Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 16:10 Autor: PAP

Szef MSWiA: ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo (opis)

Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb; w latach 2022-2025 w ramach programu modernizacji na rozwój służb mundurowych przeznaczymy ok. 10 mld złotych - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja szefa MSWiA z udziałem komendantów głównych formacji podległych MSWiA dotycząca "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". Zgodnie z zapowiedziami budżet nowej ustawy modernizacyjnej na cztery lata ma wynieść 10 mld 30 mln złotych.


Szef MSWiA podkreślił na konferencji, że ta ustawa jest niezwykle ważna. "Tak naprawdę jest to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków, realne wzmocnienie naszych służb. Służb odpowiedzialnych za tak naprawdę losy naszych obywateli w sytuacjach trudnych" - powiedział.


Działania służb, jak mówił, muszą być skuteczne. "Dlatego też ta ustawa modernizacyjna, czyli taki strumień pieniędzy, który w najbliższych latach popłynie do naszych służb, jest dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych wielką radością" - dodał.


Kamiński zaznaczył, że najwięcej pieniędzy popłynie do największej formacji podległej MSWiA, czyli Policji. "To będzie około 6,5 mld złotych" - powiedział minister.


Wśród priorytetów wymienił zwiększenie polskiej Policji o około 7,5 tysiąca etatów, z czego ok. 1 800 będzie przeznaczonych dla nowego pionu Policji - Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości. "To jest wielkie wyzwanie XXI wieku i będziemy tworzyli na wzór obecnego CBŚP drugą taką służbę wewnątrz Policji dedykowaną zwalczaniu cyberprzestępczości" - zaznaczył.


"Kolejna sprawa: będziemy kontynuowali rozbudowę posterunków Policji w mniejszych miejscowościach. Chcemy odbudować, czy też zbudować ok. 250 nowych posterunków Policji i na ten cel przeznaczamy ok. 2 tysięcy nowych etatów, żeby byli funkcjonariusze, którzy obsadzą realnie te posterunki Policji. To jest ważne zadanie. Chcemy, żeby Policja była jak najbliżej ludzi" - przekazał minister.


"Chcemy też bardzo wzmocnić naszą Straż Graniczną. Około 1,5 mld zł będzie dedykowane rozwojowi tej formacji. W ramach tego 750 nowych etatów będzie dedykowanych tylko i wyłącznie wzmocnieniu naszej granicy wschodniej" - mówił podczas konferencji prasowej minister Kamiński.


Zapowiedział także rozbudowę systemu perymetrycznego - elektronicznego zabezpieczenia granicy wschodniej. "Będziemy rozwijali na całej granicy wschodniej system perymetryczny, czyli detektory ruchów, kamery, kamery termowizyjne podłączone bezpośrednią do strażnic SG. Tak, żeby w wypadku nielegalnego przekroczenia granicy ta reakcja była natychmiastowa i skuteczna" - wskazał.


Szef MSWiA powiedział też, że modernizowany będzie nadzór radarowy na Morzu Bałtyckim. "Chcemy, żeby również poprzez nowoczesny system radarowy, całe nasze północne wybrzeże, w tym te ważne strategiczne inwestycje, były skutecznie chronione" - dodał.


Kamiński poinformował też, że resort zamierza zwiększyć o 750 liczbę etatów w Straży Pożarnej. "Kolejna rzecz to bardzo specyficzny nowoczesny sprzęt. Myślimy tu o specjalistycznych wozach strażackich z wielkimi drabinami, które skutecznie będą podejmowały działania w wielkich miastach" - przekazał szef MSWiA.


Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji przedstawił założenia dotyczące programu modernizacji polskiej policji. "Pierwszą kluczową kwestią jest budowa nowego biura do walki z cyberprzestępczością" - poinformował. Zaznaczył, że trafi tam tysiąc osiemset nowych etatów.


Gen. Szymczyk poinformował, że planowany jest także rozwój policyjnego szkolnictwa. "Będziemy chcieli wybudować nową szkołę policji. Szkoła ta powstanie w Lublinie" - zapowiedział gen. Szymczyk. "Chcemy też rozbudować drugą ze szkół na południu Polski - szkołę policji w Katowicach" - dodał.


"Tylko w ten sposób będziemy mogli przede wszystkim wydłużyć czas trwania szkolenia podstawowego, a na tym bardzo nam zależy, ale też zintensyfikować szkolenie policjantów, doskonalenie zawodowe, a także szkolenia specjalistyczne i odciążyć z tych zadań Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, która docelowo ma stać się szkołą stricte oficerską" - wyjaśnił szef polskiej policji.


Z kolei Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga podkreślił, że jednym z priorytetów jest modyfikacja zautomatyzowanego systemu radarowego nadzoru obszarów morskich. "On już dzisiaj istnieje, z tym że ze względu na czas i zmianę technologii musimy go zmodyfikować" - podkreślił Praga.


"Spełnia dwa podstawowe zadania. Po pierwsze pozwala nam wykonywać nasze ustawowe zadania w obszarze morskim poprzez monitorowanie tego obszaru, a drugi, który jest chyba tak samo istotny jak ten pierwszy. Jest to ochrona infrastruktury krytycznej, chociażby budowy gazociągu Baltic Pipe, przekopu Mierzei Wiślanej czy gazoportu" - wyjaśnił.


Wskazał, że drugim priorytetem to jest budowa perymetrii na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. "Jest to bardzo ważny dla nas system i pozwoli nam jeszcze lepiej chronić wszystkie odcinki granicy zewnętrznej" - zaznaczył Komendant Główny Straży Granicznej.


"Jest to system dosyć rozbudowany, dlatego, że składa się z wielu kamer dziennych, nocnych, termowizyjnych, sensorów, czujników, które będą chronić granicę 24 godziny na dobę. Pozwala on również rozbudowywać pewne jego funkcjonalności. Będziemy w stanie podłączyć do tego systemu w terenie bezpośrednio przewoźne jednostki nadzoru, które będą na żywo przekazywać informacje o zdarzeniach, które mają miejsce. Będzie można połączyć się z istniejącym systemem kamer znajdujących się na wieżach obserwacyjnych na całej naszej granicy" - tłumaczył.


Natomiast Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak powiedział, że w ramach modernizacji będzie 750 nowych etatów w PSP. "Nie przypominam sobie w historii tak wielkiego zasilenia w tak krótkim czasie. To spowoduje, że wszędzie w Polsce będziemy się starali wprowadzić taki system, aby ośmiu funkcjonariuszy było gotowych do wyjazdu w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej. Aby wszędzie ludzie mogli się czuć jeszcze bardziej bezpiecznie+- niż do tej pory" - przekazał Bartkowiak.


"Kolejną ważną informacją są nowe drabiny mechaniczne. To jest element, który zawsze jest potrzebny w PSP. Chcemy zakupić 40 takich aut. To będzie wielkie wsparcie naszych działań na wysokości. Pożary często są na wysokościach dość sporych i musimy mieć sprzęt nie tylko do gaszenia, ale też do ewakuacji ludzi ze strefy zagrożenia" - mówił szef PSP.


Dodał przy tym, że kolejną ważna sprawą są inwestycje na ochronę osobistą strażaków, w nowe umundurowanie koszarowo-sztabowe i bojowe. "Na ten cel będzie 100 milionów złotych. To kolejny wielki postęp" - podkreślił.


W trakcie konferencji szef MSWiA został zapytany, czy w ramach programu przewidziane są pieniądze dla czwartej z podległych MSWiA służb - Służby Ochrony Państwa. "Prezentujemy to, co jest najważniejsze z punktu widzenia obywateli. Te formacje, dla których program zaprezentowaliśmy na co dzień pracują na rzecz obywateli" - podkreślił Mariusz Kamiński.


"SOP jest formacją specyficzną nakierowaną na ochronę najważniejszych osób w państwie. Myślę tu o panu prezydencie, marszałku Sejmu, Senatu, panu premierze, ochronie najważniejszych budynków rządowych. Jest to formacja stosunkowo nieduża, więc te środki będą dużo mniejsze. Ok. 200 milionów jest przewidziane dla SOP, przede wszystkim na sprzęt specjalistyczny, pirotechniczny" - dodał szef MSWiA. (PAP)


Autorzy: Bartłomiej Figaj, Agnieszka Ziemska, Daria Kania, Mateusz Mikowski


bf/ agzi/ dka/ mm/ lena/


Kraj i świat

2021-12-08, godz. 01:30 Australia za dyplomatycznym bojkotem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Australijscy urzędnicy nie wezmą udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w przyszłym roku, powiedział w środę premier… » więcej 2021-12-08, godz. 00:40 W. Brytania/ Wyciekło wideo wskazujące, że na Downing Street było przyjęcie w lockdownie Brytyjska stacja ITV wyemitowała we wtorek wieczorem nagranie pokazujące, jak wysocy rangą członkowie personelu Downing Street żartują sobie na temat przyjęcia… » więcej 2021-12-07, godz. 23:40 Piłkarska LM - Atletico Madryt w 1/8 finału We wtorkowych meczach ostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów toczyła się walka tylko o jedno miejsce w 1/8 finału. Premiowaną awansem drugą pozycję… » więcej 2021-12-07, godz. 23:40 Liga włoska - Gotti nie jest już trenerem Udinese Luca Gotti został zwolniony z funkcji trenera piłkarzy Udinese. W poniedziałek jego podopieczni przegrali na wyjeździe z Empoli 1:3 i w tabeli ekstraklasy… » więcej 2021-12-07, godz. 23:40 Nowy rekord na polskim rynku sztuki Za dzieło Magdaleny Abakanowicz pt. „Bambini” - 83 rzeźby przedstawiające sylwetki dziecięce - na wtorkowej aukcji Polswiss Artu zapłacono 13,6 mln zł… » więcej 2021-12-07, godz. 23:30 Sejmik przyjął budżet i wieloletnią prognozę finansową woj. łódzkiego Głosami radnych klubu PiS sejmik woj. łódzkiego przyjął we wtorek uchwały o budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej regionu. W budżecie zaplanowano… » więcej 2021-12-07, godz. 23:30 LE piłkarzy ręcznych – Wiśniewski: wyciągniemy wnioski i zapominamy W 6. kolejce Ligi Europejskiej piłkarzy ręcznych, Orlen Wisła pokonała hiszpański zespół Bidasoa w Irunie 29:28 (16:11). „Wyciągniemy wnioski z tego… » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 Piłkarska LM - Messi ma już 125 bramek (dokumentacja) Argentyńczyk Lionel Messi zdobył dwie bramki dla Paris Saint-Germain w wygranym 4:1 meczu z FC Brugge i umocnił się na drugim miejscu w klasyfikacji strzelców… » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 MŚ piłkarek ręcznych - Francja, Słowenia i Czarnogóra kolejnymi rywalami Polek Francja, Słowenia i Czarnogóra będą rywalami Polek w rundzie zasadniczej mistrzostw świata piłkarek ręcznych, których gospodarzem jest Hiszpania. Biało-czerwone… » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 LE piłkarzy ręcznych – Bidasoa – Orlen Wisła 28:29 (opis) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock wygrali na wyjeździe z hiszpańską drużyną Bidasoa Irun 29:28 (16:11) w meczu 6. kolejki grupy A Ligi Europejskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »