Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-29, 23:20 Autor: PAP

USA/ Indeksy na Wall Street blisko rekordów, wyniki spółek w centrum uwagi

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a główne indeksy ustanowiły w ciągu dnia nowe rekordy. Inwestorzy oceniają najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki oraz wyniki spółek za Idrugi kwartał.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,44 proc., do 35.084,53 pkt.


S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,42 proc., do 4.419,15 pkt.


Nasdaq Composite wzrósł 0,11 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.778,26 pkt.


„Kupowanie na spadkach ma teraz sens, ponieważ mamy ustawienia polityki, które naprawdę znacznie zmniejszają ryzyko dla inwestorów. Połączenie niezwykle luźnej polityki monetarnej i forward guidance Fedu wraz ze wsparciem fiskalnym sugeruje, że ryzyko deflacyjne, które zdominowało erę po kryzysie finansowym, maleje” – powiedział Peter Oppenheimer, główny strateg globalny ds. akcji w Goldman Sachs Group Inc.


„Rynek rozumie, że mamy tu do czynienia z miażdżącym kwartałem w porównaniu do sytuacji sprzed roku. W tym sezonie o wiele ważniejsze są prognozy, które otrzymujemy na kolejne kwartały


Wydarzeniem dnia był giełdowy debiut Robinhood, firmy oferującej aplikację do handlu na rynkach kapitałowych dla drobnych inwestorów. Już w IPO cena sprzedaży została ustalona w dolnej granicy przedziału cenowego, a w pierwszym dniu notowań na Wall Street kurs spadał ponad 10 proc. Na koniec dnia akcje debiutanta potaniały 8 proc., do 34,82 USD.


Akcje Facebooka szły w dół o 3 proc. Skorygowany zysk na akcję Facebooka w drugim kwartale wyniósł 3,61 USD, a rynek oczekiwał, że sięgnie on 3,03 USD na akcję.


Zarząd Facebooka, odnosząc się do oczekiwań na drugą połowę roku, zapowiedział, że tempo wzrostu przychodów może znacząco spaść. Analitycy spodziewają się, że w trzecim kwartale Facebook będzie miał 28,22 mld USD przychodów, co dawałoby zwyżkę rdr o 31 proc.


Brian Wieser, globalny prezes ds. wywiadu biznesowego w GroupM, powiedział, że wszystkie firmy zajmujące się mediami społecznościowymi odnotują wolniejszy wzrost zysków w drugiej połowie roku, dlatego potrzeba bardziej konkretnych danych o aktywności w czerwcu i lipcu, aby przewidzieć siłę spowolnienia.


„W trzecim i czwartym kwartale 2021 r. spodziewamy się, że tempo wzrostu całkowitych przychodów FB w ujęciu rocznym znacznie spadnie w porównaniu do wcześniejszych okresów silnego wzrostu” – powiedział dyrektor finansowy Dave Wehner w komunikacie o wynikach.


Notowania PayPala szły w dół o 6 proc. Przychody w drugim kwartale wyniosły 6,24 mld USD wobec oczekiwanych 6,27 mld USD.


Qualcomm rósł 4,5 proc. Zysk na akcję w drugim kwartale wyniósł 1,92 USD wobec oczekiwanych 1,68 USD.


Akcje Comcastu rosłą 2 proc. Zysk na akcję w II kw. wyniósł 84 centy wobec prognozowanych 67 centów.


Merck spadał 2 proc. Zysk na akcję w drugim kwartale wyniósł 1,31 USD, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi.


Akcje Forda rosły 6,5 proc. po tym, jak producent samochodów podniósł prognozy na 2021 r., podając, że sprzedaje więcej samochodów.


Uber szedł w dół o 4,5 proc. CNBC podał, że japoński konglomerat finansowy Softbank Group sprzedaje około jednej trzeciej swoich udziałów w firmie przewozowej Uber, aby pokryć straty związane z inwestycją w chińską firmę przewozową Didi.


Akcje producenta samochodów elektrycznych Nikola szły w dół o prawie 10 proc. po tym, jak nowojorska prokuratura postawiła założycielowi start-upu Trevorowi Martinowi zarzuty ws. składania inwestorom fałszywych oświadczeń dotyczących prac nad technologią i produktami.


Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale wzrósł o 6,5 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału. Oczekiwano +8,5 proc. W I kw. gospodarka USA wzrosła o 6,4 proc.


Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 6,1 proc., wobec prognoz 6,1 proc. i 2,7 proc. w poprzednim kwartale, po korekcie z 2,5 proc.


„Raport o PKB za drugi kwartał jest mocniejszy niż się wydaje, a miary z wyłączeniem handlu i oporu zapasów znacznie przewyższają 6,5-proc. wzrost. Wynik pokazuje również, że aktywność wróciła do szczytu w ciągu sześciu kwartałów, co oznacza, że a według prognoz Fedu z czerwca 2020 r. miało to zająć prawie trzy lata” – napisali w komentarzu analitycy Bloomberg Economics.


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 400 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 385 tys. wobec 424 tys. poprzednio, po korekcie z 419 tys.


W środę Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Według FOMC gospodarka USA poczyniła postępy w realizacji celów mandatowych banku centralnego. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.


"Uważamy, że inflacja w USA powinna z czasem spadać" - powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy.


„Jerome Powell nie rzucił więcej światła odnośnie terminu zawężenia wzrostu sumy bilansowej, wobec tego uczestnicy rynku będą szukać więcej informacji w tym zakresie podczas jesiennych wydarzeń związanych z amerykańskim bankiem centralnym. Brak jasnych perspektyw co do dalszych kroków podejmowanych przez FOMC przyczynił się do lekkiego osłabienia dolara” – napisano w Dzienniku Rynkowym PKO BP.


„Rynki akcji nie zareagowały specjalnie na posiedzenie, co może oznaczać, że tak skrajnie gołębi Fed jest już w cenach i jednocześnie, że nagły zwrot mógłby okazać się rynkową katastrofą (a zatem decyzja o takim zwrocie, gdyby inflacja np. nadal zaskakiwała, będzie jeszcze trudniejsza). Natomiast stracił dolar, a zyskało złoto – te rynki wykonały spore ruchy po czerwcowym posiedzeniu, jednak brak jakichkolwiek zmian wczoraj może zachęcać do korekt” – ocenił Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. (PAP Biznes)


kkr/ pr/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 04:30 USA/Prezydent Duda na spotkaniu w Linden dziękował Polonii za pomoc i wsparcie (opis) Solą ziemi nazwał Polonię prezydent Duda na czwartkowym spotkaniu w Linden, w stanie New Jersey. Złożył jej podziękowania m.in. za utrzymywanie tradycji… » więcej 2021-09-24, godz. 03:50 Lubuskie/ Bez utrudnień po zderzeniu dwóch busów w miejscowości Chełmicko na dk 24 Nie ma już utrudnień w ruchu po zderzeniu dwóch busów w miejscowości Chełmicko (woj. lubuskie) na dk 24 - podała w piątek GDDKiA. Droga była początkowo… » więcej 2021-09-24, godz. 03:40 Rosja/Dramatyczna akcja ratunkowa na Elbrusie, 5 alpinistów zginęło Grupa 19 alpinistów wchodzących na Elbrus (5642 m), najwyższy szczyt Kaukazu wezwała ratowników po osiągnięciu wysokości 5400 m z powodu ekstremalnie trudnych… » więcej 2021-09-24, godz. 02:40 USA/Uzbrojony osobnik zaatakował sklep spożywczy w Tennessee Uzbrojony mężczyzna otworzył ogień w czwartek po południu, czasu lokalnego do osób znajdujących się w sklepie z artykułami żywnościowymi w miejscowości… » więcej 2021-09-24, godz. 02:30 Remigiusz Mróz zameldował się na planie "Chyłki", a fani zasypali go pytaniami Autor poczytnych kryminałów opublikował na swoim facebookowym profilu selfie z obsadą serialu „Chyłka”. „Piąty sezon już się kręci” - oznajmił… » więcej 2021-09-24, godz. 02:10 USA/Konsul generalny RP i burmistrz Linden komplementują Polonię (krótka2) W trakcie wizyty prezydenta Dudy w Linden konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił znaczącą rolę Polonii w małych miasteczkach. Wskazał… » więcej 2021-09-24, godz. 01:40 Prezydent Duda spotkał się w czwartek z Polonią w Linden w stanie New Jersey (krótka) Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek wieczorem spotkanie z społecznością polsko-amerykańską w Linden w stanie New Jersey. » więcej 2021-09-24, godz. 01:10 Były premier Katalonii Carles Puigdemont zatrzymany na Sardynii Poszukiwany od 2017 r. przez hiszpański wymiar sprawiedliwości były premier Katalonii Carles Puigdemont został zatrzymany przez włoską policję w czwartek… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 USA/Prezydent Duda spotkał się z władzami miasta Linden w stanie New Jersey Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z władzami zamieszkałego także przez polską społeczność miasta Linden, w stanie New Jersey. Spotkanie miało… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 Wielkopolskie/ Już bez utrudnień na dk 24 po tym, jak w przewrócone drzewo uderzyły dwa auta Nie ma już utrudnień w ruchu na dk 24 między Pniewami a Kwilczem, po tym jak w miejscowosci Lubosz w powalone na jezdnię drzewo uderzyły dwa auta osobowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »