Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-24, 22:40 Autor: PAP

Rosjanie muszą jechać do Warszawy, by starać się o wizę do USA

Rosjanie, którzy chcieliby uzyskać wizę imigracyjną do USA, muszą udać się w tym celu do ambasady amerykańskiej w Warszawie, ponieważ ta usługa nie jest już dostępna w Rosji - powiedział AFP rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa potępiła tę decyzję.

Na stronie amerykańskiego resortu dyplomacji dodano Rosję do listy krajów, w których "Stany Zjednoczone nie mają przedstawicielstwa konsularnego lub w których sytuacja polityczna bądź dotycząca bezpieczeństwa jest na tyle niepewna, że ograniczony personel konsularny nie jest uprawniony do rozpatrywania wniosków wizowych". Wśród tych państw są m.in. Kuba, Iran, Wenezuela czy Syria.


"Zdajemy sobie sprawę, że to ważna zmiana dla osób ubiegających się o wizę" - przyznał Price, apelując o nieplanowanie wyjazdu do Polski przed wyznaczonym terminem spotkania w sprawie przyznania wizy. Przyznał, że nie uważa tego za "idealne rozwiązanie".


Według niego "decyzja rosyjskiego rządu o zakazie zatrudniania przez Stany Zjednoczone" pracowników rosyjskich lub z krajów trzecich "poważnie wpływa" na ich "zdolność do świadczenia usług konsularnych".


"Niezwykle ograniczona liczba pracowników konsularnych w Rosji nie pozwala nam obecnie na zagwarantowanie obywatelom USA rutynowych usług wizowych lub wsparcia" - zaznaczył. Ambasada USA w Moskwie będzie teraz wydawała jedynie "wizy dyplomatyczne lub oficjalne".


Na decyzję władz USA zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. "Amerykańscy dyplomaci od wielu lat niszczą system usług konsularnych w Rosji (...) Techniczną procedurę, która w XXI wieku powinna być rutynowa, zamienili w prawdziwe piekło" - napisała w mediach społecznościowych, cytowana przez Reutersa.


21 kwietnia Rosja uznała za osoby niepożądane 10 pracowników ambasady USA. Zabroniła także zatrudniania stronie amerykańskiej obywateli Rosji do prac administracyjnych i technicznych.


Wcześniej USA wydaliły 10 dyplomatów rosyjskich i ogłosiły sankcje na Rosję w związku z rosyjskimi cyberatakami i ingerencją w amerykańskie wybory.


30 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że decyzja Rosji poważnie odbije się na pracy przedstawicielstw USA w Rosji, a USA będą musiały zwolnić 182 miejscowych pracowników zatrudnionych w Moskwie, Władywostoku i Jekaterynburgu.(PAP)


skib/ akl/


arch.


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 16:10 Odsłonięcie statuetki Oscara Jana A.P. Kaczmarka - w środę w warszawskim KinoGramie Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek użyczył warszawskiemu KinoGramowi Oscara, którego otrzymał w 2005… » więcej 2021-11-30, godz. 16:10 Francja/ Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2022 r. Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił we wtorek w nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych swój start w wyborach prezydenckich we Francji… » więcej 2021-11-30, godz. 16:10 Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych, zgodnie z którym powstanie nowy rejestr paszportowy; zniknie papierowa wersja wniosku o wydanie dokumentu… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Dyrektor sportowy PZLA: troje lekkoatletów trenuje w RPA; sytuacja spokojna Dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki powiedział PAP, że trójka polskich lekkoatletów przebywa obecnie na zgrupowaniu w RPA. 'Sytuacja jest zupełnie spokojna… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Skuza: na koniec listopada rezerwa płynnych środków budżetu wyniosła ok. 150 mld zł Na koniec listopada rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 150 mld zł - powiedział wiceminister finansów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Ziobro: mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa doprowadzi do uchwalenia nowej ustawy o SN Mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa, od których zależy porządek i bezpieczeństwo prawne w Polsce, doprowadzi do uchwalenia w nieodległym… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Twórca „Synów anarchii” nakręci dla Netfliksa serial o Dzikim Zachodzie Kurt Sutter niedawno zakończył współpracę ze stacją FX, a już znalazł nowe miejsce do tworzenia kolejnych projektów. Podpisał kontrakt z platformą streamingową… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Opolskie/ Sejmik o pensji marszałka i stypendiach dla studentów medycyny Sejmik Województwa Opolskiego na wtorkowej sesji przyjął uchwałę o podwyżce wynagrodzenia dla marszałka i podniósł wysokość diet radnych. Zmienił także… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Abp Gądecki: Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic, ale też sprawę migrantów (opis) Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic Polski i UE, ale tak samo sprawę migrantów, którzy znaleźli się w położeniu, jakiego nikomu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »