Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 21:00 Autor: PAP

Szefowie dyplomacji V4: UE przydatna w czasie pandemii Covid-19, ale popełniała też błędy

Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, zgodzili się w środę w Bratysławie, że Unia Europejska okazala się przydatna podczas pandemii Covid-19, ale popełniała też błędy. Ministrowie dyskutowali m.in. o przyszłości UE przy okazji konferencji GLOBSEC.

Minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok podkreślał, że gdyby nie doszło do wspólnych zamówień szczepionek, to jego kraj mógłby nie poradzić sobie w najtrudniejszym czasie pandemii. Zwrócił uwagę, że tak jak poszczególne kraje nie były przygotowane na Covid-19, tak i UE nie wiedziała jak pandemia będzie przebiegać.


Powolne zakupy szczepionek przez instytucje unijne skrytykował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Jego zdaniem, aby UE była silniejsza trzeba wzmocnić każde z państw członkowskich. Chwalił przy tym Brukselę za ułatwienia w przekazywaniu pomocy i wsparcie dla prywatnych firm.


Dotychczasowy przebieg pandemii powinien być dla nas sygnałem, który zmusi do zastanowienia się zarówno całą UE, jak i poszczególne kraje, czy będą przygotowane na możliwe kolejne fale Covid-19 - powiedział szef czeskiej dyplomacji Jakub Kulhanek.


Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przypomniał, że polscy medycy uczestniczyli w akcji powszechnych testów na obecność koronawirusa na Słowacji.


Mówiąc o UE minister Korczok stwierdził, że nigdy nie kwestionował decyzji, która doprowadziła do przystąpienia jego kraju do Wspólnoty w 2004 roku. Obecność w UE jest dla Słowacji dobra - mówił. Przekonywał, że potrzebna jest refleksja o przyszłości Unii, choć dyskusja na ten temat trwa już co najmniej od brexitu.


Szijjarto powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Węgry są członkiem UE i nim pozostaną. Minister zapewnił, że o ile nie przeszkodzi temu sytuacja pandemiczna, to całkowicie zostaną zniesione dotychczasowe kontrole i ograniczenia na granicach Węgier z innymi krajami unijnymi.


Minister Rau zwrócił uwagę, że Polska, która kończy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej będzie jeszcze gospodarzem spotkania krajów V4 oraz państw Bałkanów Zachodnich. Podkreślił, że ich sytuacja jest bardzo rozczarowująca i porównał ją do oczekiwania na członkostwo krajów Europy Środkowej.


Minister Kulhanek wyraził zadowolenie, że powołanie do życia Grupy Wyszehradzkiej przyczyniło się do wstąpienia jej krajów członkowskich do UE przed 17 laty. Dodał, że choć V4 nie jest zinstytucjonalizowana, to działa aktywnie, a pozwala na to elastyczność i swobodne decydowanie jakimi problemami chce się zajmować.


Z Bratysławy Piotr Górecki (PAP)


ptg/ ap/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 14:10 Holandia/ Rząd: spada liczba zakażeń koronawirusem, nie będzie nowych obostrzeń Premier Mark Rutte zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jego gabinet „nie widzi powodu”, aby wprowadzać nowe obostrzenia związane… » więcej 2021-08-02, godz. 14:10 Saczka o podpaleniu punktu szczepień w Zamościu: skrajnie niedopuszczalny akty terroru (krótka 5) Mamy do czynienia ze skrajnie niedopuszczalnym aktem terroru. Dołożymy wszelkich starań, by pracownicy inspekcji sanitarnej czuli się bezpiecznie - powiedział… » więcej 2021-08-02, godz. 14:10 Tokio/zapasy - Michalik: w parterze czułem przewagę siły Jewłojewa Rywalizujący w stylu klasycznym w kat. 97 kg Tadeusz Michalik w półfinale igrzysk w Tokio nie czuł różnicy siły na rzecz utytułowanego Musy Jewłojewa… » więcej 2021-08-02, godz. 14:10 Tokio/lekkoatletyka - Linkiewicz nie awansowała do finału na 400 m ppł Joanna Linkiewicz nie awansowała do finału biegu na 400 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zajęła piąte miejsce w swojej serii czasem… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Zarobki parlamentarzystów w UE: rekordzistami są Włosi, niewiele mniej mają Niemcy, Hiszpanie dostają 14 wypłat Wśród europejskich posłów najwyższe wynagrodzenia dostają włoscy parlamentarzyści, którzy zarabiają ok. 11 tys. euro miesięcznie brutto. Zbliżone wynagrodzenia… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru (krótka 2) Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie - powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Warmińsko-mazurskie/ 73-latek spędził w lesie prawie dwie doby Blisko dwie doby błąkał się po lasach w okolicach Mrągowa 73-letni mężczyzna, który zgubił się podczas grzybobrania. Odwodniony mężczyzna w stanie… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Wrocław/ Dziś o 15.00 ruszy zamknięty od tygodnia SOR w szpitalu im. T. Marciniaka Zamknięty od 21 lipca z powodu braku personelu Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka wznawia działalność. » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 Warszawa/ Premiera "A planety szaleją..." w Teatrze Współczesnym - 20 sierpnia W stołecznym Teatrze Współczesnym, na Scenie w Baraku, 20 sierpnia odbędzie się premiera spektaklu 'A planety szaleją... (Młodzi w hołdzie Korze)' w wykonaniu… » więcej 2021-08-02, godz. 14:00 AEGON OFE wartość jednostki rozrachunkowej AEGON Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »