Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 10:20 Autor: PAP

Badanie: ok. 78 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta ze smartfona w celach zawodowych

Ok. 78 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta ze smartfona w celach zawodowych - wynika z opublikowanego w czwartek badania Placuj.pl. Zaznaczono, że 42 proc. badanych z podobną częstotliwością korzysta z oprogramowania umieszczonego w chmurze.

Z badań Pracuj.pl wynika, że 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia wpływ technologii na rynek pracy. Najczęściej doceniane są m.in. możliwość pracy z dowolnego miejsca, łatwiejsze prowadzenie komunikacji z klientami i współpracownikami, a także dostęp do nowych narzędzi pracy. Zaznaczono, że wszystkie te dogodności są znacząco wspierane właśnie przez dostęp do stale rozwijanych i nowo powstających cyfrowych urządzeń i oprogramowania. Docenia je 2/3 badanych respondentów.


Jak wykazały badania, najbardziej popularnym cyfrowym narzędziem w pracy są smartfony. Napisano, że aż 78 proc. Polaków wykorzystuje je do celów zawodowych przynajmniej raz w tygodniu. Tuż za nimi uplasowały się przeglądarki internetowe (76 proc.), a na kolejnych miejscach znalazły się laptopy (65 proc.) oraz aplikacje mobilne (63 proc.)


Według danych IDC w 2020 roku do sprzedaży trafiło w naszym kraju aż 8,53 mln smartfonów. Ponadto - jak czytamy w raporcie - pandemia COVID-19 napędziła też sprzedaż trzeciego najbardziej popularnego narzędzia pracy – laptopa. Według Canalys PC Analysis w 2020 roku na świecie sprzedano 297 mln komputerów, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej – z czego blisko 8 na 10 stanowiły laptopy.


Urządzenia cyfrowe w pracy wykorzystywane są od najprostszych, czyli np. odbieranie maili, wykonywanie płatności, obsługi programów biurowych, księgowość, po bardziej zaawansowane, takie jak projektowanie, wykonywanie grafik, prace IT. Bardzo często służą jednak także do zdobywania informacji, dzielenia się wiedzą, promocji firmy - podano.


"O ile jeszcze dekadę czy kilkanaście lat temu technologie były na co dzień potrzebne stosunkowo wąskiemu gronu specjalistów, o tyle dziś wąskie jest grono zawodów, które mogą się bez nich całkowicie obyć. Mniej oczywistymi, ale istotnymi przykładami wpływu tych zmian na rzeczywistość mogą być np. pracownicy fizyczni korzystający z licznych tutoriali na YouTube, przedstawiciele handlowi w terenie sięgający po specjalne aplikacje mobilne czy taksówkarze sięgający po mapy Google. Nasze badania pokazały, że zakres technologii, po które sięgamy często w pracy stale się rozszerza" - wskazała cytowana w raporcie ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj Agata Grzejda.


Dodano, że praca zdalna i hybrydowa podkreśliła także rolę, jaką w sprawnej organizacji pracy rozproszonych zespołów odgrywają rozwiązania chmurowe. Tzw. model cloud zakłada odchodzenie od bezpośredniego, „fizycznego” instalowania oprogramowania i zapisu danych na komputerze do ich przechowywania na zewnętrznych serwerach. Dzięki temu - jak zaznaczono - pracownicy uzyskują dostęp do wielu istotnych narzędzi i plików z dowolnego urządzenia, często za pomocą rozwiązań dostępnych za pośrednictwem przeglądarki internetowej.


48 proc. respondentów Pracuj.pl twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu używa w pracy oprogramowania zainstalowanego bezpośrednio na komputerze. Jednak już 42 proc. dodaje, że z podobną częstotliwością korzysta z oprogramowania umieszczonego w chmurze. Eksperci podkreślają, że wielu odbiorców wciąż nie ma świadomości, które z popularnych rozwiązań dostępnych na rynku (np. Google Docs, Canva, Kanbanflow) kwalifikują się do kategorii chmurowej.


Tymczasem - jak wskazują autorzy badania - oprogramowanie dostępne w chmurze to nie tylko popularne pakiety biurowe czy narzędzia ułatwiające wspólną, równoległą pracę na plikach, ale też aplikacje obsługujące magazyny czy księgowość. "To rozwiązanie jest wygodne, korzystne dla pracowników i pracodawców. Umożliwia dostęp praktycznie z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu oraz z różnych urządzeń, np. komputera, smartfona czy tabletu. Oczywiście to tylko wierzchołek góry możliwości, a bardziej zaawansowane oprogramowanie chmurowe umożliwia wykonywanie bardzo skomplikowanych operacji, przez wiele lat zarezerwowanych dla bardzo kosztownych rozwiązań dostępnych w tzw. on-premise" - mówi dyrektor ds. rozwoju technologii w Grupie Pracuj Maciej Chwiłoc.


Dodaje, że badanie wskazuje, iż w tych okolicznościach popularność programów znajdujących się w chmurze jest wśród pracowników już niemal tak duża, jak tradycyjnych aplikacji.(PAP)


autor: Ewa Wesołowska


ewes/ pad/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 13:20 UE/ Von der Leyen: przywództwo i doświadczenie Ruttego będą kluczowe dla NATO Szefowa KE Ursula von der Leyen pogratulowała Markowi Ruttemu z okazji wyboru na nowego sekretarza generalnego NATO. Podkreśliła, że jego przywództwo i doświadczenie… » więcej 2024-06-26, godz. 13:20 UE/ Kraje członkowskie uzgodniły nowe sankcje na Białoruś (krótka) Kraje UE w środę podjęły jednomyślną decyzję o nałożeniu nowych sankcji na Białoruś. Mają one zapobiegać obchodzeniu obostrzeń nałożonych wcześniej… » więcej 2024-06-26, godz. 13:10 Węgry nie zgodziły się na wspólną deklarację UE ws. zakazu europejskich mediów w Rosji Węgry nie zgodziły się na przyjęcie przez 27 krajów członkowskich UE wspólnego stanowiska potępiającego decyzję Rosji o zakazie działalności europejskich… » więcej 2024-06-26, godz. 13:10 Mazowieckie/ Policjant pomógł w dotarciu do szpitala poszkodowanemu w wypadku w pracy Z miejscowości Huta do oddalonego o około 20 km szpitala w Ciechanowie policjant eskortował radiowozem osobowego forda, którym kierowca przewoził poszkodowanego… » więcej 2024-06-26, godz. 13:00 Woś na komisji regulaminowej: włos staje dęba, jak bardzo prokuratorzy są w stanie łamać własne kręgosłupy (k… Włos staje dęba, jak bardzo prokuratorzy są w stanie łamać własne kręgosłupy, by realizować polityczne zlecenia - powiedział w środę podczas posiedzenia… » więcej 2024-06-26, godz. 13:00 ME 2024 - plany kadry po turnieju: sześć atrakcyjnych meczów jesienią Piłkarska reprezentacja Polski, która po wtorkowym remisie z Francją 1:1 w Dortmundzie zakończyła udział w mistrzostwach Europy i wróciła już do kraju… » więcej 2024-06-26, godz. 13:00 Ambasada USA w Rosji wezwała do uwolnienia amerykańskiego dziennikarza oskarżonego o szpiegostwo Ambasada USA w Moskwie wezwała w środę władze rosyjskie do 'natychmiastowego' uwolnienia dziennikarza 'Wall Street Journal' Evana Gershkovicha, oskarżonego… » więcej 2024-06-26, godz. 13:00 Sejm/ 21 nowych posłów złożyło ślubowanie; zastąpili tych, którzy zostali europosłami 21 nowych posłów złożyło w środę ślubowanie. Zastąpili dotychczasowych parlamentarzystów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. Kolejne ślubowania… » więcej 2024-06-26, godz. 13:00 Ukraina/ Zełenski pogratulował Ruttemu wyboru na sekretarza generalnego NATO Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę pogratulował premierowi Holandii Markowi Ruttemu wyboru na sekretarza generalnego NATO. Jak dodał, od kadencji… » więcej 2024-06-26, godz. 13:00 MEN: ruszyła rekrutacja do szkół prowadzonych ORPEG Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) prowadzi rekrutację na rok szkolny 2024/2025 do swoich szkół prowadzących edukację w systemie kształcenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »