Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-24, 02:10 Autor: PAP

Tokio - jeździec Spisak zachwycony warunkami, zwłaszcza dla koni

Paweł Spisak jest zachwycony warunkami dla koni w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio. To będzie jego piąta taka impreza w karierze, druga z wierzchowcem Banderasem. "Wszystko jest perfekcyjnie przygotowane" - powiedział PAP jeździec.

Cztery polskie konie do Japonii przyleciały już 19 lipca razem z luzakami i lekarzem weterynarii. Zawodnicy Spisak (KJ Dako Galant Skibno), Małgorzata Cybulska (SJ Baborówko/koń Chenaro), Joanna Pawlak (KJ Pawlak Wrocław/Fantastic Frieda) oraz rezerwowy Jan Kamiński (Equikam/Jard) dolecieli później.


"Loty koni przebiegły bezproblemowo. Zresztą - często jestem o to pytany, a prawda jest taka, że podróże samochodem są dla zwierząt bardziej męczące niż sam lot. W samolocie panują bowiem idealne warunki. Jest utrzymywana stała temperatura, nie ma żadnych przewiewów. Jeśli nie pojawiają się turbulencje, to komfort podróży jest naprawdę wysoki" - zapewnił Spisak.


Konie przed wylotem przeszły w Europie kwarantannę. Podróż lotniczą rozpoczęły z belgijskiej miejscowości Liege. Po wylądowaniu w Tokio zostały przetransportowane do stajni, gdzie przeszły kompleksowe badania krwi. Podano im niezbędne witaminy i rozpoczął się proces aklimatyzacji.


"Warunki pobytowe dla naszych podopiecznych są perfekcyjne. Śmiejemy się, że mają lepiej niż my w wiosce olimpijskiej. Obiekty są piękne i idealnie przygotowane. Stajnie są przestronne, klimatyzowane, świetnie wyposażone. Mamy do dyspozycji dużo placów treningowych o zróżnicowanym podłożu, są też tory do galopu i do crossów. Nie ma się do czego przyczepić" - zaznaczył.


Spisak ma to szczęście, że luzakiem Banderasa jest... jego córka Wiktoria. Czuje się dzięki temu pewniej i wie, że 14-letni kasztan szlachetnej półkrwi jest pod dobrą opieką.


"To dla niej jest też niesamowite przeżycie. Jej pierwsze igrzyska, choć oczywiście w całkowicie innej roli niż sportowca. Ona praktycznie cały czas jest z Banderasem. Nie śpi w wiosce, tylko w przygotowanych specjalnie do tego celu pokojach blisko stajni" - opowiadał 39-letni jeździec.


Zresztą po przylocie do Tokio nie było dla polskich zawodników ważne, by dojechać do wioski olimpijskiej, ale do koni. To właśnie z nimi chcieli się jak najszybciej przywitać.


"Zwierzę, na którym startujemy, to nasz partner. To nie sprzęt, który sobie gdzieś tam leży w magazynie i możemy sobie go wyciągnąć tuż przed startem. Koń to nasz przyjaciel i ważne jest dla nas, by jak najszybciej się z nim zobaczyć" - podkreślił Spisak.


Mistrz Polski doskonale wiedział, czego się spodziewać w Tokio, bo rok wcześniej na rekonesans pojechał do Kraju Kwitnącej Wiśni jego trener Michael Jung. Niemiec to czterokrotny medalista olimpijski w WKKW, zatem świetnie wie, na co zwrócić uwagę i co może okazać się kluczowe już w trakcie rywalizacji. Sam Spisak o oczekiwaniach i szansach nie chce za bardzo mówić.


"Nastroje są bardzo dobre. Mieliśmy bardzo dobry okres przygotowawczy, a ja jestem już etatowym olimpijczykiem, więc wiem, z czym to się je. Powtarzam jednak często, że bardzo ważne jest, w jakiej konfiguracji jedziemy na zawody; na jakim koniu będziemy rywalizować. Na Banderasie startowałem też pięć lat temu w Rio de Janeiro, tam nam nic nie wyszło. Teraz jesteśmy bardziej doświadczeni, mogliśmy spokojnie pracować i dlatego jestem optymistycznie nastawiony" - powiedział.


Wskazał też, że jak każdy ambitny sportowiec, chciałby z Tokio wrócić ze złotym medalem. "Bardzo bym chciał, żeby takie marzenie się spełniło. Jesteśmy świetnie przygotowani, zarówno ja, jak i Banderas, ale co z tego wyjdzie? Musimy poczekać" - ocenił.


Polska wywalczyła drużynową kwalifikację w WKKW latem 2019 roku. Zawodnicy tej konkurencji będą rywalizować w dniach 30 lipca - 2 sierpnia. Próba terenowa odbywa się w Sea Forest Cross-Country Course - teren zaaranżowano na położonej w Zatoce Tokijskiej sztucznej wyspie, utworzonej z odpadów miejskich. Areną ujeżdżenia i skoków, które również wchodzą w skład wszechstronnego konkursu konia wierzchowego, będzie Bajikoen Equestrian Park w tokijskiej dzielnicy Setagaya.(PAP)


Autor: Anna Kalinowska


anka/ pp/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 14:00 Wąsik: porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 r. o 500 zł na rękę (k… Osiągnięte dziś porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli… » więcej 2021-09-24, godz. 14:00 Wiceszef MSWiA: porozumienie ze związkami zobowiązuje stronę rządową do przywrócenia funduszu nagród (krótka4) Porozumienie ze związkami zobowiązuje stronę rządową do przywrócenia funduszu nagród - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas konferencji, gdzie… » więcej 2021-09-24, godz. 14:00 Siatkarski memoriał Gołasia - w Zalasewie ostatni sprawdzian przed ligą Zwycięzca siatkarskiej Ligi Mistrzów Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn Koźle, półfinalista tych rozgrywek Sir Safety Perugia, Projekt Warszawa i Aluron CMC Warta… » więcej 2021-09-24, godz. 14:00 Śląskie/ Jeszcze ponad dwa lata przebudowy drogi nr 1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza Do końca 2023 r. planowane są trwające od ub. roku prace przy przebudowie ok. 7-kilometrowego odcinka drogi nr 1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza do standardu… » więcej 2021-09-24, godz. 14:00 Ruszył nabór do programu reżysersko-scenariuszowego dla filmowców z Białorusi Film Bridge – Belarus Rozwój projektów filmowych młodych twórców z Białorusi - to cel programu reżysersko-scenariuszowego Film Bridge - Belarus, organizowanego przez Szkołę… » więcej 2021-09-24, godz. 13:50 Lubuskie/ Po wypadku ruch wahadłowy na dk 27 Policjanci wprowadzili ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 27, która była całkowicie zablokowana w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego (Lubuskie) po wypadku… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 MSZ: ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne Rosji spotkały się na wniosek Polski z mocną odpowiedzią UE Ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne Rosji kierowane przeciwko Polsce i innym państwom UE spotkały się na wniosek Polski z mocną odpowiedzią; opublikowana… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 "NYT": Talibowie zacieśniają więzy z Chinami; afgańscy Ujgurzy obawiają się deportacji Chiny chcą udzielić pomocy finansowej rządowi talibów. Zamieszkujący Afganistan Ujgurzy, uważani przez Pekin za potencjalnych ekstremistów, obawiają się… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Błaszczak: to głównie Wojska Lądowe odpowiadają za bezpieczeństwo kraju (opis) Na najliczniejszych w polskiej armii Wojskach Lądowych spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za odstraszanie i obronę, za bezpieczeństwo Polski - powiedział… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 MŚ w łucznictwie - rywalizacja kobiet już bez Polek Wszystkie trzy polskie łuczniczki zostały wyeliminowane z rywalizacji indywidualnej w mistrzostwach świata w amerykańskim Yankton. Wcześniej odpadła także… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »