Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 03:20 Autor: PAP

USA/ Gallup: Amerykanie i Kanadyjczycy najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie

Pracownicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady są najbardziej zestresowani na świecie. Tak wynika z opublikowanej analizy Gallupa dotyczącej sytuacji stresowych na rynku pracy w ciągu minionego roku.

Raport ośrodka badań opinii publicznej "State of the Global Workplace" wskazuje na to, że pracownicy amerykańscy i kanadyjscy uplasowali się najwyżej pod względem poziomu codziennego stresu spośród wszystkich badanych grup. Ok. 57 proc. odczuwało stres każdego dnia. Stanowiło to wzrost o osiem punktów procentowych w porównaniu z rokiem wcześniej. Jednocześnie podobne zjawisko zaobserwowano u 43 proc. pracowników na całym świecie.


Według cytowanego przez CNBC głównego specjalisty Gallupa ds. miejsc pracy Jima Hartera wskaźniki określające codzienny stres, zmartwienia, smutek i złość mają tendencję wzrostową wśród amerykańskich pracowników od 2009 roku. Obawy związane z wirusem, chorobami, niepewnością finansową i traumą na tle rasowym przyczyniły się do zwiększenia stresu podczas pandemii.


„W ostatnim roku nasilenie stresu było szczególnie dotkliwe dla kobiet: 62 proc. pracujących kobiet w USA i Kanadzie zgłosiło, że codziennie odczuwa stres w porównaniu z 52 proc. mężczyzn. Wskazuje to na trwały wpływ zróżnicowanych ze względu na płeć oczekiwań dotyczących opieki w gospodarstwie domowym, ciągłych wyzwań związanych z opieką nad dziećmi oraz nadreprezentacji kobiet w niskopłatnych zawodach usługowych, które zostały najbardziej dotknięte pandemią” – wyjaśnia CNBC.


Jak dodaje, jednocześnie w ubiegłym roku spadł poziom codziennego stresu u kobiet w Europie Zachodniej. Badacze przypisują to mającym zapobiec bezrobociu wprowadzonym środkom bezpieczeństwa socjalnego dla rodziców i pracowników. Zwracają też uwagę, że zangażowanie pracowników w sprawy łączące się z zatrudnieniem spadło w pozostałych częściach świata, podczas gdy w USA wzrosło do 34 proc.


W opinii specjalisty z Gallupa wyższe zaangażowanie wraz z rosnącym stresem może prowadzić do wypalenia zawodowego i problemów ze zdrowiem psychicznym. Sądzi on, że za poprawę samopoczucia pracowników odpowiedzialne są instytucje jeśli chcą wspierać prężną siłę roboczą, poprawić wyniki w nauce i wydajność oraz przyciągnąć największe talenty.


Harter wyszczególnia pięć elementów niezbędnych, by zwiększyć zaangażowanie pracowników i pomoc w ich rozwoju. Zalicza do nich dobre samopoczucie zawodowe, dobre samopoczucie społeczne, dobre samopoczucie finansowe, dobre samopoczucie fizyczne oraz wspólnotę. Jego zdaniem największą rolę w poprawie samopoczucia pracowników na wszystkich szczeblach organizacji odgrywają menedżerowie.


CNBC akcentuje, że niektóre instytucje inwestują w ekspertów zajmujących się problematyką dobrego samopoczucia. Pracownicy, którzy są spełnieni i bezpieczni w swoim życiu osobistym, mogą przyczynić się do sukcesów firmy.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/wr/


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 06:50 "GW": Kosztowne podróże prokuratorów Prokuratura Krajowa w latach 2020-2023 finansowała podróże służbowe ważnych prokuratorów z Jeleniej Góry i Legnicy do pracy w Warszawie. Na delegacje kierowców… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 Druga tura wyborów/ Głos ważny to znak X przy jednym nazwisku W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Aby oddać ważny głos, na karcie należy postawić… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę 'dzień po' osobom niepełnoletnim bez zgody… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 "Rzeczpospolita": Gigantyczne odprawy dla zarządu PFN Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy - poinformowała w czwartek 'Rzeczpospolita' » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 Paryż - Łukaszewicz: już oswoiłem się z myślą o igrzyskach (wywiad) Robert Łukaszewicz, który będzie pierwszym od 32 lat polskim skoczkiem do wody w olimpijskiej rywalizacji, przyznał, że zdążył się już oswoić z myślą… » więcej 2024-04-18, godz. 06:50 W. Brytania/ Twórca muzeum polskich lotników: to unikatowy w skali świata projekt Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii -… » więcej 2024-04-18, godz. 06:40 Raport: niemal połowa respondentów najwięcej wolnego czasu poświęca mediom społecznościowym 49 proc. respondentów najwięcej wolnego czasu poświęca mediom społecznościowym - wynika z badania Santander Consumer Banku 'Polaków Portfel Własny: Polacy… » więcej 2024-04-18, godz. 06:30 Kraków/ Collegium Medicum UJ nie planuje już rekrutować na medycynę niestacjonarną Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie zamierza prowadzić rekrutacji na kierunek lekarski niestacjonarny na najbliższy rok akademicki… » więcej 2024-04-18, godz. 06:20 Raport: absencja w pracy wywołana epizodami depresyjnymi kosztowała gospodarkę w 2023 r. 2,8 mld zł Absencja w pracy związana z epizodami depresyjnymi Polaków kosztowała gospodarkę w 2023 r. 2,8 mld złotych - wynika z raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl… » więcej 2024-04-18, godz. 06:20 Film o Irenie Gut ratującej Żydów w czasie II wojny światowej - od piątku w kinach Fabuła filmu 'Przysięga Ireny” oparta jest na biografii młodej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów. Polsko-kanadyjską produkcję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »