Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 16:20 Autor: PAP

KE ws. tzw. "stref wolnych od ideologii LGBT": widzimy ruch w dobrą stronę w Polsce

Z uwagą zapoznajemy się z najnowszymi wydarzeniami związanymi z tzw. „strefami wolnymi od ideologii LGBT” w Polsce. Widzimy ruch w dobrą stronę i oczekujemy, że inne regiony pójdą w tym samym kierunku - poinformował PAP rzecznik KE Christian Wigand.

"Z uwagą zapoznajemy się z najnowszymi wydarzeniami związanymi z tzw. „strefami wolnymi od ideologii LGBT” w Polsce. Widzimy ruch w dobrą stronę i oczekujemy, że inne regiony pójdą w tym samym kierunku. Będziemy nadal uważnie śledzić sytuację w kontekście toczącego się postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego" - powiedział PAP rzecznik KE Christian Wigand.


Dodał, że KE obecnie analizuje odpowiedź Polski na wezwanie do usunięcia uchybienia przed podjęciem decyzji o dalszych krokach.


"Komisja ma jasne stanowisko w sprawie takich rezolucji i stref. Pozwolę sobie przypomnieć słowa przewodniczącej von der Leyen: Strefy wolne od LGBTQI to strefy wolne od ludzkości i nie ma na nie miejsca w naszej Unii" - zaznaczył Wigand.


W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że uchwały samorządów nie miały złych intencji, miały na celu promocję wartości rodzinnych; w Polsce żadnej strefy wolnej od LGBT nigdy nie było i nie będzie - wskazał.


Uchwały przeciwko "ideologii LGBT" podjęło w 2019 r. kilkadziesiąt samorządów różnego szczebla, m.in. sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, z kolei sejmik woj. łódzkiego przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.


Komisja Europejska wystosowała na początku września list do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się "ideologii LGBT", podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia". KE dała tym województwom czas na odpowiedź do połowy września, zawieszając jednocześnie rozmowy z nimi na temat wypłat środków z programu REACT-EU. Według "Gazety Wyborczej" w związku z uchwałami samorządy mogą stracić nawet 47,5 mld zł.


W środę radni sejmiku woj. świętokrzyskiego uchylili stanowisko "przeciw ideologii LGBT" i przyjęli uchwałę w sprawie "poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania".


Rzecznik rządu został zapytany na czwartkowym briefingu prasowym, czy inne samorządy powinny wziąć przykład z województwa świętokrzyskiego i również uchylić uchwały przeciwko "ideologii LGBT".


Müller podkreślił, że przyjmowanie i uchylanie uchwał to kompetencja organów samorządu terytorialnego. "One mogą to robić wedle własnego uznania (...). Ja jestem rzecznikiem rządu, trudno mi się wypowiadać w imieniu organów samorządu terytorialnego" - dodał.


Rzecznik rządu zwracał przy tym uwagę, że większość tego typu uchwał to "uchwały prorodzinne", które podkreślają wartości rodzinne i nie powinny być przedmiotem krytyki. "Natomiast wszystkie dokumenty, które miałyby - zdaniem Komisji Europejskiej - znamiona działań o charakterze dyskryminacyjnym, to w tym zakresie ktoś może jakieś zmiany prowadzić i korygować" - mówił Müller.


Jego zdaniem mogło dojść do "przejaskrawienia tego, co zostało powiedziane w uchwałach", ponieważ ich intencją "w żaden sposób nie były kwestie dyskryminacyjne, lecz promocja wartości rodzinnych".


"Jestem przekonany, że wszystkim samorządom w Polsce zależało tylko i wyłącznie na podkreślaniu wartości rodzinnych, a nie na dyskryminowaniu jakiejkolwiek grupy. To nie dotyczy tylko osób LGBT, bo w Polsce żadnej strefy wolnej od LGBT nigdy nie było - wbrew temu, co wielokrotnie w kłamstwach powtarzały niektóre zachodnie media - i nie będzie" - oświadczył rzecznik rządu.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ tebe/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 14:00 Węgry/ Trump na CPAC: jako prezydent USA będę kontynuował współpracę z Orbanem Po ponownym wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych będę blisko współpracował z premierem Węgier Viktorem Orbanem - zapowiedział w piątek kandydat… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Szwecja/ Raport parlamentu: 2,6 proc. PKB na obronę do 2030 roku, cztery brygady i większy pobór Do 2030 roku wydatki na obronność muszą wzrosnąć w Szwecji do 2,61 proc. PKB, armia powinna posiadać cztery brygady oraz należy zwiększyć obowiązkowy… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Gliwice/ Studenckie Centrum Kreatywności w konkursie na modernizację roku Studenckie Centrum Kreatywności Politechniki Śląskiej, które mieści się w zrewitalizowanym budynku dawnych stajni, zostało nominowane w konkursie 'Modernizacja… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Ministerstwo finansów przypomina: PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. - przypomniało w piątek Ministerstwo Finansów. Według resortu najprostszą formą… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Kraków/ 17. Festiwal Mastercard Off Camera pod hasłem "Kino to twoja historia" - od piątku Europejską premierą filmu 'Treasure' w reżyserii Julii von Heinz rozpocznie się w piątek w Krakowie 17. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 ORLEN inwestuje w ultraszybkie ładowarki dla pojazdów elektrycznych (MediaRoom) ORLEN inwestuje w ultraszybkie ładowarki pojazdów elektrycznych o mocy do 720 kW, zaprojektowane przez polski startup EUROLOOP, z którym Fundusz ORLEN VC podpisał… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Hewlett Packard Enterprise zbudowało najszybszy superkomputer w Polsce dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet… Helios, nowy superkomputer Cyfronetu, przyspieszy badania naukowe oparte na sztucznej inteligencji w dziedzinach astronomii, medycyny i ochrony klimatu, oferując… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Ukazał się nowy singiel Sary James, który dedykowała zmarłej babci W piątek 26 kwietnia swoją premierę miał najnowszy singiel Sary James, zatytułowany „I tell everyone about you” („Opowiem wszystkim o tobie”). To… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Ukraina/ Ciała 140 poległych żołnierzy powróciły do kraju Ciała 140 żołnierzy ukraińskich zabitych podczas wojny obronnej z Rosją wróciły do kraju w wyniku działań repatriacyjnych - poinformował w piątek sztab… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Warmińsko-mazurskie/ Na dk 16 w Rzecku bus uderzył w przyczepę robót drogowych; utrudnienia na trasie Po zderzeniu busa z tzw. przyczepką sygnalizacyjną pojazdu robót drogowych wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 16 w Rzecku (woj. warmińsko-mazurskie)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »