Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-25, 14:00 Autor: PAP

19 zastępów strażaków z woj. śląskiego w gotowości do pomocy Czechom

Śląska straż pożarna postawiła w stan gotowości 19 zastępów - w sumie ponad 60 strażaków - mogących w każdej chwili wyjechać do Czech i pomóc walce ze skutkami trąby powietrznej, która wyrządziła potężne szkody w tym kraju.

Strażacy, którzy czekają na ostateczną decyzję zwierzchników, zgromadzili się w punkcie koncentracji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr w Katowicach-Szopienicach.


Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach brygadier Wojciech Rapka wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że postawienie w stan gotowości oznacza odebranie dyspozycji z nadrzędnej jednostki, w tym przypadku Komendy Głównej PSP. Komendant główny określił, jakich zasobów oczekuje do realizacji zadań ratowniczych.


"Siły zostały zaalarmowane i w ciągu dwóch godzin z całego województwa 19 zastępów przybyło do Katowic. Tutaj jest miejsce koncentracji, gdzie robimy krótką odprawę, odliczamy poszczególne osoby, wypełniamy stosowne dokumenty i jesteśmy w zasadzie gotowi do wyjazdu" - zapewnił.


Jak dodał Rapka, strażacy, którzy są gotowi pomóc Czechom mają do dyspozycji sprzęt ratowniczy, główne do usuwania skutków anomalii pogodowych – jak powalone drzewa i uszkodzone dachy, a także ciężki sprzęt budowlany, a przede wszystkim jednak sprzęt służący zabezpieczeniu dachów.


W skład specjalnej kompanii, która może wyjechać do Czech wchodzą m.in. strażacy z Katowic, Zabrza, Cieszyna, Bielska-Białej, Pszczyny, Tychów i Mysłowic, którzy są przygotowani m.in. na pomoc w udrożnianiu szlaków komunikacyjnych i zabezpieczaniu uszkodzonych domów.


Jak zaznaczył zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg Mirosław Synowiec, strażacy czekają na ustalenia na poziomie ministerialnym ze stroną czeską. "Czekamy na dyspozycje z Warszawy, czy ten wyjazd będzie miał miejsce" - powiedział.


Jak opisywał, 62 strażaków, którzy zostali postawieni w stan gotowości, są wyposażeni m.in. w pilarki do drewna, stali i betonu, gwoździarki i plandeki do zabezpieczania uszkodzonych dachów. "Jesteśmy też zabezpieczeni w pluton logistyczny – mamy dwa kontenery kwaterunkowe, dwa sanitarne, własny zapas paliwa i racje żywnościowe dla ratowników" - dodał Synowiec.


W czwartek nad położonymi w pobliżu granicy ze Słowacją regionami Brzecławia i Hodonina przeszły gwałtowne burze i tornado - poinformowali czescy ratownicy. Trzy osoby zginęły. Ekipy ratunkowe przeszukują ruiny zawalonych domów. Około 75 tys. odbiorców nie ma prądu. Bardzo silny wiatr pozrywał dachy, połamał drzewa i poniszczył samochody. Na miejsce skierowano ponad 100 jednostek straży pożarnej. Czeskie służby ratunkowe wsparły ekipy z Austrii i Słowacji.(PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ mas/ mark/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 17:20 Ukraina/ Władze: dzięki rozejmowi w Donbasie dwa razy mniej zabitych żołnierzy Dzięki trwającemu od roku zawieszeniu broni między ukraińskimi siłami a wspieranymi przez Rosję separatystami liczba zabitych ukraińskich żołnierzy jest… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Tokio/triathlon - policja w domu ojca Kristiana Blummenfelta w/s zakłócania ciszy nocnej Sensacyjny złoty medal w triathlonie Norwega Kristiana Blummenfelta miał też swój drugi finał w domu jego ojca w Bergen, gdzie podczas świętowania zwycięstwa… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom (opis) Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 UE wydała deklarację potępiającą działania Turcji w sprawie Cypru Unia Europejska potępiła we wtorek stanowisko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w sprawie Cypru i zagroziła podjęciem działań odwetowych. Deklarację… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Dr hab. Karol Polejowski powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Dr hab. Karol Polejowski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Gdynia/ Umowa na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej - podpisana (opis) Umowa między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Miecznik na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP została podpisana we wtorek w Gdyni. Fregaty… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 27 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Polska ekipa nadal pozostaje bez medalu igrzysk olimpijskich w Tokio. We wtorek najbliższa podium była taekwondzistka… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Komisja kultury przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (opis) Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Wcześniej komisja nie zgodziła… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 29 zgłoszeń w konkursie na pięć stanowisk w zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 29 zgłoszeń wpłynęło w ogłoszonym ponad dwa tygodnie temu konkursie na prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jego czterech zastępców: ds. ekonomicznych… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Białoruś/ MSW: portal i sieci społecznościowe Biełsatu uznano za ekstremistyczne (opis) Strona internetowa telewizji Biełsat, a także jej sieci społecznościowe zostały uznane za ekstremistyczne - poinformowało we wtorek w komunikacie białoruskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »