Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 14:20 Autor: PAP

Abp Jędraszewski dla tvp.info: ma miejsce "piłowanie katolików"

Ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak "piłowanie katolików"; pojawia się pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopogański - mówi w rozmowie z portalem tvp.info metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Portal tvp.info w rozmowie z metropolitą krakowskim wskazał, że "liczba ataków wymierzonych w katolików niepokojąco rośnie". W wywiadzie zacytowano wypowiedzi polityków opozycji, m.in. posła PO Sławomira Nitrasa, który mówił o "piłowaniu katolików".


Zdaniem abp Jędraszewskiego, ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak "piłowanie katolików". "Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako +katolickie getto+" - powiedział hierarcha.


Jak dodał, "czynią to, używając frazesów o tolerancji i neutralności światopoglądowej". "Inaczej mówiąc, próbuje się dzisiaj wpędzić katolików w poczucie niższości wobec jakiejś grupy oświeconych, mądrych, nowoczesnych i europejskich" - ocenił metropolita krakowski.


Pytany, jaka powinna być odpowiedź Kościoła w tej sytuacji, odparł, że "odpowiedzią powinien być fundament prawdy". Jak mówił, "ludzie nie są w stanie w pełni zrozumieć siebie i innych bez odniesienia do Chrystusa".


"Natomiast wszyscy ci, którzy pragną mówić o człowieku, rozumieć siebie i innych bez odniesienia do Boga, są w jakiejś mierze duchowo okaleczeni. Pozbawiają się bowiem tego punktu odniesienia, bez którego nie sposób do końca pojąć swoją osobową godność. Im więcej buduje się na Bogu i na prawdzie, tym większe jest poczucie osobistej wartości" - dodał duchowny.


Pytany, czy ataki na wiarę to element politycznego sporu o władzę czy raczej starcia dwóch skrajnych ideologii, stwierdził, że "na życie polityczne, tak jak ono kształtuje się dzisiaj, trzeba przede wszystkim patrzeć przez pryzmat wielkiego sporu kulturowego, który ma charakter globalny".


"Natomiast życie polityczne jest jego funkcją. Pojawia się więc pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopogański i odrzucić istnienie transcendentnego Boga, będącego Źródłem samego istnienia świata, a także prawdy, dobra i piękna. Tymczasem świat chce żyć tak, +jakby Boga nie było". Tego określenia często używali w swoim nauczaniu Jan Paweł II, a potem Benedykt XVI" - wskazał abp Jędraszewski.


Jak dodał, "to też tłumaczy, dlaczego w przybierającej nowy kształt w pierwszych latach XXI wieku Unii Europejskiej, która chciała mieć swoją konstytucję, nie znalazło się invocatio Dei, czyli odwołania do Boga – o co bardzo zabiegał Jan Paweł II".


"Opór niektórych państw, które na swoich sztandarach mają wolność, równość i braterstwo był tak zdecydowany, że stwierdzono, iż preambuły z odniesieniem do Boga nie można po prostu uchwalić" - powiedział hierarcha.


Zwrócił uwagę, że "mało się o tym dziś mówi, ale procesu ratyfikacji konstytucji nie dokończono, bo ze strony niektórych społeczeństw zaistniał ogromny opór wobec części jej zapisów".


"Tyle mówi się o praworządności, a Unia Europejska nie ma nawet czegoś takiego, jak ratyfikowana przez wszystkie jej państwa członkowskie konstytucja. To pokazuje, jak głęboki spór istnieje między światem neopogańskim, który chciałby odebrać chrześcijanom prawo zabierania głosu w ważnych sprawach dotyczących życia społecznego, a światem ludzi wierzących, którzy wobec neopogaństwa nie chcą skapitulować" - powiedział metropolita krakowski. (PAP)


kkr/ robs/


Kraj i świat

2021-10-17, godz. 01:00 Dolnośląskie/ Wypadek na autostradzie A4 na wysokości Legnicy, Do zderzenia samochodu osobowego z busem doszło na autostradzie A4 na wysokości Legnicy. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne. Zablokowana została jezdnia… » więcej 2021-10-17, godz. 00:50 Konkurs Chopinowski/ Szklener o wynikach III etapu: Jury jest bardzo konsekwentne To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników… » więcej 2021-10-17, godz. 00:50 Konkurs Chopinowski/ Światczyńska: Rozrzut gustów jury jest dość szeroki Mam wrażenie, że rozrzut gustów i kryteria, jakimi posługiwało się jury w tym konkursie, na tym etapie jest dość szeroki - powiedziała PAP dziennikarka… » więcej 2021-10-17, godz. 00:10 Portugalia/ Ponad 3000 protestujących motocyklistów sparaliżowało miasto Ponad 3000 motocyklistów z różnych regionów Portugalii wzięło udział w Porto w sobotnim proteście przeciwko obowiązkowym inspekcjom technicznym motocykli… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Ekstraklasa siatkarzy - Skra - Stal 3:2 PGE Skra Bełchatów - Stal Nysa 3:2 (25:17, 19:25, 25:23, 21:25, 20:18). PGE Skra Bełchatów: Aleksandar Atanasijevic, Mateusz Bieniek, Milad Ebadipour, Karol… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Ekstraklasa siatkarzy - 3. kolejka (tabela) Wyniki meczów 3. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2021-10-15:Projekt Warszawa - Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:21, 19:25, 32:30, 22:20)2021-10-16:Aluron… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Liga hiszpańska - 9. kolejka Wyniki 9. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: sobotaLevante 0Getafe 0Real Sociedad 1 - Julen Lobete 90 czerwona kartka: Aihen Munoz 46Mallorca 0niedzielaRayo… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Hiszpania/ Spowolnienie w budownictwie: 40 proc. firm wstrzymało projekty przez wzrost cen surowców Wzrost cen surowców spowodował spowolnienie w sektorze budowlanym. Według Krajowej Federacji Budownictwa (CNC) 40 proc. firm z tego powodu zrezygnowało z realizacji… » więcej 2021-10-16, godz. 23:30 Wrocław/ Literacka Nagroda Angelus dla Kateryny Babkiny Ukraińska pisarka Kateryna Babkina, autorka książki „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” otrzymała tegoroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej… » więcej 2021-10-16, godz. 23:30 Liga francuska - 10. kolejka Wyniki 10. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: sobotaClermont 1 - Vital N'Simba 32Lille 0Olympique Lyon 2 - Karl Toko Ekambi 75-karny, Jason Denayer… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »