Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 21:10 Autor: PAP

Dziś (czwartek, 17 czerwca) w kraju

Dziś jest czwartek, sto sześćdziesiąty ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.13 , zachód o 20.59. Imieniny obchodzą: Adolf, Albert, Daria, Franciszek oraz Laura.


# # #


996 lat temu zmarł król Bolesław I Chrobry, władca Polski od 992 r.


519 lat temu w Toruniu zmarł król Jan I Olbracht, panujący od 1492 r.


401 lat temu w Krakowie zmarł Mikołaj Zebrzydowski, marszałek wielki koronny, wojewoda krakowski, przywódca rokoszu sandomierskiego (1606-1609) przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie; założyciel Kalwarii Zebrzydowskiej.


101 lat temu w Tczewie utworzono Szkołę Morską.


100 lat temu powstała Biblioteka Polska PAN w Rzymie po przekazaniu przez Józefa Michałowskiego prywatnego księgozbioru Ośrodkowi Polskich Studiów Akademii Umiejętności.


75 lat temu w Moskwie rozpoczęły się rozmowy na temat utworzenia w Polsce Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.


76 lat temu Wojsko Polskie zajęło polską część Cieszyna.


22 lata temu Papież Jan Paweł II zakończył ósmą pielgrzymkę do Polski (5-17 czerwca 1999).


11 lat temu w Nowym Jorku zmarła Elżbieta Czyżewska, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach "Mąż swojej żony", "Zaduszki", "Gdzie jest generał", "Godzina pąsowej róży", "Milczenie", "Żona dla Australijczyka", "Giuseppe w Warszawie", "Rysopis", "Niekochana", "Małżeństwo z rozsądku" i "Wszystko na sprzedaż".


# # #


Dziś Senat w drugim dniu obrad zapozna się m.in. z informacją o działalności w ubiegłym roku Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.


Ponadto senatorowie zajmą się ustawą, na mocy której Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy stanie się Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.


Na posiedzeniu odbędzie się też drugie czytanie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię w 80. rocznicę IV deportacji. W uchwale Senat oddaje cześć i składa hołd wszystkim ofiarom represji sowieckich, w szczególności deportowanym oraz przypomina, że na przełomie maja i czerwca 1941 r. miała miejsce czwarta, ostatnia deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego, m.in. na Syberię.


Planowane jest także trzecie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która przewiduje, że niespełnienie wymogu odległości zabudowań mieszkalnych od elektrowni wiatrowej nie może stanowić przesłanki odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy albo pozwolenia na budowę, pod warunkiem że odległość ta jest równa lub większa od 5-krotności wysokości tej elektrowni.


gb/ itm/


# # #


Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złoży dziś oficjalną wizytę w Polsce; ma ona związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kwestia realizacji Traktatu będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec.


Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Steinmeiera przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydenci Duda i Steinmeier będą rozmawiać w "cztery oczy", po czym odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Po rozmowach Duda i Steinmeier spotkają się z mediami.


Po konferencji prasowej prezydentów zaplanowane jest oficjalne śniadanie wydawane przez prezydenta Polskiej na cześć prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Po południu przywódcy Polski i Niemiec spotkają się na Zamku Królewskim z młodzieżą z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Przewidziano wystąpienia prezydenta RP i RFN.


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że jednym z tematów rozmowy prezydentów Dudy i Steinmeiera będzie kwestia realizacji Traktatu. Jak wskazał, rozmowa będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz "nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej".


mzk/ itm/


# # #


Rząd zamierza dzisiaj przedstawić projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. W dokumencie mają się znaleźć rozwiązania służące wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności.


Ogłoszenie projektu Strategii Demograficznej 2040 zaplanowano o godz. 10, w ogrodzie przed Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wiceminister, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.


kkr/


Newsroom


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 11:30 Grodzki: samorządowcy muszą dać odpór temu, co szykuje tzw. nowy ład Klasa samorządowa musi dać odpór temu, co szykuje tzw. nowy ład - powiedział w sobotę w Szczecinie marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas Forum 'Samorząd… » więcej 2021-07-31, godz. 11:30 Poznań/ W weekend na Cytadeli „Kejtrówka” i pokazy „latających psów” Pokazy „latających psów”, czyli czworonogów, które zmierzą się w dyscyplinie dogfrisbee, a także porady na temat zwierząt, warsztaty i konkursy dla… » więcej 2021-07-31, godz. 11:30 Podkarpackie/ Spuścizna Kresów dawnej Rzeczpospolitej dostępna wirtualnie Ponad tysiąc obiektów: zdjęć, zdigitalizowanych eksponatów, informacji, sylwetek osób i historii całych rodów związanych z Kresami dawnej Rzeczpospolitej… » więcej 2021-07-31, godz. 11:30 Olsztyn/ Zmiany w organizacji ruchu w związku z budową linii tramwajowej W nadchodzącym tygodniu w Olsztynie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w związku z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej. W śródmieściu na alei… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Tokio/tenis - Djokovic bez medalu w singlu Serb Novak Djokovic przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 4:6, 7:6 (8-6), 3:6 w meczu o brązowy medal olimpijskiego turnieju tenisistów w Tokio. » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Podhale/ 55. Sabałowe Bajania od 5 do 8 sierpnia Paradny przejazd konny kapel i innych gości rozpocznie 5 sierpnia 55. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Zjazd gawędziarzy, muzyków i śpiewaków… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Podlaskie/ Kasacja w sprawie b. policjanta skazanego za wypadek, w którym zginął pieszy Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja obrońcy b. policjanta z Sokółki (Podlaskie), prawomocnie skazanego na 4 lata więzienia za śmiertelny wypadek spowodowany… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Kujawsko-pomorskie/ Kolejki przed bramkami na A1 w Nowej Wsi k. Torunia w kierunku Gdańska Kolejki tworzą się przed bramkami wjazdowymi na płatny odcinek autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Gdańska. Na przejazd trzeba czekać ponad… » więcej 2021-07-31, godz. 11:20 Tokio/ciężary - w kat. 81 kg złoty medal i olimpijskie rekordy Chińczyka Lyu Xiaojun Chińczyk Lyu Xiaojun zdobył w Tokio złoty medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii 81 kg. Rezultatem 374 kg w dwuboju ustanowił rekord olimp… » więcej 2021-07-31, godz. 11:10 Japonia/ Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Tokio W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Tokio 4058 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w sobotę władze miasta. Liczba nowych infekcji w stolicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »