Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-22, 16:40 Autor: PAP

Kaznowska: w czwartek wyniki pierwszej tury rekrutacji do stołecznych szkół średnich

W czwartek od godziny 12 w warszawskich szkołach i w systemie internetowym można sprawdzać wyniki pierwszej tury rekrutacji do szkół średnich - poinformowała w czwartek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

W czwartek szkoły ponadpodstawowe ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.


"W roku szkolnym 2021/2022 oferta warszawskich szkół ponadpodstawowych wyniosła ponad 22 tysiące miejsc" - napisała w czwartkowym wpisie na Facebooku wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak dodała, najwięcej z nich, bo aż ponad 15 tysięcy to miejsca w liceach ogólnokształcących, natomiast w szkołach kształcących w zawodzie - ponad 7 tysięcy.


"W tym etapie rekrutacji uczestniczyło ponad 23 tysiące absolwentów szkół podstawowych" - zaznaczyła wiceprezydent. Poinformowała jednocześnie, do przyjęcia zakwalifikowano 20,4 tys. z nich, w tym ponad 500 laureatów. Ponad 7,5 tysiąca zakwalifikowanych to uczniowie spoza Warszawy, co stanowi prawie 37 proc.


Kaznowska przypomniała również przebieg dalszego postępowania. W terminie od 23 lipca do 30 lipca kandydaci będą potwierdzali wolę przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani – by to zrobić, muszą w niej złożyć oryginały dokumentów - świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.


"2 sierpnia poznamy wyniki i ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych. W tym samym dniu o godz. 16.00 w elektronicznym systemie rekrutacyjnym i na stronie: edukacja.warszawa.pl pojawi się informacja o wolnych miejscach" - zaznaczyła wiceprezydent stolicy.


Od 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami. "Rekrutacja ta będzie prowadzona z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji" - dodała Kaznowska.


Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych odbywa się w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki. W latach ubiegłych harmonogramy w poszczególnych województwach ustalali kuratorzy oświaty.


Zasady postępowania rekrutacyjnego są takie jak w latach ubiegłych. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej musi przygotować wniosek, na którym określa listę swoich preferencji, tzn. kolejność szkół i klas, do których chciałby chodzić, począwszy od tej najbardziej wymarzonej, przez inne, które także byłyby dla niego odpowiednie.


W tym roku termin na złożenie wniosku uczniowie mieli od 17 maja do 21 czerwca 2021 r., w tym tylko do 31 maja można było składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej.


O zakwalifikowaniu kandydata do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki z egzaminu ósmoklasisty i punkty za oceny na świadectwie szkolnym i za inne osiągnięcia ucznia. Od 23 do 30 lipca do godziny 15.00 kandydat musi potwierdzić wolę przyjęcia w szkole, do której został zakwalifikowany.(PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ jann/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 15:00 ME 2024 - Niemcy czekają na wygraną z Hiszpanią w turnieju od 36 lat Reprezentacja Niemiec, która zagra z Hiszpanią w ćwierćfinale mistrzostw Europy, czeka na zwycięstwo nad tym rywalem w turnieju od 1988 roku. Ich piątkowy… » więcej 2024-07-03, godz. 15:00 Prezes PiS: dla ludzi, którzy poszukają tylko własnych interesów musi być czas przeszły w naszej partii Dla pewnego rodzaju ludzi, dla których udział w działalności politycznej, to tylko i wyłącznie poszukiwanie własnych interesów, musi być czas przeszły… » więcej 2024-07-03, godz. 14:50 UE/ Komisja Europejska dała zielone światło na fuzję ITA Airways z Lufthansą Komisja Europejska zatwierdziła w środę przejęcie wspólnej kontroli nad włoskimi liniami lotniczymi ITA Airways przez niemieckiego przewoźnika Lufthansę… » więcej 2024-07-03, godz. 14:50 Rozmowa szefów dyplomacji Polski i Japonii m.in. o współpracy w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa Relacje dwustronne, współpraca w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa, wsparcie udzielane Ukrainie oraz sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku - były wśród tematów… » więcej 2024-07-03, godz. 14:50 Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych krytycznie o poprawkach do projektu ustawy o wynagrodzeniach Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w liście do premiera Donalda Tuska, ministry zdrowia Izabeli Leszczyny i szefów ugrupowań tworzących… » więcej 2024-07-03, godz. 14:50 Raport: czterech na dziesięciu kierowców myśli nad zmianą auta w związku z wprowadzeniem SCT Wprowadzanie Stref Czystego Transportu skłania 44 proc. kierowców do rozważenia zmiany samochodu - wynika z badania Sixt Polska. Jak wskazano w raporcie, biorą… » więcej 2024-07-03, godz. 14:50 Nowy premier Holandii: będziemy nadal pomagać Ukrainie Nowy premier Holandii Dick Schoof powiedział w środę, że jego kraj będzie nadal zapewniać Ukrainie „wsparcie finansowe, wojskowe i polityczne”. W swoim… » więcej 2024-07-03, godz. 14:50 Ludmiła Kozłowska wykreślona z wykazu osób niepożądanych w Polsce (korekta) Szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska nie jest już osobą niepożądaną w Polsce. ABW stwierdziła, że nie ma informacji wskazujących na to… » więcej 2024-07-03, godz. 14:40 MRiT: trwają prace nad usprawnieniem cyfrowych usług dla przedsiębiorców Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło pracę nad projektem „Elektronizacja umów o pracę oraz usprawnienie usług cyfrowych dla przedsiębiorców”… » więcej 2024-07-03, godz. 14:40 Na 10. Polish Hip-Hop Festival w Płocku kilkudziesięciu artystów i największa w historii scena główna Kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy, w tym NLE Choppa i Lil Pump, D Double E, Sir Spyro, Snowy oraz ZEP, wystąpi w Płocku od 4 do 6 lipca podczas… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »