Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 01:20 Autor: PAP

NASA skrytykowała Chiny za zaniechanie standardów postępowania w przestrzeni kosmicznej

Amerykańska agencja kosmiczna NASA napiętnowała Chiny za nieprzestrzeganie standardów odpowiedzialnego postępowania w przestrzeni kosmicznej. Uczyniła to po tym jak szczątki rakiety nośnej Długi Marsz 5B spadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów.

Jak poinformowała stacja Fox News płonące fragmenty rakiety, które weszły w ziemską atmosferę, zauważono m. in. w Jordanii, Omanie i Arabii Saudyjskiej.


Administrator amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) Bill Nelson podkreślił w niedzielę, że Chiny nie spełniają standardów dotyczących ich „kosmicznych śmieci". Jak dodał wszystkie kraje aktywne w przestrzeni kosmicznej muszą zachować jawność w swych procedurach dotyczących powracania ich obiektów z kosmosu, aby zminimalizować niebezpieczeństwo grożące ludziom i ich mieniu.


"Jest absolutnie nieodzowne, aby Chiny i inne kraje oraz podmioty komercyjne działały odpowiedzialnie i przejrzyście w przestrzeni kosmicznej, aby zapewnić bezpieczeństwo, stabilność, i długoterminową trwałość działań w przestrzeni kosmicznej" - przestrzegał Nelson.


Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że ponowne wejście w atmosferę nastąpiło w niedzielę o godzinie 10:24 czasu pekińskiego (04:24 czasu polskiego).


"Zdecydowana większość fragmentów (rakiety) spaliła się po wejściu w atmosferę" - głosi raport.


Fox News zwraca uwagę, że komentarze w mediach społecznościowych wahały się od żartów do westchnień ulgi po potwierdzeniu, że po niekontrolowanym schodzeniu na Ziemię rakieta się rozbiła.


Ważący od 17 do 22 ton i liczący około 30 metrów obiekt był głównym członem rakiety Długi Marsz 5B, która została wystrzelona z chińskiego kosmodromu 29 kwietnia by wynieść na orbitę jeden z kluczowych modułów przyszłej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac).


Zazwyczaj pierwszy człon rakiety odłącza się niedługo po starcie i od razu spada do oceanu. W przypadku Długiego Marszu 5B ta część odłączyła się od reszty pojazdu już po wyniesieniu go na okołoziemską orbitę, przez co ten element rakiety jeszcze przez kilka dni krążył wokół Ziemi, wytracając prędkość i dopiero w niedzielę w niekontrolowany sposób na nią wróci.


Główny człon rakiety jest jednym z największych kosmicznych śmieci, które spadły na Ziemię. Chiny planują jeszcze 10 startów aby wynieść na orbitę kolejne elementy stacji Tianong.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ jm/


Kraj i świat

2021-06-19, godz. 08:50 Sąd Apelacyjny odmówił przyjęcia zażalenia prokuratury w sprawie S. Nowaka (krótka) Sąd Apelacyjny w Warszawie odmówił przyjęcia zażalenia prokuratora w sprawie Sławomira Nowaka - dowiedziała się PAP. Oskarżyciel publiczny nie zgodził… » więcej 2021-06-19, godz. 08:40 Rosja/ Dziewięć osób zginęło w katastrofie samolotu szkoleniowego Dziewięć osób zginęło w sobotę w katastrofie niewielkiego samolotu pasażerskiego w pobliżu miasta Kemerowo w azjatyckiej części Rosji - podały lokalne… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Gowin: zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej może być dla wielu firm trudne do udźwignięcia Zbyt szybkie tempo podnoszenia płacy minimalnej może być dla wielu firm trudne do udźwignięcia - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 W niedzielę sklepy zamknięte W niedzielę 20 czerwca sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa niedziela handlowa… » więcej 2021-06-19, godz. 08:20 Holandia/ Sondaż: w kraju rośnie korupcja, politycy kierują się prywatnymi interesami Organizacja Transparency International Nederlands (TIN) opublikowała Barometr Korupcji w Niderlandach, z którego wynika, że Holendrzy uważają, iż w kraju… » więcej 2021-06-19, godz. 08:20 Europa znosi kolejne restrykcje: we Francji i we Włoszech koniec godziny policyjnej Od niedzieli, 20 czerwca, we Francji przestanie obowiązywać godzina policyjna. Od poniedziałku zostanie ona również zniesiona w regionach Włoch, w których… » więcej 2021-06-19, godz. 08:20 Bieszczady/ Kolejny upalny dzień; po południu możliwe burze W sobotę w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim zapowiada się kolejny upalny dzień. 'Jednocześnie trzeba pamiętać, że po południu mogą pojawić się burze'… » więcej 2021-06-19, godz. 08:10 Iran/ Ebrahim Raisi odbiera gratulacje po wyborach prezydenckich Abdolnasser Hemmati, jeden z kandydatów w piątkowych wyborach prezydenckich w Iranie, pogratulował zwycięstwa swojemu rywalowi, ultrakonserwatywnemu politykowi… » więcej 2021-06-19, godz. 08:10 Katowice/ Od wtorku zmiana organizacji ruchu na rozbudowywanym węźle w Giszowcu Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona we wtorek w Katowicach w rejonie rozbudowy węzła dróg krajowych nr 81 i 86 w dzielnicy Giszowiec. Ruch zostanie… » więcej 2021-06-19, godz. 08:00 IMGW ostrzega: upały w całym kraju; do 34 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed upałami. W sobotę całym kraju termometry w ciągu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »