Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-23, 20:00 Autor: PAP

USA/ Szef Fed: Ożywienie amerykańskiej gospodarki jest nadal słabe

Prezes Fed Jerome Powell oświadczył we wtorek w raporcie dla Kongresu, że ożywienie amerykańskiej gospodarki jest nadal "nierówne i niepełne", jej kondycja wciąż słaba, a bezrobocie zbyt wysokie. Indeksy giełdowe zareagowały spadkami.

Jerome Powell przedstawił komisji bankowej Izby Reprezentantów obowiązkowy, półroczny raport, w którym wbrew opiniom wielu analityków nie przedstawił optymistycznej oceny sytuacji gospodarczej.

Jego raport wyraźnie kontrastuje z optymizmem niektórych ekspertów, którzy oczekują silnego wzrostu gospodarczego jeszcze w tym roku, który to pogląd doprowadził jednak do wzrostu rentowności obligacji długoterminowych i obaw o inflację - komentuje Associated Press.

Prezes Fed wprawdzie uznał, że widać oznaki "zdrowienia gospodarki" jednak podkreślił, że bardzo wielu Amerykanów nadal jest w bardzo trudnej sytuacji wywołanej kryzysem i falą zwolnień.

Powell podkreślał już wielokrotnie, że aby ożywienie amerykańskiej gospodarki było pełne, konieczne jest przeprowadzenie szerokiej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi, by przywrócić konsumentom poczucie spokoju i pewności.

Oczekuje się, że kondycja amerykańskiej gospodarki poprawi się w istocie dzięki akcji szczepień, rządowym pakietom pomocowym stymulującym gospodarkę i polityce Fed.

Jednak obawa o inflację i wzrost stóp procentowych zaniepokoiły rynki i w poniedziałek najważniejsze indeksy na Wall Street odnotowały spadki, a po wystąpieniu Jerome Powella trend ten powrócił i osłabiły się notowania dolara.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA - która jest miarą zaufania do kondycji amerykańskiej gospodarki - wzrosła do blisko 1,37 proc., podczas gdy na początku roku utrzymywała się poniżej 1 proc.

AP zwraca uwagę, że Powell nie wspomniał w swym raporcie o znacznym wzroście oprocentowania obligacji długoterminowych, ani o tym, że wzrost notowań akcji na Wall Street osiągnął ostatnio poziom, który na dłuższą metę może być nie do utrzymania.

Fed uruchomił już na początku kryzysu wywołanego pandemią wiele mechanizmów ratunkowych dla systemu finansowego i gospodarki, w tym program skupowania obligacji (luzowanie ilościowe - QE), pozwalający na wpuszczenie w obieg gospodarczy zastrzyków pieniędzy, a także obniżył stopy procentowe, aby ułatwić zaciąganie kredytów. We wtorek Powell powiedział, że Fed skupuje obecnie miesięcznie obligacje warte 120 mld dol., by utrzymać na niskim poziomie oprocentowanie kredytów długoterminowych i zachęcić konsumentów do wydawania pieniędzy.

Kroki podjęte przez Fed mają wesprzeć gospodarkę i pomóc przedsiębiorstwom w zachowaniu płynności, a zatem poprawić sytuację po falach masowych zwolnień. Jerome Powell powiedział jednak, że "tempo w jakim poprawia się sytuacja na rynku pracy pozostaje powolne, tak jak ogólna aktywność gospodarcza" w USA, a "miliony Amerykanów pozostają bez pracy".

Nadal brakuje około 10 mln miejsc pracy, by zatrudnienie w USA powróciło do poziomu sprzed pandemii - podaje AP.

W lecie ubiegłego roku Jerome Powell powiedział, że skala kryzysu i szybkość, z jaką ogarnął on amerykańską gospodarkę, to zjawisko bez precedensu w powojennej historii USA, a gospodarcze skutki pandemii koronawirusa mogą się okazać długotrwałe. (PAP)

fit/ tebe/

Kraj i świat

2024-07-25, godz. 19:00 Dolnośląskie/ Do 2 mln zł dla przedsiębiorców w ramach programu nisko oprocentowanych pożyczek Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska wkrótce będą mogli ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę w wysokości do 2 mln zł - przekazali przedstawiciele… » więcej 2024-07-25, godz. 19:00 UE/ KE: Polska jednym z krajów, które nie osiągnęły celów w zakresie recyklingu odpadów Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw… » więcej 2024-07-25, godz. 19:00 Minister zdrowia: złożyliśmy zamówienie na nową szczepionkę na COVID-19 (aktl.) Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w czwartek, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, dostosowaną… » więcej 2024-07-25, godz. 19:00 Sygnalista Giertycha: Tomasz Szmydt mógł mieć informacje cenne dla obcego wywiadu (opis) Zbiegły na Białoruś b. sędzia Tomasz Szmydt mógł być w posiadaniu informacji cennych dla obcego wywiadu, m.in dot. funkcjonariuszy służb specjalnych -… » więcej 2024-07-25, godz. 18:50 NASA: data powrotu astronautów statku Straliner na Ziemię wciąż nieznana Dwoje astronautów pozostanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku Straliner… » więcej 2024-07-25, godz. 18:50 Sejm/ Komisja kultury za poprawkami Senatu do noweli ustawy o prawie autorskim Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nimi… » więcej 2024-07-25, godz. 18:40 USA/ Biden: mamy najsilniejszą gospodarkę na świecie Mamy najsilniejszą ekonomię na świecie - ogłosił w czwartek prezydent USA Joe Biden, powołując się na opublikowany tego samego dnia raport, który wskazuje… » więcej 2024-07-25, godz. 18:40 Profilaktyczny zastrzyk dwa razy w roku zapewnia 100-procentową ochronę przed HIV Podskórna iniekcja leku przeciwwirusowego podana dwa razy w roku aż w 100 procentach chroni dziewczynki i kobiety afrykańskie przez zakażeniem HIV - wykazało… » więcej 2024-07-25, godz. 18:40 LOT: w 2026 r. internet na pokładzie pierwszego dreamlinera Pasażerowie PLL LOT, podróżujący samolotami typu Boeing 787 Dreamliner, będą mogli skorzystać z internetu - zakłada podpisana umowa między narodowym przewoźnikiem… » więcej 2024-07-25, godz. 18:40 KE przechodzi do kolejnego etapu procedury wobec Grecji i Polski ws. uniwersalnej ładowarki Komisja Europejska przeszła w czwartek do kolejnego etapu procedury naruszenia prawa unijnego wobec Grecji i Polski w sprawie braku wdrożenia przepisów dotyczącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »