Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-26, 16:10 Autor: PAP

Przywódca ChRL wzywa nowego szefa opozycyjnej partii na Tajwanie do "zjednoczenia narodowego"

Prezydent ChRL i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinping pogratulował w opublikowanym w niedzielę liście zwycięstwa wyborczego nowemu szefowi opozycyjnej na Tajwanie partii Kuomintang (KMT) Ericowi Chu oraz zaapelował o „zjednoczenie narodowe”.

„Przez pewien czas nasze partie utrzymywały pozytywną interakcję w ramach konsensusu z 1992 roku (w myśl którego Tajwan i ChRL uznaje się za „jedne Chiny”, ale w różny sposób intepretowane – PAP) i sprzeciwiały się niepodległości Tajwanu, wzmacniały współpracę, działały zgodnie z życzeniami rodaków po obu stronach cieśniny, promowały pokojowy rozwój relacji w Cieśninie Tajwańskiej. Wszystko to przynosiło szczęście rodakom i owoce (tej dynamiki - PAP) były oczywiste dla wszystkich” – można przeczytać w liście gratulacyjnym Xi, w którym odniósł się on do okresu ostatnich rządów Kuomintangu w latach 2008-2016.


„Obecnie sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej jest groźna i skomplikowana. Wszyscy synowie i córki Chin muszą wspólnie stawić czoła trudnościom i razem iść naprzód” – dodał Xi, wyrażając nadzieję, że KPCh i KMT będą „działać na rzecz zjednoczenia kraju i odnowy narodu”.


W sobotę wieczorem na Tajwanie zakończyły się wybory przewodniczącego Kuomintangu. Został nim Eric Chu, były burmistrz Nowego Tajpej, który sprawował już funkcję szefa partii w latach 2015-2016 i zrezygnował zeń po przegraniu wyborów prezydenckich z aktualnie piastującą najwyższy urząd na Tajwanie Caj Ing-wen. W sobotnim wystąpieniu powyborczym Chu wskazał na potrzebę wznowienia dialogu tajwańsko-chińskiego.


W odpowiedzi na list przywódcy KPCh przewodniczący Chu podziękował Xi i skrytykował rządzącą na Tajwanie Demokratyczną Partię Postępową za postawę, która jego zdaniem doprowadziła do eskalacji konfliktu między Tajwanem i ChRL oraz do niepokoju w Cieśninie Tajwańskiej.


„Mieszkańcy obu stron Cieśniny Tajwańskiej to potomkowie Yandi i Huangdi (mitycznych cesarzy Chin - PAP); żywimy głęboką nadzieję, że w przyszłości obie nasze partie będą w stanie w oparciu o +porozumienie z 1992 roku+ i +przeciwstawianie się niepodległości Tajwanu+, wspólnie i przy poszanowaniu wzajemnych różnic działać na rzecz wzajemnego zaufania i integracji, wzmocnienia kontaktów i współpracy i będą mogły przyczynić się do pokojowego rozwoju relacji w Cieśninie Tajwańskiej” – napisał w swym liście Chu.


Rządowa Rada ds. Kontynentalnych Tajwanu (MAC) skrytykowała wypowiedź Chu, wskazując, że powinien on brać pod uwagę główny nurt opinii publicznej na Tajwanie i nie ignorować faktów, a także nie podzielać poglądów strony, która wielokrotnie była odpowiedzialna za napięcia i akty agresji w Cieśninie Tajwańskiej. Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań nad Wyborami Narodowego Uniwersytetu Chengchi w 2020 roku tylko jeden procent mieszkańców Tajwanu opowiadał się za natychmiastowym zjednoczeniem z ChRL.


Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)


abie/ ap/


Kraj i świat

2021-10-25, godz. 07:10 "Puls Biznesu": Rząd liczy na akcyzowe miliardy Dwa miliardy złotych tylko w przyszłym roku ma przynieść planowana przez rząd podwyżka akcyzy. Producenci alkoholu i wyrobów tytoniowych broni nie składają… » więcej 2021-10-25, godz. 07:10 "Rzeczpospolita”: Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy Skrajnie nieodpowiedzialne jest według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie lekarzy do pracy niezagrażającej bezpieczeństwu pacjentów - informuje… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 IBRiS dla "Rzeczpospolitej”: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., PL2050 - 14 proc. PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Premier Morawiecki w "FT": UE stawia Polsce żądania, przystawiając jej pistolet do głowy Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem 'Financial Times' zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, 'przystawiając jej pistolet… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "Nasz Dziennik": Węgiel na wagę złota Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Olsztyn/ Wypadek na ul. Bartąskiej W poniedziałek rano utrudniony jest wyjazd z dużych osiedli Olsztyna zlokalizowanych przy drodze do Bartąga - na skrzyżowaniu ullic Bartąskiej i Jakubowej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "DGP": Niższe napięcie wokół cen prądu Maksymalne miesięczne kwoty dopłat do rachunków za energię elektryczną wyniosą od 26 złotych 85 groszy do 73 złotych 22 groszy, a jest to uzależnione… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Sejm/Posłowie z zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej: obecny system mocno betonuje scenę polityczną Obecny system wyborczy betonuje scenę polityczną, powinno się szukać rozwiązań, które uczynią ordynację wyborczą bardziej sprawiedliwą - uważają posłowie… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Bielan w "Rzeczpospolitej”: myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia Myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia; czekamy w tej chwili na termin wyznaczony przez pana prezydenta - stwierdził lider Partii… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego powstaje na bloku, w którym mieszkał Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »