Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 13:00 Autor: PAP

Białystok/ Radni PiS apelują do prezydenta o wnioski o dofinansowanie inwestycji z KPO

Białostoccy radni PiS zaapelowali we wtorek do prezydenta miasta o wykorzystanie unijnych pieniędzy m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ich ocenie, miasto złożyło bardzo mało wniosków. "Każda potencjalna złotówka jest dla nas na wagę złota" - napisali w apelu.

Radni PiS zarzucili prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu brak zaangażowania i chęci pozyskania dofinansowania inwestycji w ramach KPO.


"W ramach Krajowego Planu Odbudowy miasto Białystok złożyło jedynie dwa projekty na kwotę 8,5 mln zł, dotyczące termomodernizacji dwóch budynków. To jest naprawdę skandalicznie mała kwota, biorąc pod uwagę, że w ramach środków KPO jako Polska otrzymamy blisko 58 mld euro" - mówił na konferencji prasowej szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Białystok Henryk Dębowski.


Jak wyliczył, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Białegostoku, to kwota 28 zł na jednego. Mówił, że to kwota 150 razy mniejsza od wniosków złożonych przez województwo (projekty na łączną kwotę blisko 5 mld zł); wymieniał też inne podlaskie miasta, np. Sokółkę, która - jak podał - złożyła projekty na 15 mln zł zaś Suwałki - na 250 mln zł. Radna Katarzyna Ancipiuk dodała, że np. Poznań złożył siedemnaście projektów na kwotę ok. 2,5 mld zł, zaś województwa samorządowe (regiony) łącznie blisko 600 projektów, z czego Podlaskie - niespełna 30.


"Stanowczo i zdecydowanie apelujemy do pana prezydenta, żeby złożył kolejne wnioski do KPO żebyśmy my, jako białostoczanie, mieli jak największe wsparcie z tego instrumentu finansowego" - powiedział Dębowski.


"Biorąc pod uwagę obecne zadłużenie (miasta) sięgające ponad 1,1 mld zł i wciąż trwające skutki epidemii COVID-19, każda potencjalna złotówka jest dla nas na wagę złota (...) Dlatego bardzo prosimy, aby nie obrażał się pan na rząd RP reprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość i - równie dobrze jak w poprzedniej perspektywie finansowej - wykorzystał wielką szansę jaką daje nam UE w postaci milionów euro, które mogą szerokim strumieniem popłynąć do naszego miasta" - podkreślili radni PiS w pisemnym apelu skierowanym do prezydenta.


Proszą też o przygotowanie projektów "które zapewnią realne wsparcie dla Białegostoku". Przypomnieli też w swym apelu, jakie inwestycje mogłyby być realizowane w ramach KPO. Radny Paweł Myszkowski mówił np. o mapie "potencjału solarnego", która wskazywałaby opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne nie tylko na budynkach miejskich, ale i prywatnych w mieście. Jako przykład wskazał Poznań; w jego ocenie taki projekt można byłoby z KPO sfinansować. "Jeśli nie składa się wniosków, to trudno liczyć na pieniądze (...) Panie prezydencie, proszę dać szansę Białemustokowi i złożyć wnioski" - mówił radny.


"Zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który wysłał do nas prośbę o uzupełnienie o projekty tylko jednego priorytetu. To zostało uzupełnione zgodnie z prośbą" - odpowiedział PAP prezydent Truskolaski, pytany o podawaną przez radnych PiS liczbę wniosków. Dodał, że Krajowy Program Odbudowy dopiero rusza, więc będą składane wnioski, ale jednocześnie zarzucił radnym PiS, że nie wspierali starań miasta o dofinansowanie planowanych inwestycji, zgłoszonych przez Białystok w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Przypomniał, że w ramach drugiej i trzeciej transzy tego funduszu miasto nie dostało żadnego dofinansowania.


Krajowy Plan Odbudowy opisuje sposób wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19 i jest podstawą do wypłaty środków z FO. Każde państwo członkowskie musi przygotować KPO i przesłać go do Komisji Europejskiej; Polska już to zrobiła. W ramach Funduszu Odbudowy Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł).(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ itm/


Kraj i świat

2021-06-20, godz. 07:50 Tanzania, Burundi, Erytrea i Haiti - w tych krajach nie rozpoczęto jeszcze szczepień przeciwko Covid-19 W Afryce co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 2,4 proc. populacji, w Ameryce Północnej - 40,3 proc., w Europie - 36,9 proc. Wskaźnik… » więcej 2021-06-20, godz. 07:40 LN siatkarzy - Polacy zagrają o przypieczętowanie awansu do Final Four Celem polskich siatkarzy w piątej, ostatniej serii meczów fazy zasadniczej Ligi Narodów w Rimini będzie przypieczętowanie awansu do Final Four. Wiceliderom… » więcej 2021-06-20, godz. 07:30 W poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie złoży prezydent Mołdawii W poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie złoży prezydent Mołdawii Maia Sandu. Wśród tematów rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą znajdzie się m.in… » więcej 2021-06-20, godz. 07:30 Ekspert: Aby przekonać ludzi do szczepień na COVID-19, potrzeba czegoś więcej niż loterii i billboardów Aby przekonać ludzi do szczepień na COVID-19, potrzeba czegoś więcej niż loterii i billboardów - mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Wskazał… » więcej 2021-06-20, godz. 07:30 Kraków/ Maleje zainteresowanie szczepieniami W krakowskich szpitalach i poradniach, a także w punktach powszechnych, maleje zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19, ale nie ma planów zamykania… » więcej 2021-06-20, godz. 07:20 Izrael/ Ekspertka OSW o przyszłości Netanjahu: będzie walczył do końca Najdłużej urzędujący premier Izraela, Benjamin Netanjahu, po 12 latach utracił władzę. Jako lider opozycji zapowiedział już, że 'jeszcze tutaj wróci'… » więcej 2021-06-20, godz. 07:20 Ekspert: Nie bójmy się szczepionek na COVID-19, przeciwwskazań jest niewiele Nie bójmy się szczepionek na COVID-19. Jeśli już mamy czegoś się bać, to tylko tego, że będąc niezaszczepionym, sprowadzimy ryzyko zakażenia i poważne… » więcej 2021-06-20, godz. 07:20 Dyrektor Teatru Wielkiego–Opery Narodowej: mam nadzieję, że to, co przygotowaliśmy, będzie źródłem wielkiej s… Mam nadzieję, że to wszystko, co przygotowaliśmy, będzie źródłem wielkiej satysfakcji dla państwa, którzy zdecydują się przyjść do nas - mówi PAP… » więcej 2021-06-20, godz. 07:20 Małopolskie/ Nowa Biała po wielkim pożarze; trwają prace rozbiórkowe W miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim po wielkim pożarze, który wybuchł w sobotę około godz. 18., trwa rozbiórka pogorzelisk i szacowanie strat… » więcej 2021-06-20, godz. 07:10 Kalendarz rocznic 21–27 czerwca 21 czerwca ---------- 1305 - W Pradze zmarł Wacław II z dynastii Przemyślidów, król czeski i polski. 1768 - W czasie kozacko-chłopskiego powstania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »