Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 08:40 Autor: PAP

Deweloperzy wspierają Powstańców Warszawskich - powstaje pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego (MediaRoom)

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polski Związek Firm Deweloperskich oraz firmy deweloperskie: Ama-Bud, Aria, BBI Development, Dom Development, Mak Dom, Matexi, Robyg, Syrena Invest, Unidevelopment, Volumetric wraz z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego sfinansują i zbudują pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego”.

„1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek życia i przeżyły gehennę wypędzenia. Powstanie Warszawskie było również ich doświadczeniem” - pisze Anna Herbich w książce „Dziewczyny z Powstania”.


Pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” nie jest dedykowany konkretnej bohaterce, ma uniwersalne przesłanie - przedstawia trzy kobiety, trzymające się za dłonie w geście solidarności i wsparcia, upamiętniając wszystkie kobiety, które dotknęła wojna i które doświadczyły trudnych chwil podczas Powstania Warszawskiego. Pomnik ma wymiar ponadczasowy - symbolizuje kobiecą siłę, solidarność, przyjaźń, czyli wartości, które w obliczu tak tragicznych wydarzeń pozwalają przetrwać. Jest drogowskazem na każde czasy.


To trzeci pomnik „Bohaterom Powstania Warszawskiego” finansowany przez środowisko deweloperskie. W 2019 roku Polski Związek Firm Deweloperskich i firmy deweloperskie sfinansowali pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”, który stoi w parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego, a w 2020 roku pomnik Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, który obejrzeć można na skwerze przy zbiegu ulicy Karowej i Browarnej.


„Jako deweloperzy budujemy miasta, przestrzeń do życia. Kiedy prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał Szczepański wyszedł z inicjatywą budowy pomnika ku czci Zbigniewa Ścibor-Rylskiego - olśniło mnie. Jak w przestrzeni naszego miasta - Warszawy - przez ponad 20 lat mogło zabraknąć zaznaczenia konkretnych bohaterów Powstania Warszawskiego, które tak krwawo i bohatersko odznaczyło się w historii Warszawy i przebudowało to miasto na wszystkich płaszczyznach, nie tylko w wymiarze układu budynków, ale i w wymiarze emocjonalnym i społecznym. Bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę budowy pomników - najpierw gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”, następnie Stanisława Jankowskiego „Agatona”, a teraz - Kobiet Powstania Warszawskiego. Do tej pory mało mówi się o roli kobiet w Powstaniu, zarówno tych walczących, sanitariuszek, łączniczek, ale i o matkach, babciach, których dzieci i wnuki poszły do walki. Rzeźba stworzona przez Monikę Osiecką symbolizuje wszystkie te kobiety, które brały udział w Powstaniu, ale i kobiety żyjące dzisiaj, które również dają świadectwo bohaterstwa, zupełnie innego, ale równie ważnego. Gest trzymania się za dłonie niezwykle mnie wzrusza - symbolizuje kobiecą solidarność i siłę - wartości tak ważne bez względu na czasy, w których żyjemy” - podsumował Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu PZFD.


Obchodom 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszą spotkania, rozmowy, wystawy, podczas których wspominamy historie z Powstania Warszawskiego, rozmawiamy o roli kobiet w Powstaniu i o misji upamiętniania bohaterów.


„Na bazie własnych doświadczeń przekonałem się, jak wiele znaczyły kobiety w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Mnie osobiście do konspiracji wciągnęła koleżanka, która była łączniczką. Przez dwa lata okupacji poznałem, co znaczy trud łączniczek i sanitariuszek. Patrzyłem, jak dziewczyny się szkoliły, jak przenosiły broń na wykłady bronioznawstwa. Patrzyłem na kobiety, których dzieci - córki i synowie wyruszyli do walki. Ich matki nie zawsze wiedziały, co się z nimi dzieje. Nie widziały swoich dzieci, rozpaczały, kiedy dzieci szły do obozu. Chciałem w imieniu nas, ale i tych wszystkich, którzy nie przeżyli Powstania Warszawskiego podziękować za Waszą ofiarność” – mówił Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podczas spotkania z deweloperami 11 czerwca w pracowni, gdzie powstawała rzeźba.


W ramach uroczystości z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego środowisko deweloperskie 1 sierpnia złoży kwiaty przy pomniku Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” i Stanisława Jankowskiego „Agatona”.


Uroczystość odsłonięcia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” odbędzie się 2 października 2021 roku przy placu Krasińskich w Warszawie, w dniu Pamięci Cywilnych Ofiar Powstania Warszawskiego.


Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje ona działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania  warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza blisko 240 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku - zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywiera istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.


KONTAKT:


Ewa Andrzejewska


zastępczyni dyrektora generalnego


e-mail: ewa.andrzejewska@pzfd.pl


tel. +48 535 907 877


Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 11:00 Wrocławski Teatr Pantomimy upamiętni Henryka Tomaszewskiego w 20. rocznicę śmierci W przypadającą 23 września dwudziestą rocznicę śmierci Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy w siedzibie teatru przygotowano… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów, wykryto 974 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 23,7 tys. antygenowych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Sondaż dla wPolityce.pl: ZP - 37 proc., KO - 24 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 13 proc. Na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych, KO wsparłoby 24 proc. ankietowanych, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 13 proc.; Konfederacja mogłaby… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Kosiniak-Kamysz: próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to zła strategia Próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to strasznie zła strategia - powiedział w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Ponad 19 mln 320 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 HBO Max pokaże serial o pandemii, który powstał jeszcze przed pandemią W grudniu tego roku na platformie streamingowej HBO Max pojawi się serial zatytułowany „Station Eleven”. Produkcja opowiada o pustoszącej świat pandemii… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 "Gazeta Krakowska": "Sądeczanin" chce pogrążyć marszałka? Prokuratura bada czy zgodnie z prawem wydał publiczne … Czy doszło do nieprawidłowości przy organizacji Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju? Tą sprawą zajmie się prokuratura, która badać będzie… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Szwecja/ Otwarto Muzeum Wraków, wśród eksponatów zabytki z Zatoki Gdańskiej W Sztokholmie otwarto w czwartek Muzeum Wraków, poświęcone statkom spoczywającym na dnie Morza Bałtyckiego. Wśród eksponatów są elementy wyposażenia… » więcej 2021-09-23, godz. 10:40 DB Cargo Polska zmienia oblicze transportu kolejowego w Europie (MediaRoom) Podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, DB Cargo zaprezentował nowy, wielofunkcyjny wagon modułowy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym… » więcej 2021-09-23, godz. 10:40 Ekstraklasa piłkarska - w 9. kolejce mistrz zagra z wicemistrzem (zapowiedź) Broniący tytułu piłkarze Legii Warszawa podejmą w sobotę wicemistrza poprzednich rozgrywek Raków Częstochowa w najciekawiej zapowiadającym się meczu 9… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »