Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-20, 10:10 Autor: PAP

Ekonomiści: firmy z woj. śląskiego raczej poszukują rąk do pracy niż dokonują cięć

Mimo pandemicznego schłodzenia, nadal większość firm z woj. śląskiego raczej poszukuje rąk do pracy niż dokonuje cięć kadrowych - wskazują eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ich zdaniem, sytuacja na regionalnym rynku pracy jest obecnie podobna do tej z 2018 roku.

"Struktura zatrudnienia, szacowana na podstawie danych z ZUS, nie zmieniła się znacząco w okresie pandemii. W woj. śląskim dominuje zatrudnienie w przemyśle i w handlu, a kolejne są branże związane z usługami publicznymi" - czytamy w opublikowanej w poniedziałek analizie ekonomistów z katowickiej uczelni.


Tworzenie przez uczelnianych ekspertów comiesięcznych raportów obserwatoryjnych, obrazujących bieżącą sytuację w gospodarce woj. śląskiego w kontekście pandemii COVID-19, zainicjował przed ponad rokiem ówczesny rektor katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a obecnie wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek - członek utworzonego w związku z pandemią COVID-19 Śląskiego Forum Ekspertów. Inicjatywę wsparł Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.


W opublikowanym w poniedziałek najnowszym reporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w sierpniu oraz w ośmiu miesiącach 2021 roku, eksperci zwrócili m.in. uwagę, iż w tym roku - poza górnictwem - żadna z branż uznawanych podczas pandemii za wrażliwe nie odnotowała znaczących wahnięć zatrudnienia. W przypadku górnictwa, obecne zmniejszenie zatrudnienia jest raczej wynikiem restrukturyzacji niż pandemii - oceniają ekonomiści.


Z analizy wynika, iż śląskie przedsiębiorstwa nie obawiają się już tak bardzo sytuacji epidemiologicznej – bardziej niepokoją je stale rosnące koszty działalności oraz potencjalne przestoje spowodowane brakami półproduktów, surowców i materiałów.


Naukowcy zwracają uwagę, że branże takie jak handel detaliczny, hotelarstwo czy gastronomia wciąż trwają w dużej niepewności. "Być może są to obawy przed ewentualnymi jesiennymi lockdownami, ale może także nieumiejętność odrobienia strat sprzed roku? Stacjonarny handel detaliczny jest dodatkowo osłabiany skalą zakupów dokonywanych przez internet" - czytamy w opracowaniu.


W ocenie ekspertów, na rynku budowlanym, szczególnie mieszkaniowym, sytuacja jest wciąż "nadzwyczaj dobra", pojawiają się jednak przesłanki, które można odczytywać jako pierwsze sygnały spowolnienia lub ostrożności w branży.


Nadal widoczna jest - jak wynika z przytoczonych w analizie danych - luka podatkowa, jaka powstała po pierwszym roku funkcjonowania w realiach pandemicznych. "Aczkolwiek sytuacja w tym zakresie po lipcu br. jest nieco lepsza niż rysowała się po czerwcu" - uważają śląscy ekonomiści.


W raporcie odnotowano także zwiększenie ruchu pojazdów względem ubiegłorocznych wakacji, co - jak oceniono - może wskazywać na rosnące znaczenie aktywności w podróżach lokalnych, spowodowanych relatywnie niskim poziomem obostrzeń i mniejszą atrakcyjnością zagranicznych wyjazdów urlopowych.


W opracowaniu katowickich naukowców wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Katowicach, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Miasta Katowice i Google.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ pad/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 17:10 Wielkopolskie/ Lekarz z zakazem wykonywania zawodu miał pracować w szamotulskim SOR-ze Lekarz z zakazem wykonywania zawodu miał pracować w szamotulskim SOR-ze. Sprawę zgłoszono do prokuratury, a z lekarzem rozwiązano umowę w trybie natychm… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 25 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Rozstawiona z numerem jeden Iga Świątek rozpocznie rywalizację w igrzyskach olimpijskich w Paryżu od pojedynku… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 www.zdrowie.pap.pl / Dlaczego Japończycy żyją najdłużej, a Peruwiańczycy najrzadziej popełniają samobójstwa? Japonka żyje przeciętnie blisko 88 lat, a mieszkaniec RPA nawet 25 lat krócej. Łotysze, Węgrzy i Litwini stosunkowo częściej umierają z przyczyn, których… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 Paryż/ Ekspert ds. bezpieczeństwa: służby obawiają się ataku za pomocą dronów (wideo) Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu jest zamach za pomocą dronów. Francuzi swój system antydronowy tworzyli… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 RPD powołał Zespół ds. etyki badań społecznych z udziałem dzieci w Polsce Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak powołała w czwartek Zespół do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci. Zaznaczyła, że wprowadzenie… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 PiS: komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych nie służyła wyjaśnieniu czegokolwiek Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych nie służyła wyjaśnieniu czegokolwiek, służyła tylko za 'zasłonę dymną' dla nieudolności rządu premiera… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 Ekstraklasa piłkarska - Rosołek przeszedł z Legii do Piasta Maciej Rosołek przeszedł z Legii Warszawa do Piasta Gliwice. 22-letni piłkarz rozpoczął treningi w Pogoni Siedlce, a w 2015 roku dołączył do akademii stołecznej… » więcej 2024-07-25, godz. 17:00 Paryż - Bańka: od marca do czerwca pobrano 87 tysięcy próbek Od początku marca do końca czerwca br. międzynarodowe organizacje pobrały 87 tysięczny próbek od sportowców przygotowujących się do startu w igrzyskach… » więcej 2024-07-25, godz. 17:00 Przed KPRM protest mieszkańców i władz Supraśla ws. podziału tej gminy Grupa mieszkańców, władze gminy Supraśl (Podlaskie) oraz posłowie PiS protestowali w czwartek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie przeciwko… » więcej 2024-07-25, godz. 17:00 Poznań/ Od piątku w Muzeum Narodowym wystawa wideoartów „Jacek Malczewski/Lech Majewski” Od piątku w Muzeum Narodowym w Poznaniu można będzie oglądać wystawę „Jacek Malczewski/Lech Majewski”. To pierwsza prezentacją cyklu wideoartów wybitnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »