Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 17:10 Autor: PAP

Kampania przeciw obecności osób transpłciowych w kobiecych dyscyplinach sportu

Platforma Sojusz przeciwko Wymazywaniu Kobiet (ACBM) zrzeszająca ok. 130 organizacji feministycznych rozpoczęła kampanię odrzucającą dopuszczanie kobiet trans, które urodziły się mężczyznami, do kobiecych zawodów sportowych, wskazując na przewagę fizyczna nabytą w ich rozwoju jako mężczyźni.

Kampania pod hasłem: „Fair Play dla Kobiet” skierowana jest do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), socjalistycznego rządu Hiszpanii Pedro Sancheza, organizacji sportowych i środków masowego przekazu.


Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich, które rozpoczęły się w piątek w Tokio, mężczyźni identyfikujący się jako kobiety będą mogli rywalizować z kobietami. „Mamy do czynienia z dopingiem płciowym, poważnie szkodzącym zawodniczkom” - stwierdziła organizacja na swoim portalu.


ACBM podała przykład transpłciowej Laurel Hubbard (wcześniej Gavin), która zdobyła srebrny medal w mistrzostwach świata kobiet w podnoszeniu ciężarów w 2017 r. Hubbard startowała wcześniej w kategorii mężczyzn, ale nie osiągnęła sukcesu porównywalnego z medalem światowym. W maju 2021 r. ogłoszono, że będzie mogła wystartować w igrzyskach olimpijskich w Tokio.


ACBM przypomniała, że w 2016 r. MKOl zniósł kategorię płci w zawodach sportowych, zastępując ją kategorią gender. Zgodnie z wytycznymi, przez 12 miesięcy przed zawodami transpłciowe zawodniczki muszą jednak udowodnić, że ich poziom męskiego hormonu płciowego - testosteronu utrzymuje się na poziomie niższym niż 10 nanomoli na litr krwi, tj. poniżej typowego zakresu męskiego. Kryterium to zakwestionowała sama transpłciowa doradczyni MKOl dr Joanna Harper, według której ten poziom testosteronu nie jest wystarczająco niski, gdyż 95 proc. kobiet ma poziom poniżej 1,7.


Sojusz przeciwko Wymazywaniu Kobiet odrzucił zatwierdzony pod koniec czerwca przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza projekt ustawy o rzeczywistej i efektywnej równości osób transpłciowych oraz gwarancji praw osób LGBTI (tzw. „ustawę trans”), uznający prawo do samostanowienia o własnej tożsamości płciowej od 16 lat, na zasadzie deklaracji własnej o niezgodności płci odczuwalnej z tą nadaną po urodzeniu, bez konieczności przechodzenia badań lekarskich, psychologicznych, uprzedniego leczenia hormonalnego ani procedury sądowej.


„Wprowadza się ideę, że to płeć odczuwalna subiektywnie determinuje o możliwości rywalizowania osób płci męskiej w dyscyplinach kobiecych, zamiast respektowania zasady segregowania konkurencji sportowych ze względu na płeć (biologiczną)” - czytamy na stronach internetowych ACBM.


Organizacja przypomniała, że tylko nieco ponad 100 lat temu kobiety nie miały prawa do udziału w profesjonalnych zawodach sportowych, a obecnie ich udział w sporcie jest znacznie mniejszy od mężczyzn. „Do tego teraz należy dodać przewagę fizyczną przeciwników, z którą nie mogą konkurować pomimo największego wysiłku na treningach”- stwierdziła.


Organizacje feministyczne udokumentowały naukowo przewagę fizyczną biologicznych mężczyzn, która pozostaje nawet po latach leczenia hormonami, np. większa gęstość kości, większa pojemność płuc, masa mięśniowa i średni wzrost. Te różnice fizyczne między biologicznymi kobietami i mężczyznami uzasadniają podział konkurencji sportowych na męskie i damskie - podkreśliła. Nabyte podczas rozwoju jako mężczyźni nie znikają przez sztucznie spowodowany spadek testosteronu - dodała.


W lipcu 2020 r. ponad 300 sportowców olimpijskich, m. in. Martina Navratilova i Ana Paula Henkel podpisały apel do władz organizacji sportowej zrzeszającej uczelnie wyższe w USA (NCAA) w celu wpłynięcia na zachowanie równości szans w sporcie kobiecym. Większość sygnatariuszy wolała pozostać anonimowa w obawie przed oskarżeniami o transfobię i lincz na portalach społecznościowych. A może w obawie przed jeszcze gwałtowniejszymi reakcjami - stwierdziła ACBM.


W celu uzmysłowienia konsekwencji wyeliminowania płci biologicznej jako obiektywnego kryterium w zawodach sportowych, organizacja wydała publikację pt. „Fair Play dla Kobiet”, która zostanie przesłana do organizacji sportowych i środków masowego przekazu. Sojusz przeciwko Wymazywaniu zapowiedział prowadzenie kampanii na rzecz uczciwych zawodów sportowych przez cały czas trwania olimpiady w Tokio.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ cegl/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 07:50 Ojciec prezydenta, Jan Duda w "Newsweeku": nigdy nie sprzedałem się duchowo Weszliśmy do Unii, żeby osiągać wspólne korzyści, a nie żeby nam ktoś dyktował, co to jest rodzina czy kto ma być sędzią w Polsce. Z czasem każdy… » więcej 2021-09-20, godz. 07:50 Rosja/Deputowany wzywa do uznania organizacji zagranicznych za niepożądane za ingerencję w wybory Rosyjski parlamentarzysta Wasilij Piskariow, który kieruje komisją ds. badania ingerencji obcych państw w sprawy wewnętrzne kraju, oświadczył, że organizacje… » więcej 2021-09-20, godz. 07:40 Startuje 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 16 tytułów, m.in. 'Żeby nie było śladów' Jana P. Matuszyńskiego, 'Inni ludzie' Aleksandry Terpińskiej i 'Hiacynt' Piotra Domalewskiego, powalczy o Złote… » więcej 2021-09-20, godz. 07:40 "Dziennik Gazeta Prawna": Rok bez leczenia Na skutek pandemii dla co najmniej 2 mln pacjentów zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej - informuje poniedziałkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'. » więcej 2021-09-20, godz. 07:40 Wicepremier Piotr Gliński w poniedziałek z wizytą w Wilnie Spotkanie z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem, udział w uroczystości poświęcenia rozbudowywanej części Domu Kultury Polskiej oraz w prezentacji… » więcej 2021-09-20, godz. 07:30 Rosja/Jedna Rosja zdobywa 48 proc. w wyborach, przeliczono 70 proc. głosów Po przeliczeniu 70 proc. głosów w wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) rządząca partia Jedna Rosja zdobywa ponad 48 proc. głosów… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 Podlaskie/ KAS zlikwidowała leśną bimbrownię; zabezpieczono 150 l alkoholu Blisko 150 litrów alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji zabezpieczyła służba celno-skarbowa w leśnej bimbrowni zlokalizowanej w okolicach… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 Moorhouse o ocenzurowaniu w Rosji jego artykułu: godne ubolewania, ale nie zaskakujące Brytyjski historyk Roger Moorhouse powiedział PAP, że usunięcie przez rosyjskie władze z jego artykułu na temat II wojny światowej niewygodnych dla nich… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 "Rzeczpospolita”: Ekstrapensje na posadach w rządzie Dzięki rozporządzeniu premiera w KPRM będą mogły powstać stanowiska z wysokimi zarobkami - informuje poniedziałkowa 'Rzeczpospolita”. » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 USA/ "The Crown" króluje podczas 73. edycji nagród Emmy W niedzielę Międzynarodowa Akademia Sztuk i Nauk Telewizyjnych ogłosiła laureatów Emmy. Grad statuetek w najważniejszych kategoriach spadł na serial „The… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »