Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 20:30 Autor: PAP

Senat/ Komisja bez poprawek do ustawy mającej m.in. zachęcić firmy do szybszego przechodzenia na e-TOLL

Senacka komisja finansów nie zgłosiła poprawek do ustawy o funduszach inwestycyjnych, w której znalazły się przepisy mające zachęcić firmy do szybszego przechodzenia na nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL.

Senatorowie senackiej komisji finansów rozpatrzyli we wtorek projekt noweli ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz niektórych innych ustaw. Ostatecznie nie zgłosili też do niej poprawek.


Nowelizacja przede wszystkim implementuje do polskiego prawa regulacje UE dot. funduszy inwestycyjnych. Jednak w trakcie prac w Sejmie rozszerzono ją o nowelizację przepisów ustawy o drogach publicznych i ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszy Drogowym. Chodziło m.in. o zachęcenie do korzystania z systemu e-TOLL poprzez obniżenie opłaty za przejazd autostradą do 75 proc. stawki. System e-TOLL oparty jest o pozycjonowanie satelitarne i zastąpi działający jeszcze system viaTOLL, który jest oparty o pozycjonowanie radiowe. Ten ostatni będzie działał do 30 września tego roku.


Legislatorzy senaccy zwrócili uwagę, na niekonstytucyjność tych rozwiązań w związku z tym, że przepisy dot. m.in. opłat za drogi nie były w pierwotnym projekcie ustawy. Na bałagan w przepisach zwracali także uwagę senatorowie KO, którzy pytali dlaczego do przepisów o funduszach inwestycyjnych nagle dopisuje się kolejne tym razem dotyczące przewoźników drogowych. Leszek Czarnobaj złożył też wniosek ws. wykreślenia przepisów dot. e-TOLL z ustawy jednak ostatecznie się z niego wycofał.


Przedstawiciele resortu finansów tłumaczyli, że proponowane zmiany są bardzo korzystne dla przewoźników i dlatego zostały one zaproponowane na etapie sejmowym.


Przepisy "drogowe" jakie znalazły się w ustawie przewidują m.in. że kierowcy przewożący ludzi, zwierzęta, mleko, beton nie będą musieli się zatrzymywać w trasie w przypadku uszkodzenia urządzenia do geolokalizacji czy przesyłu danych.


Ustawa daje również uprawnienia szefowi KAS - w przypadku wystąpienia zagrożenia ruchu drogowego - aby mógł odstąpić od poboru opłaty.


Właściwa "funduszowa" ustawa likwiduje bariery we wprowadzaniu funduszy inwestycyjnych do obrotu w UE oraz ustanawia jasne zasady dot. wycofania się przez fundusz inwestycyjny z działalności prowadzonej w innym państwie UE.


Przepisy ułatwiają też prowadzenie działalności transgranicznej przez przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania, takie jak fundusze inwestycyjne oraz alternatywne fundusze inwestycyjne.


Ustawa wprowadza jednolite wymagania dotyczące informacji reklamowych, kierowanych do inwestorów AFI (alternatywne fundusze inwestycyjne) i UCITS (przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe).


Nowe przepisy mają ponadto zapewnić większą ochronę inwestorów oraz ułatwiony dostęp do informacji na temat przepisów krajowych, mających zastosowanie do informacji reklamowych. W tym celu na właściwe organy nałożono obowiązek udostępniania treści tych przepisów na stronach internetowych tych organów wraz z nieoficjalnymi streszczeniami.


Ustawa przewiduje też stworzenie centralnej bazy danych, która będzie dostępna poprzez stronę internetową. Dotyczy ona transgranicznego wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz wprowadzenia procedury weryfikacji ex ante informacji reklamowych przez Komisję Nadzoru Finansowego.


Nowe przepisy rozszerzają też zakres danych, jakie UCITS (fundusze inwestycyjne otwarte) lub ZAFI (np. fundusze inwestycyjne zamknięte) muszą przekazać organom nadzoru (w przypadku Polski będzie to Komisji Nadzoru Finansowego) przed rozpoczęciem transgranicznego wprowadzania do obrotu na terenie UE.


Ustawa wprowadza też jasne warunki, na jakich następuje zaprzestanie wprowadzania do obrotu jednostek uczestnictwa lub udziałów UCITS lub AFI (np. funduszy inwestycyjnych zamkniętych) w przyjmującym państwie UE. W nowych przepisach znalazła się też zmiana ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która dostosowuje ją do unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu).(PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ je/


Kraj i świat

2021-09-21, godz. 05:00 Kanada/ Wstępne wyniki: wybory parlamentarne wygrała Partia Liberalna (PAP) lach/ mars/ » więcej 2021-09-21, godz. 04:10 ONZ/ Szefowie dyplomacji krajów UE wyrazili solidarność z Francją Szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej, którzy spotkali się w poniedziałek w Nowym Jorku przy okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wyrazili poparcie… » więcej 2021-09-21, godz. 03:10 Nigeria/ Blokada komunikacyjna w stanie Sokoto Władze stanu Sokoto w północnej Nigerii zarządziły w poniedziałek całkowita blokadę komunikacyjną w 14 jednostkach administracyjnych. Nie działa sieć… » więcej 2021-09-21, godz. 02:20 USA/ Prezydent Duda przyleciał do Nowego Jorku, rozpoczynając wizytę w USA Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, rozpoczynając czterodniową wizytę w USA. Głowa państwa weźmie udział w debacie… » więcej 2021-09-21, godz. 01:20 Grecja/ Wielki pożar w Nea Makri w regionie Attyki; zarządzono ewakuację W poniedziałek wieczorem doszło do wielkiego pożaru w oddalonej o 30 km od Aten nadmorskiej miejscowości Nea Makri. Z pożarem lasów walczy tam 110 strażaków… » więcej 2021-09-21, godz. 01:20 Londyńskie Design Museum przygotowuje wystawę poświęconą Amy Winehouse Fani Amy Winehouse powinni za kilka tygodni wybrać się do Londynu i odwiedzić tamtejsze Design Museum. Tam bowiem od 26 listopada prezentowana będzie wystawa… » więcej 2021-09-21, godz. 01:00 Francja/ Szef MSZ oskarżył USA o podważanie zaufania między sojusznikami Przebywający w Nowym Jorku w związku z rozpoczynającym się Zgromadzeniem Ogólnym ONZ minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian ocenił, że… » więcej 2021-09-21, godz. 00:10 PSP: w poniedziałek do godz. 22 w pożarach zginęły cztery osoby W poniedziałek do godz. 22 na terenie całego kraju strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne w wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych - poinformował… » więcej 2021-09-20, godz. 23:40 W. Brytania/ Minister biznesu: nie ma takiej możliwości, by zimą zabrakło prądu Absolutnie nie ma takiej możliwości, by tej zimy w Wielkiej Brytanii zabrakło prądu - oświadczył w poniedziałek minister biznesu Kwasi Kwarteng. Zapewnił… » więcej 2021-09-20, godz. 23:30 Mistrzyni olimpijska Wilson w szpitalu z powodu COVID-19 Mistrzyni olimpijska z Tokio, australijska pływaczka Madison Wilson została przewieziona do szpitala w Neapolu z powodu COVID-19, mimo że była w pełni zaszczepiona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »