Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:40 Autor: PAP

Senat za wykreśleniem większości przepisów noweli dotyczącej procedur karnych

Senat opowiedział się w czwartek za wykreśleniem wszystkich przepisów uchwalonej w kwietniu noweli procedur karnych, które nie odnoszą się bezpośrednio do implementacji prawa unijnego w sprawie terroryzmu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

Za ustawą z trzema poprawkami wykreślającymi łącznie sześć jej artykułów jednogłośnie zagłosowali wszyscy senatorowie.


Według uzasadnienia głównym celem nowelizacji było dostosowanie zapisów Kodeksu karnego do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu. Zmiany w tym zakresie stanowią, że karze do pięciu lat więzienia ma podlegać nie tylko osoba, która "w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym uczestniczy w szkoleniu mogącym umożliwić popełnienie takiego przestępstwa", ale także ta, która "samodzielnie zapoznaje się" z treściami mogącymi ułatwić zamach terrorystyczny.


W przepisach zawarto też jednak inne rozwiązania - dotyczą one instytucji listu żelaznego, liczebności składów orzekających, udostępniania akt spraw, a także zawieszenia biegu terminów przedawnienia karalności czynów w związku ze stanem epidemii czy zakazu zbiórki środków na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo.


Przeciwko tym zapisom protestuje opozycja - w jej ocenie niektóre ze zmian nadmiernie rozszerzają uprawnienia prokuratury i ograniczają transparentność postępowań. Podczas prac w Senacie oprócz opozycyjnych senatorów przepisy krytykowało Biuro Legislacyjne, a także organizacje takie jak Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Podnoszone przez nich zagrożenia jako "fałszywe" oceniał z kolei wiceszef MS Sebastian Kaleta.


W ustawie jest szereg przepisów regulujących instytucję tzw. listu żelaznego, co - według projektodawców - skutkować będzie "podniesieniem jej funkcjonalności, jak i usunięciem pola do rozbieżnego stosowania tej instytucji". Chodzi m.in. o zapewnienie wpływu prokuratora na stosowanie tej instytucji na etapie postępowania przygotowawczego oraz kwestie stosowania listów żelaznych w przypadkach orzeczonego wcześniej tymczasowego aresztowania.


W noweli zaproponowano też, by do tzw. ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. dodać zapis, zgodnie z którym "w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie 6 miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe".


Ponadto ustawa stanowi, że zawarte w niej przepisy o przedawnieniu stosuje się także do czynów popełnionych przed dniem wejścia jej w życie oraz kar orzeczonych przed dniem wejścia jej w życie, "chyba że termin przedawnienia już upłynął".


Dodatkowo - również w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich - w sprawach o przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica nie przekracza 5 lat, na rozprawie apelacyjnej sąd miałby orzekać w składzie jednego sędziego, jeżeli w pierwszej instancji sąd orzekał w takim samym składzie.


Innym z obszarów, do których odnosi się nowelizacja, jest przemodelowanie i doprecyzowanie kształtu tzw. posiedzenia wstępnego w sprawach karnych, które odbywa się jeszcze przed formalnym rozpoczęciem rozprawy. Oprócz tzw. noweli covidowej przepisy nowelizują Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks wykroczeń.


Nowelizacja wróci teraz do Sejmu. (PAP)


Autorzy: Sonia Otfinowska, Marcin Chomiuk


sno/ mchom/ robs/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 12:40 Arłukowicz o ew. zniesieniu dwukadencyjności: wymiana w samorządzie jest dobra (wideo) Wymiana kadr w samorządzie jest dobrym zjawiskiem, wkraczają młodzi ludzie z nową energią i doświadczeniem - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceszef… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Raport: rocznie przybywa w Polsce 50 ekspertów od AI z tytułem doktora W ciągu 3,5 roku przybyło w Polsce 207 doktorów ze specjalizacją w dziedzinie sztucznej inteligencji. Rocznie spośród 4,7 tys. wszystkich obronionych doktoratów… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja (krótka) Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Ekstraklasa siatkarzy - Toniutti: spróbujemy wygrać PlusLigę i Ligę Mistrzów Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w środę rozpoczną finałową walkę z Aluronem CMC Warta Zawiercie w obronie mistrzostwa Polski. „Przygotowujemy się, by… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Rosja/ Media: przy granicy z Finlandią systemy, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową - pisze portal The Moscow Times, oceniając… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 W. Brytania/ Premier Sunak poinformował prezydenta Ukrainy o nowym pakiecie pomocy Brytyjski premier Rishi Sunak we wtorek rano, przed wylotem do Polski, rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby zapewnić go… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Śląskie/ Do 20 maja zgłoszenia do XIX konkursu dziennikarskiego Silesia Press 20 maja upływa termin nadsyłania zgłoszeń do XIX edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press - poinformowali we wtorek jego organizatorzy… » więcej 2024-04-23, godz. 12:30 Międzynarodowy Dzień Książki - także tej z drugiej ręki Antykwariaty radzą sobie na rynku często głównie dzięki sprzedaży internetowej. Technologia nie jest przeciwnikiem, ale pomocnikiem. Bez niej można zapomnieć… » więcej 2024-04-23, godz. 12:30 Ruszyły rekrutacja na 4. edycję Campusu Polska Przyszłości We wtorek ruszyła rekrutacja na 4. edycję Campusu Polska Przyszłości, który odbędzie się od 23 do 29 sierpnia. Capmus w pewnym sensie wychowuje nowe pokolenia… » więcej 2024-04-23, godz. 12:30 Prok. Wrzosek: SN umorzył postępowanie o uchylenie mi immunitetu (krótka) Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała, że Sąd Najwyższy umorzył we wtorek postępowanie o uchylenie jej immunitetu, przychylając się tym samym do wniosku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »