom alpejskiego Pucharu Świata w Killington, odnosząc 71. zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce zajęła Słowaczka… » więcej 2021-11-28, godz. 20:40 WHO: na razie nie wiadomo, czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała w niedzielę, że nie jest jeszcze jasne, czy nowy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »