Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-28, 17:50 Autor: PAP

Mielec/ Policyjne czynności ws. nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych

Policja w Mielcu (Podkarpackie) prowadzi czynności w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. W związku z tym zdarzeniem zatrzymano jedną osobę – poinformowała w poniedziałek oficer prasowy mieleckiej policji Urszula Chmura.

Oświadczenie "dotyczące incydentu, który wydarzył się w niedzielę wieczorem" wydało w Stowarzyszenie Romów w Polsce.


Jak zaznaczyła oficer prasowy, działania policji są efektem niedzielnego "zdarzenia, do którego doszło na ulicy Miasteczko Młodego Robotnika w Mielcu, gdzie dwie skonfliktowane grupy mielczan dążyły do konfrontacji". Podkreśliła, że "dzięki szybkiej reakcji policji, sytuację udało się opanować". Nikt też nie odniósł obrażeń.


Chmura przypomniała, że w niedzielę wieczorem "policjanci interweniowali wobec grupy osób, które zgromadziły się na ulicy Miasteczko Młodego Robotnika".


"Doszło tam do eskalacji konfliktu pomiędzy dwiema grupami mieszkańców Mielca, w tym grupy Romów. Jak ustalili policjanci, podłożem konfliktu jest uszkodzenie ciała 16-letniego chłopca, przez 15-latka narodowości romskiej, do którego doszło na początku czerwca w rejonie Parku Leśnego +Górka Cyranowska+. Ta sprawa trafiła do sądu rodzinnego" – wyjaśniła oficer prasowa.


Szybkie działania policjantów – zauważyła Chmura – "zapobiegły naruszeniu porządku publicznego i doprowadziły do uspokojenia osób biorących udział w zbiegowisku". "Funkcjonariusze legitymowali osoby, które mogły uczestniczyć w tym zajściu. Policjanci gromadzą materiał dowodowy, zabezpieczają nagrania, docierają do świadków" – dodała.


Postępowanie ma wyjaśnić, czy doszło do nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Czynności są w toku. W związku z wydarzeniami zatrzymana została jedna osoba.


Do zdarzenia odniosło się Stowarzyszenia Romów w Polsce, które wydało w tej sprawie oświadczenie. Stowarzyszenie – czytamy – "stanowczo potępia wszelkie akty przemocy słownej i fizycznej".


"Zwracamy uwagę, że konflikty powinny być rozstrzygane na drodze prawnej przy udziale wszystkich służb działających w ramach polskiego systemu prawnego. Od wymierza sprawiedliwości są policja i sądy. W żadnym przypadku nie powinno brać się spraw w swoje ręce. Wszyscy obywatele Polski są wobec prawa równi i w równy sposób muszą go przestrzegać" – napisano w oświadczeniu.


Według informacji, którymi dysponuje stowarzyszenie, "konflikt jest pokłosiem bójki, do jakiej doszło między dwoma nastolatkami".


W przesłanym oświadczeniu przypomniano, że "kilka tygodni wcześniej, w parku w okolicach Góry Cyranowskiej, 15-letni obywatel polski, należący do mniejszości romskiej, uszkodził ciało 16-latka". "W odpowiedzi na to zdarzenie na murach mieleckich osiedli zaczęły pojawiać się rasistowskie wpisy skierowane do społeczności romskiej nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych" – zauważono w oświadczeniu.


Jak poinformowało Stowarzyszenie Romów w Polsce, "sytuacja zaogniła się w niedzielne popołudnie 27 czerwca 2021 roku, kiedy to grupa mniejszości romskiej oraz mieszkańcy jednego z mieleckich osiedli, dążyły do konfrontacji".


Zdaniem stowarzyszenia, "szybka reakcja policji spowodowała, że konflikt nie przybrał na sile i nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń". Dodano, że "trwa śledztwo policyjne mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia".(PAP)


Autor: Alfred Kyc


kyc/ mark/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 06:00 Co piąty Amerykanin uważa, że sztuczna inteligencja ma świadomość Co piąty Amerykanin uważa, że sztuczna inteligencja (AI) ma świadomość - wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 3500 respondentów… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Obszary wiejskie chłodzą miasta Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów. » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Scenarzyści „Iron Mana” pracują nad ekranizacją komiksu o indyjskim superbohaterze Mark Fergus i Hawk Ostby wracają do kina superbohaterskiego. Autorzy rozpoczynającego Kinowe Uniwersum Marvela (MCU) „Irona Mana” z 2008 roku, napiszą adaptację… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Plaga czarnej śmierci w Europie mogła pojawić się już przed ponad 5 tysiącami lat Powodem nagłego wyginięcia przed ponad pięcioma tysiącami lat wielu mieszkańców Europy mogła być epidemia wywołana przez bakterie Yersinia pestis - twierdzą… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 USA/ Harris poparła wystarczająca liczba delegatów dla jej nominacji w wyścigu do Białego Domu W poniedziałek co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla wiceprezydent Kamali Harris jako kandydatki tej partii w wyborach na prezydenta… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Prognoza pogody na 23 i 24 lipca Jak informuje IMGW, Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Europy południowo-zachodniej, jedynie na krańcach wschodnich zaznaczy się płytka zatoka niżowa… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Lekarze bez Granic: raport o katastrofalnych skutkach wojny w Sudanie Jeden na trzech pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w największym sudańskim mieście Omdurmanie w marcu 2024 roku, miał obrażenia po odłamkach… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Pięć połączonych ze sobą kółek olimpijskich: w kolorach niebieskim, czarnym, czerwonym - na górze i żółtym oraz zielonym - na dole, symbolizujących… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Tradycja parad sportowców, którzy niosą flagi swoich państw, narodziła się w Atenach 1906 roku, ale dopiero dwa lata później w Londynie odbyła się pierwsza… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Ostatnie autentycznie złote medale olimpijskie wręczano w Sztokholmie w 1912 roku. Projektowane są specjalnie na każde igrzyska. Powinny mieć co najmniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »