Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 12:20 Autor: PAP

Fotografie inspirowane poezją Baczyńskiego można nadsyłać na konkurs "Baczyński bez filtra"

Fotografie inspirowane poezją Baczyńskiego można nadsyłać na konkurs dla młodzieży "Baczyński bez filtra". "W jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia nadzieją, miłością i pięknem" - mówiła w środę wiceminister KDNiS Anna Krupka.

"Spotykamy się, aby zainaugurować konkurs +Baczyński bez filtra+ i uhonorować, i upamiętnić twórczość wybitnego poety, powstańca warszawskiego, żołnierza batalionów +Zośka+ i +Parasol+, który zginął dokładnie 77 lat temu, na posterunku broniąc Pałacu Blanka podczas Powstania Warszawskiego" - powiedziała podczas konferencji prasowej inaugurującej konkurs wiceminister Krupka.


Przypomniała, że poeta "zostawił po sobie bogaty dorobek - ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, opowiadań, kilkaset grafik". "Był poetą uznawanym za najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Rok 2021, w uznaniu dla twórczości poety, który urodził się 100 lat temu został ogłoszony przez Sejm rokiem Krzysztofa K. Baczyńskiego" - dodała.


Poinformowała, że "Konkurs Baczyński bez filtra jest w sposób szczególny dedykowany młodemu pokoleniu, młodym ludziom". "Krzysztof Kamil Baczyński zginął w wieku 23 lat i przeszedł bardzo przyśpieszony proces dorastania, należał do pokolenia, które po maturze musiało walczyć z bronią w ręku z okupantem. Jednak w twórczości Baczyńskiego smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia nadzieją, miłością i pięknem" - tłumaczyła. Wyraziła przekonanie, że "prace nadsyłane przez młodych ludzi w ramach konkursu, również będą miały takie motywy i ukazywały takie wartości".


Wojciech Dąbrowski prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, głównego mecenasa konkursu, wyraził radość, że PGE może wziąć udział w tym konkursie i "pokazać postać Baczyńskiego młodemu pokoleniu, jako człowieka normalnego, któremu bliskie były wartości związane z młodością, z dojrzewaniem". "To objawia się w jego twórczości, ale też miłość do ojczyzny" - zauważył. Zachęcił młodzież do wzięcia udziału w konkursie i kultywowania pamięci po naszych wybitnych przodkach, poetach, patriotach.


Maciej Piwowarczuk prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która jest organizatorem wydarzenia, poinformował, że konkurs jest adresowany do uczniów klas 7, 8 i wszystkich roczników szkół średnich. "Nadesłane prace mają być interpretacją poezji Baczyńskiego poprzez zdjęcia" - dodał. Poinformował, że fotografie należy opublikować na profilu "Baczyński bez filtra" na Facebooku lub na Instagramie z hasztagiem #baczynskibezfiltra do 31 grudnia oraz przesłać je na adres baczynski@wielkiehistorie.pl. Oprócz nagród, najlepsze prace zostaną opublikowane w albumie, który ma się ukazać w przyszłym roku. Podał, że konkursowi będą towarzyszyły webinary, spotkania online z aktorami, twórcami oraz dyskusje na temat poezji Baczyńskiego.


"Czekamy na samodzielnie wykonane fotografie w dowolnej technice do wybranego utworu poety. Prace konkursowe powinny być zatytułowane i zapisane w formacie JPG. W treści maila zgłoszeniowego prosimy o podanie danych osobowych, kategorii, tytułu zdjęcia oraz tytułu wiersza, do którego zdjęcie jest ilustracją. Zgłoszenie powinno składać się z jednego zdjęcia. Każdy uczestnik ma prawo zgłosić do trzech prac. Prace, wraz z podpisaną zgodą na udział w konkursie (w formie zdjęcia lub skanu), należy przesłać na adres baczynski@wielkiehistorie.pl w terminie do 31 grudnia 2021 r. Ogłoszenie wyników 22 stycznia 2022 roku" - poinformowali organizatorzy na stronie konkursu.


Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie https://baczynskibezfiltra.pl/ (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ dki/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 MŚ w kolarstwie - triumf Backstedt w wyścigu ze startu wspólnego juniorek Brytyjka Zoe Backstedt zwyciężyła w belgijskim Leuven w mistrzostwach świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Wyprzedziła na finiszu Amerykankę… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Formuła 1 - w Soczi ulewa zalała tor wyścigowy, odwołano trzeci trening Intensywne nocne opady deszczu z piątku na sobotę doprowadziły do zalania ulicznego toru Formuły 1 w Soczi, na którym w niedzielę ma się odbyć wyścig… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Mazowieckie/ W Płocku będą pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny Jeszcze we wrześniu na ulicach Płocka stanie 24 pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To wspólny… » więcej 2021-09-25, godz. 11:20 Ponad 19 mln 367 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-25, godz. 11:20 Pracownicy jednostek kultury w Bogatyni: Nasza działalność będzie zagrożona, gdy kompleks w Turowie przestanie fu… Zależy nam, żeby kopalnia funkcjonowała dalej, bo to jest nasza 'matka żywicielka'. Gdyby kompleks przestał działać, także nasza działalność byłaby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »