Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-23, 07:10 Autor: PAP

UE/ Europosłanka Wiśniewska dla PAP: "Solidarność" w Luksemburgu broniła wszystkich Europejczyków

NSZZ "Solidarność" podczas protestu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu reprezentowała wszystkich Europejczyków zagrożonych ubóstwem energetycznym - powiedziała w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska, która również uczestniczyła w piątkowej manifestacji.

"+Solidarność pokazała jak należy demonstrować pokojowo. Luksemburg obawiał się, że będą tu zadymy, takie jak we Francji. +Solidarność+ pokazała jak się protestuje: przynieśli swoją petycję do TSUE, następnie do ambasady czeskiej. Wszystko odbywało się bardzo kulturalnie, spokojnie i pokojowo" - relacjonowała polska polityk.


"Pokojowy dwutysięczny protest ludzi +Solidarności+ odbywał się również w imieniu wszystkich Europejczyków, którzy boją się wysokich cen prądu. Boją się, że zimą nie będzie ich stać na ogrzewanie i ciepłą wodę. Dziś +Solidarność+ protestowała de facto w imieniu tych wszystkich ludzi, którzy boją się ubóstwa energetycznego. Nierozsądna polityka Unii Europejskiej i zapowiedziany pakiet Fit for 55 jest najlepszym dowodem na to, że przykręcanie śruby w polityce klimatycznej doprowadzi do wielkiego wzrostu ubóstwa energetycznego w całej Unii. Dziś widzimy jak szybują ceny nośników energii i dziś mamy pełną świadomość, że trzeba zrewidować politykę klimatyczną Unii Europejskiej" - zaapelowała Jadwiga Wiśniewska.


Europosłanka oceniła, że decyzje TSUE ws. kopalni węgla brunatnego Turów należy traktować jako sygnał alarmowy.


"+Solidarność+ przed Trybunałem była nie nie tylko w obronie Turowa, ale przeciwko podobnym sytuacjom, które mogą się zdarzyć w niedalekiej przyszłości. Takie postanowienie może być wydane na przykład wobec kopalń na Górnym Śląsku. Dlatego musimy protestować, zwracać uwagę na to, że Unia Europejska musi być solidarna, musi być zjednoczona w różnorodności i musi szanować kompetencje, które zostały nakreślone w traktatach. Dziś to my bronimy praworządności. Dziś Polska broni praworządności w Unii Europejskiej, bo wzywamy instytucje unijne do przestrzegania traktatów, gdzie jasno określono, jakie kompetencje zostały Wspólnocie powierzone, a jakie są wyłączną kompetencją państw członkowskich" - wyjaśniła.


"Jednoosobowe postanowienie TSUE o zamknięciu kopalni tak naprawdę podważa zaufanie obywateli do Unii Europejskiej i budzi antyunijne nastroje. Zamknięcie kopalni to nie jest zamknięcie kiosku z gazetami. To jest zamknięcie wielkiej fabryki, która jest miejscem utrzymania dla tysięcy ludzi. Poza wszystkim, nagłe zamknięcie kopalni jest fizycznie niemożliwe z powodów technologicznych. Już samo to pokazuje, jak absurdalne jest to postanowienie" - spuentowała Jadwiga Wiśniewska.


Z Luksemburga Artur Ciechanowicz(PAP)


asc/ jar/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 01:40 Rozmowy nuklearne w Wiedniu: Iran zajmuje twarde stanowisko Nieznaczny optymizm pojawił się w wypowiedziach dyplomatów UE, Rosji i Iranu, biorących udział w rozmowach o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku, których… » więcej 2021-11-30, godz. 00:40 Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 Magdalena Koleśnik została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Jury… » więcej 2021-11-30, godz. 00:40 Złota Piłka - Lewandowski: gratulacje dla zwycięzców Robert Lewandowski, który zajął drugie miejsce w plebiscycie magazynu 'France Football' na najlepszego zawodnika 2021 roku, pogratulował triumfatorom Złotej… » więcej 2021-11-30, godz. 00:30 Złota Piłka - brytyjskie media: Lewandowski zasłużył przynajmniej na zaległą nagrodę Brytyjska prasa i komentatorzy piłkarscy zgadzają się, że Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłką magazynu 'France Football' - jeśli nie za ten… » więcej 2021-11-30, godz. 00:20 Białoruś/ Lotnisko w Mińsku: W poniedziałek bez lotów wywozowych do Iraku Po tym, jak kilkoma samolotami linii Iraqi Airways z Mińska wyleciało ponad 1,8 tys. migrantów, główny białoruski port lotniczy poinformował, że poniedziałkowego… » więcej 2021-11-30, godz. 00:20 Puchar Davisa - Chorwaci w półfinale, Włosi wyeliminowani Tenisiści Chorwacji awansowali do półfinału rozgrywek o Puchar Davisa, pokonując w Turynie Włochów 2:1. Zwycięski punkt zdobyli debliści Mate Pavic i… » więcej 2021-11-30, godz. 00:20 Złota Piłka - niemieckie media rozczarowane: dlaczego znowu Messi... Niemieckie media nie kryją rozczarowania końcowymi wynikami plebiscytu 'France Football' i faktem, że Złota Piłka nie trafiła do grającego w Bayernie Monachium… » więcej 2021-11-29, godz. 23:50 Złota Piłka - Matthaeus o drugim miejscu Lewandowskiego: już nic nie rozumiem Lothar Matthaeus, laureat Złotej Piłki za rok 1990, był zaskoczony rozstrzygnięciem tegorocznego plebiscytu magazynu 'France Football'. Spodziewał się zwycięstwa… » więcej 2021-11-29, godz. 23:40 Złota Piłka - media w Portugalii: Lewandowski przegrał przez słabszą postawę swojej reprezentacji Portugalskie media w komentarzach do ceremonii wręczenia Złotej Piłki dla najlepszego zawodnika świata wskazują, że zwycięstwo Lionela Messiego nie jest… » więcej 2021-11-29, godz. 23:30 Złota Piłka - prezes PZPN: dla mnie Lewandowski jest najlepszy (korekta) Prezes PZPN Cezary Kulesza gratulując Robertowi Lewandowskiego drugiego miejsca w plebiscycie magazynu 'France Football' podkreślił, że dla niego to Polak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »