Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 19:10 Autor: PAP

Kielce/ "Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal" – 3 września

Spotkania autorskie, warsztaty plenerowe czy śniadanie z książką na trawie będą towarzyszyły trzydniowemu wydarzeniu – "Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal", które we wrześniu odbędzie się w Kielcach.

Głównym założeniem festiwalu jest promowanie polskiej literatury, patrona imprezy -Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz rozwijanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny – poinformowali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia.


"Herling-Grudziński to pisarz, który dzisiaj jest odkrywany na nowo. Jest autorem wielu bardzo trudnych i refleksyjnych opowiadań, w których padają pytania ważne w życiu każdego człowieka. Podczas jednej z prelekcji chcemy odpowiedzieć na pytanie: czym dzisiaj jest literatura Herlinga-Grudzińskiego?” – mówił dr Marek Maciągowski, dyr. nauk. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.


Organizatorzy zapraszają także do "Strefy tych, których nosi". "Zorganizujemy przejazd pociągiem oraz rajd rowerowy do Suchedniowa, śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" – wyjaśnił dr Maciągowski.


Jednym z elementów Festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Hasłem przewodnim konkursu jest "Wieża". Prace należy przesyłać do 5 sierpnia.


Oprócz wydarzeń poświęconych Grudzińskiemu, planowane są tzw. strefy dyskusji, a tam m.in. spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi.


"Do Kielc przyjedzie jego żona Kinga Strzelecka-Pilch, która będzie moderatorem spotkania. W dyskusji wezmą udział przyjaciele Pilcha m.in. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny +Polityki+, Bronisław Maj i Witold Bereś. Zaproszeni gości będą mówili m.in. o felietonach Pilcha" – zapowiedziała Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Gośćmi festiwalu będą także m.in.: Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Marcin Meller, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Komuda oraz Janusz Leon Wiśniewski.


Z kolei w "Strefie dziecięcego świata książek" oraz w "Strefie edukacji" zaplanowano szereg wydarzeń dla najmłodszych.


"W programie będą spotkania poświęcone edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, podczas których poznamy specjalne metody nauki czytania i bajkoterapii. Myślę, że będzie to ciekawe zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach między innymi związanych z teatrem a nawet recyklingiem" – powiedziała Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.


"Pociąg do literatury. I Herling – Grudziński Festiwal" otrzymał 55 tysięcy zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz 20 tysięcy zł z budżetu Miasta Kielce.


"To wspaniały projekt stworzony przez dwie miejskie instytucje, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jestem przekonany, że Festiwal im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kieleckich, ale też ogólnopolskich. Moim zdaniem Festiwal uzupełni pewną lukę, jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne i literackie na arenie krajowej" – mówił zastępca prezydenta Kielc, Marcin Chłodnicki.


Festiwal odbędzie się w dniach 3-5 września. Szczegółowy program imprezy zostanie zaprezentowany w sierpniu. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ aszw/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 16:00 MZ zaktualizowało wytyczne o dawce przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 Do przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 uprawnione są nie tylko osoby wykonujące zawody medyczne, ale również pracownicy zawodów… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Tokio - Muto: pełny koszt igrzysk poznamy za kilka miesięcy Oficjalny koszt igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich będzie opublikowany prawdopodobnie na początku przyszłego roku - potwierdził dyrektor finansowy komitetu… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Warszawa/ Strażacy z metra przechodzą kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy Zakładowa służba ratownicza Metra Warszawskiego przechodzi właśnie najbardziej zaawansowany kurs pomocy przedmedycznej, jaki mogą ukończyć osoby, które… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Hiszpania/ Władze Madrytu będą karać za protesty pod klinikami aborcyjnymi Rada miejska Madrytu zatwierdziła we wtorek przepisy nakładające kary na podmioty organizujące protesty pod klinikami aborcyjnymi i prowadzące działania… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Warszawa/ Przywrócono ruch na Królewskiej po awarii wodociągowej Ruch na ulicy Królewskiej, gdzie doszło do awarii wodociągowej został przywrócony - poinformował PAP rzecznik MPWiK Marek Smółka. Dodał, że trwają teraz… » więcej 2021-09-28, godz. 15:50 Lewica apeluje do premiera o nałożenia embarga na cement z Białorusi Posłowie Lewicy zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawie o powstrzymanie importu cementu z Białorusi poprzez nałożenie embarga gospodarczego na te… » więcej 2021-09-28, godz. 15:50 Pogrzeb prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Galperyna - w środę w Warszawie Pogrzeb prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Galperyna odbędzie się w środę w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się mszą św. w Katedrze… » więcej 2021-09-28, godz. 15:50 Mirosław Minkina ponownie prezesem PZHL Mirosław Minkina został wybrany prezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie podczas wtorkowego zjazdu w Bytomiu. Był jedynym kandydatem. Kierował związkiem… » więcej 2021-09-28, godz. 15:50 Gowin: spodziewam się, że pierwsze środki z KPO trafią do Polski na przełomie 2021 i 2022 r. Spodziewam się, że pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy trafia do Polski na przełomie 2021 i 2022 roku - powiedział we wtorek lider Porozumienia, b… » więcej 2021-09-28, godz. 15:50 Holandia/ Od początku 2021 r. cena gazu wzrosła o 200 proc. Holenderski Urząd Konsumentów (ACM) zapowiada przyspieszoną kontrolę bezpieczeństwa dostaw gazu i energii elektrycznej. Od początku 2021 roku cena za metr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »