Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 17:20 Autor: PAP

Na posiedzeniu Senatu bez poprawek do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych

Podczas środowego posiedzenia izby wyższej Senatorowie nie zgłosili poprawek do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Głosowanie nad tym punktem ma się odbyć pod koniec posiedzenia Senatu.

Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania tych instytucji u pracodawców.


Wcześniej poprawki do ustawy zgłosiła senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Senator Dorota Tobiszowska (PiS) przedstawiając sprawozdanie z prac tej komisji powiedziała w głosowaniu nad tymi poprawkami wszyscy członkowie komisji głosowali za. Poprawki te zostały też zaakceptowane przez rząd. Senator przypomniała, że w Sejmie posłowie głosowali za ustawą bez głosów przeciw ani wstrzymujących się


Większość z zaproponowanych przez komisję poprawek do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych miała charakter precyzujący zapisy przyjęte przez Sejm. Przykładowo zmieniono zapis mówiący, że korespondencja do kasy powinna być kierowana na adres pracodawcy. W wersji zaakceptowanej przez komisję zapis mówi, że adres kasy powinien być tożsamy z adresem pracodawcy, u którego działa.


Senatorowie zdecydowali się także na uściślenie, że kasy zapomogowo-pożyczkowe mogą powstawać w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W wersji przyjętej przez Sejm była mowa wyłącznie o straży pożarnej, tymczasem w przypadku ochotniczych straży pożarnej nie jest możliwe tworzenie kas, ponieważ nie występuje tam zatrudnienie strażaków.


Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania tych instytucji u pracodawców. W ustawie określono zasady kontroli nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe. Według autorów przepisów, obecnie zasadą jest, że kontrolę nad kasami sprawuje działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa. W sytuacji gdy taka organizacja nie działa, kontrolę nad kasami sprawować będzie rada pracowników, a w razie jej braku - reprezentacja osób wykonujących pracę zarobkową wyłoniona w trybie przyjętym u danego pracodawcy.


Wprowadzono również przepisy, które rozstrzygają o losach kas zapomogowo-pożyczkowych w razie zmiany struktury organizacyjnej pracodawcy (np. połączenia lub podziału czy likwidacji). W takiej sytuacji walne zebranie członków będzie musiało podjąć uchwałę o dostosowaniu struktury organizacyjnej i statutu kas do struktury organizacyjnej pracodawcy.


Uzupełniono i doprecyzowano przepisy dotyczące m.in.: zasad udzielania pożyczki bądź zapomogi (np. szczegółowe określenie zasad poręczenia pożyczki), pokrywania kosztów działania międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, możliwości podjęcia uchwały o likwidacji kasy zapomogowo-pożyczkowej z własnej inicjatywy walnego zebrania członków, zasad dokonywania rozliczeń kwestii majątkowych w razie likwidacji kasy zapomogowo-pożyczkowej.(PAP)


autor: Łukasz Pawłowski


pif/ mmu/


Kraj i świat

2021-09-17, godz. 10:00 Müller o możliwości wprowadzenia lockdownu: zawsze takie ryzyko istnieje Ostatnią rzeczą, którą rząd chciałby zrobić, to wprowadzenie kolejnego lockdownu; natomiast ja takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Nowa Zelandia/ Władze opóźniają otwarcie granic dla podróżnych z Australii Nowa Zelandia pozostanie zamknięta dla podróżnych z Australii przez co najmniej osiem kolejnych tygodni z powodu utrzymującej się tam wysokiej liczby nowych… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Lekarz zdyskwalifikowany za podstawianie sobowtórów na kontrole antydopingowe Mołdawski lekarz Dorin Balmus został dożywotnio wykluczony z wszelkiej działalności sportowej za podstawianie sobowtórów sztangistów przy kontrolach antydopingowych… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Müller: nie wiem, czy będzie wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego, ale zagrożenie nadal jest realne Nie mam dostępu do analiz wywiadowczych i nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy będzie wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego, czy nie; ale zagrożenie… » więcej 2021-09-17, godz. 09:50 KGP: policyjni lotnicy przetransportowali z północnego Mazowsza do Wrocławia serce do przeszczepu Po raz szósty w tym roku policyjni lotnicy przetransportowali serce do przeszczepu. Tym razem policyjnym śmigłowcem Black Hawk wykonali lot z jednego ze szpitali… » więcej 2021-09-17, godz. 09:50 Czarnek: przez pierwsze dwie dekady III RP prowadziliśmy politykę historyczną, która była antypolska Przez pierwsze dwie dekady III RP prowadziliśmy politykę historyczną, która była antypolska - ocenił w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek… » więcej 2021-09-17, godz. 09:40 Liga włoska - Juventus o przełamanie z Milanem (zapowiedź) Po raz drugi w ostatnim półwieczu piłkarze Juventusu Turyn nie wygrali żadnego z trzech początkowych meczów w Serie A. O przełamanie złej passy powalczy… » więcej 2021-09-17, godz. 09:40 Horban: część osób jest po prostu bierna - nie głosują, nie biorą udziału w życiu publicznym, nie szczepią s… Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban ocenił, że znaczna część niezaszczepionych to osoby bierne, które nie biorą udziału w życiu… » więcej 2021-09-17, godz. 09:40 Sejm rozpoczął rozpatrywanie projektu o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym Sejm w piątek rano rozpoczął rozpatrywanie projektu ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe świadczenie ma przysługiwać od przyszłego roku na drugie… » więcej 2021-09-17, godz. 09:40 Na aukcję trafią kostiumy i rekwizyty, których używał w filmach Sylvester Stallone Firma Julien's Auctions ogłosiła, że 5 grudnia rozpocznie się aukcja „Property from the Life and Career of Sylvester Stallone”. Fani hollywoodzkiego gwiazdora… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »