Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 17:40 Autor: PAP

Lubelskie/ Nowe skanery do prześwietlania pojazdów na przejściach granicznych

Nowe trzy skanery – dwa stacjonarne i jeden mobilny - do prześwietlania pojazdów na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą otrzymali funkcjonariusze Lubelskiej Izby Administracji Skarbowej. Urządzenia kosztowały w sumie około 33 mln zł.

W uroczystości oddania do użytku stacjonarnego urządzenia RTG do prześwietlania pojazdów na drogowym przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu (Lubelskie) uczestniczyła we wtorek wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.


Podkreśliła, że najważniejszym zadaniem Izby Administracji Skarbowej jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego państwa. "To zadanie realizujemy tutaj na granicy przede wszystkim poprzez skuteczną kontrolę, prewencję i zwalczanie przestępczości ekonomicznej. Realizacja tych zadań byłaby bardzo utrudniona bez nowoczesnych urządzeń, które wspierają naszą służbę" – powiedziała Rzeczkowska.


Jak zaznaczyła, do tej pory w Polsce na wszystkich drogowych przejściach granicznych i na sześciu przejściach kolejowych działało już 38 wielkogabarytowych urządzeń skanujących. Dodała, że nieinwazyjne metody kontroli, np. z wykorzystaniem urządzeń RTG dają możliwość oszczędności, szybkości i sprawności kontroli na granicach.


W Terespolu, na granicy z Białorusią, oddano do użytku nowoczesny skaner do prześwietlania pojazdów osobowych i autokarów. Podobny skaner, z takim samym przeznaczeniem, oddano do użytku na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie. Ponadto lubelscy funkcjonariusze KAS otrzymali mobilny pojazd skanujący, który pozwoli na prześwietlanie w terenie samochodów osobowych, ciężarowych, busów, czy kontenerów.


Budowa i zainstalowanie na przejściach w Terespolu i Zosinie skanerów stacjonarnych kosztowały ponad 28 mln zł i zostały sfinansowane z budżetu państwa. Natomiast zakup mobilnego pojazdu skanującego, o wartości 5 mln zł, został sfinansowany przy wsparciu z OLAF-u (Europejski Urząd do Zwalczania Nadużyć Finansowych) w ramach projektu dotyczącego ochrony wschodniej granicy Unii Europejskiej.


Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Artur Krukowski powiedział, że "to są trzy potężne narzędzia" do walki z przestępczością graniczną czy przygraniczną. Jak dodał, dzięki skanerom funkcjonariusze celni lokalizują w pojazdach skrytki, jak np. przerobione zbiorniki paliwa i wykrywają przemycane towary.


"Zabiegaliśmy o te inwestycje od jakiegoś czasu. Skanery, czy to stacjonarne, czy mobilne, to skuteczne narzędzie do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, jak chociażby wyroby akcyzowe, materiały wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki czy też broń" – zaznaczył.


Krukowski powiedział, że najbardziej charakterystycznym na odcinku granicy w woj. lubelskim jest przemyt papierosów. Od 2017 r. lubelscy funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt w sumie prawie 16 mln paczek papierosów. Zatrzymują też znaczne ilości środków ochrony roślin, często podrabianych i niebezpiecznych, podrabiane zabawki czy odzież, a także sterydy, leki. "Przeskanowanie ciężarówki w zeszłym roku na granicy w Dorohusku pozwoliło na ujawnienie w przerobionej podłodze 46 kg metamfetaminy o czarnorynkowej wartości 2,3 mln zł" – dodał.


Krukowski zapewnił, że kontrola przy pomocy skanera odbywa się w sposób bezinwazyjny i bezpieczny zarówno dla kontrolujących, jak i kontrolowanych.


Na granicznych przejściach drogowych w woj. lubelskim KAS ma w sumie siedem stacjonarnych urządzeń do skanowania pojazdów, a także trzy takie urządzenia na głównych szlakach kolejowych z Białorusią i Ukrainą służące do prześwietlania pociągów towarowych.


Wiceminister Rzeczkowska zapowiedziała, że KAS planuje kolejne inwestycje. "Środki przeznaczone zostaną m.in. na poprawę warunków pracy poprzez modernizację budynków, np. siedziby KAS przy ul. Diamentowej w Lublinie. Kolejnym obszarem, w który inwestujemy jest wielkogabarytowy sprzęt kontrolny, jak i mniejsze skanery mobilne wspomagające zwalczanie przestępczości. Zależy nam też na rozwoju technologii, informatyzacji i e-usług" – dodała Rzeczkowska.


Podkreśliła, że przed KAS stoi również duże wyzwanie związane z pozyskaniem środków unijnych z funduszu wsparcia granic na doposażenie przejść granicznych w nowoczesny sprzęt kontrolny. "Polska jako gospodarz bardzo istotnego odcinka granicy zewnętrznej Unii Europejskiej też będzie dużym beneficjentem tych środków" – zaznaczyła wiceminister.(PAP)


Autor: Renata Chrzanowska, Gabriela Bogaczyk


ren/ gab/ jann/


Kraj i świat

2021-08-04, godz. 07:50 OFE PZU informuje PZU Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-04, godz. 07:50 Złotowe depozyty międzybankowe - WIBID,WIBOR Złotowe depozyty międzybankowe - wyliczenia GPW Benchmark - 2021-08-03 » więcej 2021-08-04, godz. 07:50 Tokio/siatkówka - Kasprzyk: trudno pozbierać myśli Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk przyznał, że jest załamany równie mocno jak zawodnicy porażką w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego… » więcej 2021-08-04, godz. 07:40 UE/ Saryusz-Wolski dla PAP: KE sztucznie przedłuża procedurę ws. naruszania wartości, żeby móc atakować Polskę Istnieją poważne zastrzeżenia dotyczące instrumentalnego przedłużania przez KE procesu dot. naruszeń wartości UE w celu utrzymania platformy służącej… » więcej 2021-08-04, godz. 07:40 Prezes Pekao: wyniki banku w I półroczu dobrym prognostykiem na przyszłość (krótka2) W I połowie br. zysk Banku Pekao SA był o blisko 60 proc. wyższy niż w pandemicznym I półroczu 2020 r. i przekroczył poziom z okresu przed wirusem - podał… » więcej 2021-08-04, godz. 07:40 OFE PZU wartość jednostki rozrachunkowej PZU Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-04, godz. 07:40 OFE wartości jednostek rozrachunkowych z 2021-08-02 Notowania jednostek rozrachunkowych OFE » więcej 2021-08-04, godz. 07:30 Pekao: prawie 605 mln zł zysku netto grupy w II kwartale 2021 r. (krótka) Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2021 r. wyniósł 604,8 mln zł - podał bank w raporcie. To 68-proc. wzrost w stosunku do II kwartału 2020… » więcej 2021-08-04, godz. 07:30 Nawrocki dla "Gazety Polskiej": zbrodnie z lat 80. muszą zostać osądzone Chciałbym zmienić dynamikę instytutu, jego recepcję na świecie i sprawić, że treści IPN trafią również do młodego pokolenia - mówi w wywiadzie dla… » więcej 2021-08-04, godz. 07:20 Szejnfeld (KO): chcemy jasno określić zasady polityki płacowej państwa W Senacie mają wkrótce ruszyć prace nad kompleksową reformą płac w sektorze publicznym. Idea jest taka, żeby jasno określić zasady polityki płacowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »