Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-20, 21:50 Autor: PAP

Dziś (piątek, 21 maja) w kraju

Dziś jest piątek, sto czterdziesty pierwszy dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.34, zachód o 20.31. Imieniny obchodzą: Jan, Kryspin, Tymoteusz, Teobald, Walenty oraz Wiktor.


# # #


347 lat temu na sejmie elekcyjnym hetman wielki koronny Jan Sobieski wybrany został królem Polski.


180 lat temu w Paryżu zmarł Julian Ursyn Niemcewicz, dramaturg, powieściopisarz, poeta, pamiętnikarz, działacz polityczny.


126 lat temu w Krynicy urodził się Nikifor, właściwie Epifaniusz Drowniak - polski malarz łemkowskiego pochodzenia, przedstawiciel prymitywizmu (naiwizmu); twórca obrazów, na których uwieczniał m.in. autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie.


100 lat temu – III Powstanie Śląskie: Początek zaciętych walk o Górę Św. Anny.


100 lat temu ukazał się pierwszy numer "Przeglądu Sportowego".


91 lat temu we wsi Susiec koło Tomaszowa Lubelskiego urodził się Sylwester Chęciński, reżyser, scenarzysta; autor komediowej trylogii: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także filmów "Wielki Szu" i "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".


82 lata temu w meczu piłkarskim pomiędzy Ruchem Chorzów i Unionem Touring Łódź Ernest Wilimowski strzelił dziesięć bramek - do dziś jest to rekord polskiej ligi.


24 lata temu prezydenci Polski i Ukrainy Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma podpisali w Kijowie wspólne oświadczenie o porozumieniu i pojednaniu.


2 lata temu odsłonięto pomnik trenera bokserskiego Feliksa "Papy" Stamma w Warszawie.


# # #


Dziś po godz. 10, w Chełmie, rozpocznie się debata dotycząca propozycji Polskiego Ładu w obszarze ochrony zdrowia, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Po jej zakończeniu planowana jest konferencja prasowa ministra Niedzielskiego.


Pierwszym z filarów Polskiego Ładu jest 7 proc. PKB na zdrowie. Według jego założeń w ciągu najbliższych sześciu lat wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB, a w 2023 r. mają osiągnąć już 6 proc. PKB. Nowe środki mają zostać przeznaczone na inwestycje w obszarze ochrony zdrowia, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.


ipa/


# # #


Dzisiaj w Elblągu odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę posła PiS Jerzego Wilka. O terminie uroczystości pogrzebowych powiadomiła w nekrologu rodzina.


Ostatnie pożegnanie posła rozpocznie się o godz. 12.30 w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 13. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu komunalnym Elbląg - Agrykola.


Katarzyna Samolis z biura poselskiego posła Wilka poinformowała PAP, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy a udział w nich potwierdził prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.


Jerzy Wilk zmarł w niedzielę w wieku 66 lat. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-14 prezydentem Elbląga, posłem na Sejm RP VIII i IX kadencji.


kos/


# # #


Dzisiaj, trzeciego dnia posiedzenia Sejmu, posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi o kontynuację unijnych reform dotyczących zwiększenia odporności instytucji finansowych, po kryzysie z lat 2007-2008. Dotyczy to m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.


Posłowie mają też wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2020 wraz ze stanowiskiem komisji.


W porządku obrad jest także przeprowadzenie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nim, minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia. Programy i przedsięwzięcia mają być ogłaszane przez ministra w Biuletynie Informacji Publicznej w formie komunikatu.


Posłowie mają zająć się także pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przewiduje on, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.


W porządku obrad jest też rządowy projekt noweli ustawy o kołach gospodyń wiejskich.


Po rozpatrzeniu zaplanowanych punktów zostanie ogłoszona tygodniowa przerwa w posiedzeniu - do piątku, 28 maja. Wówczas posłowie planują zdecydować o stanowiskach i poprawkach Senatu do kolejnych ustaw, w tym do tzw. ustawy ratyfikacyjnej.


kos/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 02:50 Serbia/ Spotkania liderów z delegacją z Rosji; UE i USA wezwały do zdystansowania od Kremla W Belgradzie prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oraz minister spraw zagranicznych Marko Dziurić spotkali się we wtorek z wiceszefem rosyjskiej dyplomacji Aleksandrem… » więcej 2024-07-03, godz. 02:50 UNICEF: Haiti nadal terroryzowane przez zbrojne gangi Mimo powołania nowego rządu Haiti i przybycia pierwszego niewielkiego interwencyjnego oddziału policji z Kenii dla wsparcia miejscowych sił policyjnych, w… » więcej 2024-07-03, godz. 01:50 Węgry/ Media: wizyta w Kijowie może otworzyć Orbanowi drzwi na Zachód bez odwracania się od Rosji Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie może otworzyć mu drzwi na Zachód bez konieczności zamykania na wpół otwartych drzwi do Rosji - skomentował… » więcej 2024-07-03, godz. 01:20 Huragan Beryl zabił sześć osób w południowo-wschodnich Karaibach Sześć osób zginęło w wyniku przejścia huraganu Beryl przez południowo-wschodnie Karaiby. Żywioł ma obecnie piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona… » więcej 2024-07-03, godz. 00:30 USA/ Zdjęcia satelitarne pokazują prawdopodobne nowe chińskie bazy szpiegowskie na Kubie Nowe amerykańskie zdjęcia satelitarne wskazują na prawdopodobne powstanie na Kubie nowych, związanych z chińskim wywiadem baz szpiegowskich - podało w najnowszym… » więcej 2024-07-03, godz. 00:20 ME 2024 - Austria - Turcja 1:2 (opinie) Po meczu Austria - Turcja (1:2) powiedzieli: Ralf Rangnick (trener reprezentacji Austrii): 'Nie mieliśmy potrzebnego szczęścia. Wierzę, że gdybyśmy doprowadzili… » więcej 2024-07-03, godz. 00:10 Ukraina/ Ekspert: wizyta Orbana krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana na Ukrainie nie przyniosła ocieplenia w relacjach, lecz jest już pewnym krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem… » więcej 2024-07-03, godz. 00:00 Małopolska nadal bez nowego marszałka; kolejna sesja sejmiku - w czwartek (opis) We wtorek po raz piąty nie udało się wybrać marszałka woj. małopolskiego. Ani zawieszony w prawach członka PiS radny Piotr Ćwik, ani poseł PiS Łukasz… » więcej 2024-07-02, godz. 23:50 ME 2024 - austriackie media: koniec marzeń, koniec snu Austriackie media musiały przełknąć gorzką pigułkę po porażce reprezentacji tego kraju z Turcją 1:2 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy… » więcej 2024-07-02, godz. 23:30 Watykan/ Papież przyjął grupę migrantów i działaczy NGO niosących im pomoc Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Watykanie z grupą migrantów, wśród nich z Senegalczykiem i Gambijczykiem - autorami książek, którzy opisali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »