Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 21:00 Autor: PAP

Poznań/ Rada miasta udzieliła prezydentowi J. Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium

W czasie wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania udzieliła prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu na 2020 r.

Za udzieleniem prezydentowi absolutorium zagłosowało 24 radnych Koalicji Obywatelskiej i klubu Wspólny Poznań, a ośmioro radnych PiS zagłosowało przeciw. Za udzieleniem Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania zagłosowało 26 radnych, a ośmioro było przeciw.


Poznański magistrat podał, że w 2020 r. dochody budżetu miasta wyniosły 4,36 mld zł, a wydatki osiągnęły poziom 4,38 mld zł, co oznacza, że rok budżetowy zakończył się deficytem w wysokości 17,9 mln zł.


Z powodu pandemii koronawirusa budżet Poznania stracił m.in. ok. 35 mln zł przychodów z PIT oraz 67 mln zł dochodów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Na przeciwdziałanie skutkom pandemii Poznań wydał ponad 20 mln zł, w tym na zapewnienie właściwej infrastruktury technicznej szpitala miejskiego im. J. Strusia ponad 5 mln zł.


Wśród wydatków majątkowych najwięcej pieniędzy w ub. roku budżet Poznania kosztowały inwestycje transportowe - ponad 340 mln zł. W ub. roku na przebudowę trasy Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej wydano 44,3 mln zł, a na budowę trasy tramwajowej od pętli Wilczak do Naramowic - niemal 24 mln zł, z kolei na budowę Wartostrady – ponad 12 mln zł.


Ponad 77 mln zł wydano na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną, w tym 11,3 mln zł przeznaczono na ochronę powietrza i klimatu w Poznaniu, ponad 4 mln zł na budowę i modernizację parków i zieleńców, a niemal 3 mln zł na rewaloryzację parku Drwęskich.


Na gospodarkę przestrzenną i nieruchomości oraz rewitalizację z budżetu Poznania wydano ponad 73 mln zł, a duże inwestycje oświatowe miasto kosztowały ponad 50 mln zł.


Podczas sesji prezydent Jaśkowiak przedstawił raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze czy demografii.


Jaśkowiak podkreślił, że Poznań ma wysokie oceny wiarygodności kredytowej największych agencji ratingowych. „Wysokie ratingi oznaczają, że miasto ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Niezależnie instytucje doceniają rozważną politykę finansową Poznania oraz wysokiej jakości usługi publiczne” – zaznaczył.


Według przedstawionych danych pomimo pandemii COVID-19 liczba firm zarejestrowanych w Poznaniu zwiększyła się do 118,8 tys., a według szacunków na koniec 2020 r. wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w mieście wyniosła 7,7 mld euro. W Poznaniu zainwestowało ponad 270 dużych inwestorów z zagranicy.


W 2020 r. w stolicy Wielkopolski było zarejestrowanych 10,7 tys. firm z sektorów kreatywnych; działało też ponad 20 studiów produkcji gier komputerowych.


„Ten rok był wyjątkowo trudny dla nas wszystkich; dla miasta, dla urzędników, dla radnych. Natomiast w tych trudnych okolicznościach po pierwsze dziękuję za współpracę, za umiejętność podejmowania trudnych decyzji przez radnych, ale też dziękuję przede wszystkim mieszkańcom za taką prawdziwą solidarność” – mówił w czasie sesji prezydent Jaśkowiak. Jak ocenił „w tych trudnych warunkach pandemii poradziliśmy sobie w Poznaniu”.


Przemawiająca w imieniu radnych PiS Klaudia Strzelecka przyznała, że ub. rok był wyjątkowo trudny, jednak na niektóre z dziedzin budżetu miasta pandemia nie miała zbyt dużego wpływu. Dodała też, że „większość wydatków miasta to zadania stałe, które niezależnie od zewnętrznych czynników muszą zostać zrealizowane”.


„Największym jednak problem miasta są inwestycje – zarówno duże, jak i małe. Sprawy, które są jak kula u nogi, która pogrąża miasto w niemocy i przypomina o popełnionych błędach, o niespełnionych obietnicach, o niewyremontowanych drogach, o zanieczyszczonym powietrzu, o środkach, z których nie możemy skorzystać przez ciągłe opóźnienia” – powiedziała Strzelecka.


Radna zadeklarowała, że jej klub będzie udzielał wsparcia i pomagał przy realizacji zadań miasta. „Jesteśmy otwarci na współpracę i pomoc w przezwyciężeniu skutków popełnionych błędów i obiektywnych trudności. Niemniej tu jest potrzebna współpraca obustronna” – podkreśliła.


Przemawiający w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Wojciech Kręglewski podkreślił, że „Poznań jest prowadzony w sposób zrównoważony i odpowiedzialny”. „Widać, że wszystkie parametry, które są związane z funkcjonowaniem miasta są prowadzone w sposób prawidłowy. I to nie zasługa samego prezydenta Jacka Jaśkowiaka, ale przede wszystkim jest to zasługa wszystkich pracujących w urzędzie i agendach miasta. Każdy pracownik przyłożył się do tego, że wynik i raport o stanie Miasta Poznania na rok 2020 wygląda tak, a nie inaczej” – mówił.


„Wskaźniki, które zostały przedstawione pokazują, że Poznań jest jednym z liderów rozwoju w Polsce i sądzę, że w takim kontekście należy dokonywać jakiejkolwiek oceny. Jeżeli sytuacja finansowa miasta upoważnia agencje ratingowe do tego, żeby wystawić nam najwyższe z możliwych ocen; oceny, które są na poziomie oceny ratingowej Polski (…) to świadczy o tym, że sprawy finansowe tego miasta są prowadzone w sposób odpowiedzialny i przed wszystkim zgodny z interesami i oczekiwaniami mieszkańców” – dodał.(PAP)


autorzy: Szymon Kiepel, Anna Jowsa


szk/ ajw/ drag/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 18:30 Tokio/siatkówka - wyniki turnieju mężczyzn Siatkarze Polski, Włoch, Kanady, Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i Brazylii zapewnili sobie awans do ćwierćfinałów turnieju olimpijskiego. Podopieczni… » więcej 2021-07-30, godz. 18:30 Pomorskie/ W niedzielę przy parafiach odbędą się szczepienia przeciw COVID-19 W najbliższą niedzielę przy wybranych parafiach na Pomorzu otwarte będą mobilne punkty szczepień przeciw COVID-19. Można otrzymać w nich zastrzyk bez wcześniejszych… » więcej 2021-07-30, godz. 18:30 Grodzki: otrzymałem list od I prezes SN, odniosę się do niego zgodnie z literą orzeczenia TSUE Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że otrzymał w piątek list I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. 'Odniosę się do niego zgodnie… » więcej 2021-07-30, godz. 18:30 Ukraina/ Szef MSZ: po raz pierwszy przyjęto strategię polityki zagranicznej Na Ukrainie po raz pierwszy zatwierdzono strategię polityki zagranicznej - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba. Wśród… » więcej 2021-07-30, godz. 18:30 Kraków/ "Witryna z zabawkami" – wystawa współtworzona przez publiczność W krakowskiej Cricotece zagościła 'Witryna z zabawkami'. Otwarta w piątek wystawa to pierwsza z pięciu prezentacji historycznych zabawek z kolekcji rodziny… » więcej 2021-07-30, godz. 18:20 Marszałek Senatu spotka się w niedzielę w Warszawie z szefem CDU Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się w niedzielę wieczorem z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, szefem CDU i kandydatem chadecji na kanclerza w… » więcej 2021-07-30, godz. 18:20 Premiera dokumentu o Michaelu Schumacherze 15 września na Netfliksie Netflix wykupił prawa do pełnometrażowego dokumentu poświęconego legendzie Formuły1. Historia siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1 zatytułowana po… » więcej 2021-07-30, godz. 18:20 DZIEŃ NA GPW: Choć piątkowa sesja przyniosła korektę, indeksy kończą VII na plusie Choć ostatnia w tym miesiącu sesja na GPW przyniosła lekką korektę, to główne krajowe indeksy kończą lipiec na plusie. W piątek w ujęciu sektorowym… » więcej 2021-07-30, godz. 18:10 NN Investment Partners TFI SA wartości jednostek uczestnictwa NN Investment Partners TFI SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-29 » więcej 2021-07-30, godz. 18:10 Dziś (sobota, 31 lipca) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »