Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 15:50 Autor: PAP

MI: wzorce i standardy w drogownictwie będą aktualizowane na bieżąco (komunikat)

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:


14 maja 2021 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Prezes Stowarzyszenia Polski Kongres Drogowy (PKD) Zbigniew Kotlarek podpisali list intencyjny, który ma na celu ustanowienie PKD ciałem doradczym Ministra, a w konsekwencji ustalenie zasad współpracy w zakresie tworzenia i zapewnienia aktualności wzorców i standardów w drogownictwie.


22 września 2022 r. stracą moc obowiązujące przepisy techniczno-budowlane w obszarze dróg publicznych. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury z wyprzedzeniem podjęło działania mające na celu stopniową zmianę obowiązujących regulacji prawnych, a w konsekwencji opracowanie nowego systemu wymagań technicznych w drogownictwie. Realizowane od kilku lat prace powoli zbliżają się do końca.Docelowo przepisy techniczno-budowlane uregulowane będą w jednym rozporządzeniu, a nie jak dotychczas w trzech. Prace nad projektem rozporządzenia są w fazie końcowej. Wkrótce zostanie on skierowany do uzgodnień z członkami Rady Ministrów, a następnie do konsultacji publicznych.


Uszczegółowieniem przepisów techniczno-budowlanych będą wzorce i standardy, które na podstawie ustawy o drogach publicznych rekomenduje minister właściwy do spraw transportu. Obecnie, w części dotyczącej projektowania drogowych obiektów inżynierskich, Minister Infrastruktury rekomendował wszystkie 15 opracowań. Natomiast w części drogowej – 3 z 26 opracowań. Prace nad pozostałymi są kontynuowane, w związku z koniecznością zachowania spójności z projektem rozporządzenia.


Opracowanie wytycznych jest dopiero początkiem prac. Istotne jest ciągłe monitorowanie ich aktualności i rozpoznawanie obszarów, które powinny być objęte tego rodzaju opracowaniami.


"Długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób zrealizować te cele. Po wielu konsultacjach doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zaangażowanie środowiska drogowego do bezpośredniego udziału w pracach nad utrzymaniem aktualności już opracowanych wytycznych, jak i nad opracowaniem nowych regulacji" – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Mając na uwadze dotychczasową, bardzo dobrą współpracą z Polskim Kongresem Drogowym, m.in. przy konsultowaniu wzorców i standardów, oraz fakt, że PKD pełni rolę Komitetu Narodowego w Światowym Stowarzyszeniu Drogowym PIARC (Permanent International Association of Road Congresses), Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się podjąć współpracę na najbliższe trzy lata z Polskim Kongresem Drogowym.


Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o nowym systemie wymagań technicznych w drogownictwie, które można znaleźć na stronie internetowej MI. https://www.gov.pl/web/infrastruktura/o-wzorcach-i-standardach.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


kom/ mick/


Kraj i świat

2021-06-18, godz. 07:20 Ekspert: spotkanie Putin-Biden raczej bez wpływu na sytuację na Białorusi Temat Białorusi został poruszony w czasie środowych rozmów w Genewie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina, jednak jest mało prawdopodobne… » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 "Rzeczpospolita": Służby zaniemówiły Wymiana poufnych informacji poza serwerem gov.pl, który ochrania ABW, to dowód na nieufność części polityków PiS do Mariusza Kamińskiego - pisze piątkowa… » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 USA/ Nowy Jork przeniesie z powrotem bezdomnych z hoteli do schronisk Władze miejskie Nowego Jorku planują przenieść blisko 8 tys. bezdomnych z opustoszałych hoteli, gdzie zostali ulokowani w trakcie pandemii Covid-19, do specjalnych… » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela) Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw. » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 Rentowności obligacji wybranych państw (tabela) Poniżej zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 "Puls Biznesu": Aion odlicza dni do startu w Polsce Armia ambasadorów Aiona - banku, którego współtwórcą jest Wojciech Sobieraj, uzbrojona w techniki sprzedażowe i argumenty finansowe, wkrótce ruszy na podbój… » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 Jak przetrwać falę upałów radzą kardiolog i ratownik wodny Przed nami fala upałów. Termometry mają pokazać w weekend nawet do 35 st. C. Kardiolog zaleca, aby m.in. pić dużo wody, zrezygnować ze słodkich napojów… » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 O tym, czy Lidia Staroń zostanie RPO może w Senacie zdecydować jeden głos O tym, czy senator Lidii Staroń obejmie urząd Rzecznika Praw Obywatelskich może zdecydować w Senacie jeden głos - w przeddzień głosowania poparcie dla niej… » więcej 2021-06-18, godz. 07:20 Branża: całkowite odejście od chowu klatkowego drobiu - niemożliwe Całkowita rezygnacja z chowu klatkowego kur jest niemożliwa; branża widzi potrzebę poprawy dobrostanu zwierząt, ale musi następować stopniowo - mówi dyrektor… » więcej 2021-06-18, godz. 07:10 Dawid Nickel o filmie „Ostatni komers”: interesuje mnie spojrzenie ludzi młodych Interesuje mnie spojrzenie ludzi młodych, ponieważ lubię odkrywanie czegoś po raz pierwszy, tę fascynację, świeżość, dzikość - mówi PAP Dawid Nickel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »