Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 14:20 Autor: PAP

Szef PSL: raport NIK jest dramatyczny; trzeba wyciągnąć z niego konsekwencje

Raport NIK ws. wyborów korespondencyjnych jest dramatyczny i trzeba wyciągnąć z niego konsekwencje - mówił w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie będę wzywał do dymisji, bo wiem, że do niej nie dojdzie, ale powołamy w nowym Sejmie komisję, która rozliczy PiS - zapowiedział.

Prezes NIK Marian Banaś zaprezentował w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 r. Według NIK nie było podstaw prawnych do tego, żeby prezes Rady Ministrów wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ub.r. Izba skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.


Kosiniak-Kamysz ocenił w czwartek rozmowie z dziennikarzami, że "państwo pochłonięte jest wojną PiS-u i rządzący tylko tym się zajmują". "Ta wojna wyszła na jaw. Zasada +jakoś to będzie+ widzę dominowała w ubiegłym roku. Niechęć uchronienia Polaków przed pandemią, a chęć wygrania wyborów prezydenckich" - podkreślił szef PSL.


Według niego, raport NIK "jest dramatyczny" i trzeba będzie z niego wyciągnąć konsekwencje. "Nie będę wzywał do dymisji, bo wiem, że do niej nie dojdzie, ale powołamy komisję +Prawa i Sprawiedliwości+ w nowym Sejmie, która rozliczy te 70 mln, rozliczy to, co się dzieje w Ostrołęce, rozliczy CPK, rozliczy to wszystko, co wychodzi tydzień po tygodniu na jaw" - mówił Kosiniak-Kamysz.


Jego zdaniem, "to nie może pozostać bez konsekwencji". "To było wydatkowanie pieniędzy bez żadnej podstawy prawnej, bez zasadności, to było wyrzucenie ich przez okno" - stwierdził lider PSL.


Pytany o prezesa NIK Mariana Banasia, Kosiniak-Kamysz powiedział, że "na pewno prezes Banaś jest taką osobą, do której na starcie nie wiązaliśmy wielkich nadziei", jeśli chodzi o rzetelność pełnionej przez niego funkcji. "Ale życie się potoczyło dla niego tak, że z jednego z najwierniejszych żołnierzy PiS-u, stał się dzisiaj osobą, która jednak przedstawia rzetelne raporty. Sam doświadczył na własnej skórze metod, które określił jako bolszewickie. Tak określił metody rządu, w którym był. Więc to wyraźnie wskazuje, że przeszedł na przyzwoitą stronę mocy" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.


Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM. Premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP" - oświadczyło w czwartek Centrum Informacyjne Rządu.


Jak podkreślono w komunikacie CIR, wszelkie działania premiera i szefa jego kancelarii miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie.


Śledczy od niemal półtora roku prowadzą śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. To właśnie w tej sprawie - jak informowało CBA - przeszukany został dom syna szefa NIK. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ godl/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 21:10 Prognoza pogody na 25 czerwca Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie krańce zachodnie kontynentu znajdą się pod wpływem wyzów… » więcej 2021-06-24, godz. 21:10 Dziś (piątek, 25 czerwca) na świecie BRUKSELA - Drugi dzień szczytu UE, na którym Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. PARYŻ - Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z wizytą we Francji… » więcej 2021-06-24, godz. 21:10 Morawiecki: Mimo trudności geopolitycznych wierzę, że jest dobry czas dla Polski Mimo trudności geopolitycznych wierzę, że jest dobry czas dla Polski i ten czas musimy wykorzystać - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Mając… » więcej 2021-06-24, godz. 21:10 Prognoza pogody na 25 i 26 czerwca Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i północno-zachodnia znajdować się będzie pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Obszar Morza Północnego oraz Wysp Brytyjskich… » więcej 2021-06-24, godz. 21:10 Sejm/ Projekt zwalniający z podatku wszystkie grunty lotnisk trafi do komisji Poselski projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazujący na zwolnienie z podatku od nieruchomości wszystkich gruntów, budynków i budowli… » więcej 2021-06-24, godz. 21:10 Miller: Tylko Donald Tusk może dziś wygrać z Jarosławem Kaczyńskim Były premier Leszek Miller jest przekonany, że tylko Donald Tusk może dziś wygrać z Prawem i Sprawiedliwością i jego szefem Jarosławem Kaczyńskim. Donald… » więcej 2021-06-24, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Fila odszedł z Lechii do Racingu Strasburg Karol Fila odszedł z występującej w piłkarskiej ekstraklasie Lechii Gdańsk do Racingu Strasburg. 23-letni prawy obrońca związał się z 15. w poprzednim… » więcej 2021-06-24, godz. 21:00 Sejm uchwalił ustawę ws. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych Sejm uchwalił w czwartek ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych. Chodzi o rośliny, zwierzęta, grzyby i inne organizmy, które… » więcej 2021-06-24, godz. 21:00 Sejm uchwalił nowelizację uzupełniającą przepisy o ochronie konsumentów Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty… » więcej 2021-06-24, godz. 21:00 Lekkoatletyczne MP - Lewandowski najlepszy na 1500 m, a Krukowski i Andrejczyk w oszczepie Marcin Lewandowski zdobył złoty medal na 1500 m w pierwszym dniu lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Poznaniu. W rzucie oszczepem najlepsi byli rekordziści… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »