Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:00 Autor: PAP

Caritas Polska apeluje o włączenie się w akcję "Mniej śmieci – więcej pamięci"

W ramach akcji "Mniej śmieci – więcej pamięci" Caritas Polska apeluje o kultywowanie pamięci o zmarłych w sposób jak najmniej uciążliwy dla przyrody. Zaznacza, że uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to nie konkursy na najlepiej rozświetlony nagrobek, ale czas pamięci o tych, którzy odeszli.

Akcja "Mniej śmieci – więcej pamięci", zapoczątkowana została w roku 2020 r. przez zespół Caritas Laudato si', inspirowany ekologiczną encykliką papieża Franciszka.


W komunikacie przekazanym PAP Caritas Polska zwraca uwagę, że rokrocznie Polacy kupują 300 mln zniczy, z czego ok. 70 proc. na przełomie października i listopada. "W ten sposób przyczyniamy się do powstawania gigantycznej ilości odpadów" - ostrzega organizacja.


"Nie chodzi o to, by nie kupować w ogóle, ale czasem jedna świeca mniej w zupełności wystarczy" - wskazuje Caritas Polska przypominając, że "przez wiele stuleci czciliśmy pamięć o zmarłych nie robiąc z cmentarzy kolorowych jarmarków".


Ostrzega, że po pierwszych dniach listopada zostają "tony śmieci". "Kupujemy zachęceni promocjami, pięknie zdobionymi zniczami, wieńcami, ale modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych świec i grób udekorowany sztucznymi kwiatami" - czytamy w komunikacie.


Akcja "Mniej śmieci – więcej pamięci" jest zaproszeniem do powrotu do prawdziwej tradycji - "do obecności, do pamięci, do refleksji, uczestnictwa w mszy świętej, do modlitwy za zmarłych.


"W zwykłym czasie trudno jest nam znaleźć chwilę na odwiedzenie grobów, często oddalonych o setki kilometrów, dlatego właśnie jest ten dzień, wolny od pracy, abyśmy mogli w spokoju uczcić pamięć zmarłych, powspominać ich i pomodlić się" - wskazuje organizacja.


Caritas zachęca do własnoręcznie zrobionych ekologicznych i biodegradowalnych dekoracji, np. z suszonych kwiatów i zimozielonych gałązek, to piękne świadectwo naszej pamięci o zmarłych.


Przekonuje, że stworzenie nagrobnych ozdób w domu jest całkiem proste, a "poświęcony na to czas może być okazją do wspominania bliskich i prawdziwego rodzinnego świętowania".


Zwraca uwagę, że przy wielu parafiach powstały "zniczodzielnie" – miejsca, a właściwie regały, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieuszkodzone znicze bez wkładów, by ktoś inny mógł z nich skorzystać.


Założyciele ekologicznego gospodarstwa Anielskie Ogrody – pomysłodawcy hasła "Mniej śmieci – więcej pamięci" – organizują warsztaty z tworzenia ekowianków, które potem można zanieść na cmentarz. Możliwości jest więc wiele.


Organizatorami akcji są Caritas Laudato si’, Anielskie Ogrody, Ruch Świętego Franciszka z Asyżu (REFA), Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, Fundacja Dzieła Kolpinga, Zerowesterzy, Inżynier w Zielonych Okularach.(PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ mhr/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 15:40 Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia Sejm składa najgłębszy hołd poległym za wolną Polskę i za 'Solidarność' oraz wyraża najwyższy szacunek dla wszystkich, którzy zdobyli się na odwagę… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Posłowie Lewicy w sprawie Mejzy: nie wierzymy już w polskie orana ścigania Posłowie Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic i Maciej Kopiec poinformowali w czwartek w Sejmie, że składają wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Prognoza pogody na 10 i 11 grudnia Jak podaje IMGW, prawie cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych, nad Morzem Północnym oraz nad Korsyką… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Kluby i koła opozycyjne chcą więcej demokracji w Sejmie - przygotowały projekt zmian regulaminu izby (opis) Kluby i koła opozycyjne, m.in. KO, Lewica, KP-PSL, Polska 2050, Porozumienie, przygotowały projekt zmian w regulaminie Sejmu, które mają wprowadzić więcej… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 UE/ Wiceminister Witkowski: walcząc ze zmianami klimatycznymi, trzeba pamiętać o człowieku i miejscach pracy W walce ze zmianami klimatycznymi nie wolno zapomnieć o człowieku i miejscach pracy - oznajmił w czwartek w Brukseli wiceminister infrastruktury RP Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Litwa/ Szef MSZ gotów podać się do dymisji w związku z tranzytem produktów Biełaruśkalij Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył w czwartek, że jest gotów podać się do dymisji, ponieważ po wprowadzeniu w środę… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Dolnośląskie/ IMGW zapowiada intensywne opady śniegu na południu regionu IMGW we Wrocławiu zapowiedział intensywne opady śniegu na południu Dolnego Śląska. Do godz. 5 w piątek ma spaść nawet do 15 centymetrów śniegu - podano… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Sejm uczcił minutą ciszy byłego posła Ryszarda Brzuzego Sejm uczcił minutą ciszy zmarłego w czwartek Rzyszarda Brzuzego - posła na Sejm PRL X Kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego i uczestnika obrad Okrągłego… » więcej 2021-12-09, godz. 15:30 Warszawa/ Rada Warszawy przyjęła uchwałę przyjmującą petycję o zmianie nazwy ronda Dmowskiego W czwartek radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Nie oznacza to jednak zmiany nazwy ronda. » więcej 2021-12-09, godz. 15:30 USA/ Prezydent Biden: ochrona demokracji jest wyzwaniem definiującym nasze czasy Ochrona demokracji przed zagrożeniem ze strony autorytaryzmu jest wyzwaniem naszych czasów - powiedział prezydent USA Joe Biden, inaugurując w czwartek wirtualny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »