Radio Opole » Gospodarka
2023-01-26, 15:47 Autor: Witold Wośtak

Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie

Sesja Rady Miejskiej w Namysłowie, 26.01.2023 [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Namysłowie, 26.01.2023 [fot. Witold Wośtak]
Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych, natomiast 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Przypomnijmy, było to kolejne głosowanie w tej sprawie. Budżet opiewa na prawie 170 milionów złotych przy inwestycjach na poziomie 33 milionów złotych.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski nie krył radości. - Opozycja na szczęście poszła po rozum do głowy - ocenia. - Pierwsza sesja miała przecież miejsce pod koniec grudnia i dokładnie te same poprawki radnych mogły zostać zgłoszone już miesiąc temu. Nie wiem zatem, z czego wynikał miesiąc obstrukcji. Koniec końców budżet został uchwalony i jakoś pracujemy dalej. W mojej opinii niektóre poprawki były nieracjonalne, ale zgłaszali je radni opozycji. Mieli większość 11 do 10, więc przegłosowali to sobie.

Radny Jacek Fior przekonuje, że radni składali wnioski do budżetu już we wrześniu. - Do dzisiaj nie było nawet jednej sytuacji, w której pan burmistrz wyszedłby z inicjatywą spotkania. My natomiast proponowaliśmy rozmowy, ale to nigdy nie znalazło posłuchu u burmistrza. Wiem, że pan burmistrz twierdzi, jakoby nie dostał wniosków radnych i nie widział ich. Rzekomo nie wie też, dlaczego radni przeciągają budżet. My jednak mówimy o tym głośno, gdzie tylko da się.

Zdaniem radnego Marcina Bilińskiego, budżet przyjęto jednogłośnie ze względu na uwzględnienie poprawek. - Budżet składa się z wielu aspektów, my nie ze wszystkimi zgadzamy się, ale ujęto w nim szereg inwestycji oraz wprowadziliśmy nasze poprawki, dlatego zdecydowaliśmy się poprzeć budżet. Mnie w tym planie finansowym nie podoba się, że nie uwzględniono wielu inicjatyw radnych, inicjatyw społecznych i inicjatyw sołtysów.

Burmistrz Stawiarski informował, że jeśli nie uda się przyjąć budżetu do końca miesiąca, w lutym Regionalna Izba Obrachunkowa ustaliłaby budżet na swoich zasadach.
- Przedstawia się dramatyczną, ale nieprawdziwą wersję - komentuje Jacek Ochędzan, przewodniczący Rady Miejskiej w Namysłowie.

- Jeśli nie uchwalilibyśmy tego budżetu, Regionalna Izba Obrachunkowa zatwierdziłaby burmistrzowi prowizorium. Już w lutym można by było robić do tego zmiany zgodne z naszymi decyzjami. Moim zdaniem, dzisiaj nie wydarzyło się nic wielkiego.

Na dziś trudno mówić o deficycie budżetu, bo wprowadzone poprawki przemodelują bilans.
Bartłomiej Stawiarski
Jacek Fior
Marcin Biliński
Jacek Ochędzan
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Gospodarka

2023-03-29, godz. 18:00 Jak zarządzać kapitałem ludzkim w firmie? Konferencja w Oleśnie Przedsiębiorcy z powiatu oleskiego wiedzą już, jak zarządzać kapitałem ludzkim oraz jak pozyskiwać pieniądze na rozwój przedsiębiorstwa. Dziś (29.03)… » więcej 2023-03-29, godz. 16:00 Praca, staż lub praktyka. Duże zainteresowanie Akademickimi Targami na Politechnice 74 firmy z 20 branż prezentowały się podczas Akademickich Targów Pracy Politechniki Opolskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano w wersji stacjonarnej pierwszy… » więcej 2023-03-29, godz. 13:30 Nowe miejsca pracy w Nysie. Duże przedsiębiorstwo otwiera zakład produkcyjny Duże polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją odzieży militarnej wkracza do Nysy. W uruchomionym zakładzie produkcyjnym na początek zatrudnienie… » więcej 2023-03-29, godz. 10:03 "Rolnicy chcą się rozwijać". Antoni Konopka o dzierżawie gruntów, które wrócą do Skarbu Państwa - Widoczny jest olbrzymi głód ziemi, rolnicy chcą się rozwijać, a do tego jest konieczne powiększanie gospodarstw - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Blisko 40 zabytków w regionie z dotacją na remont i konserwację Milion 200 tysięcy złotych - tyle pieniędzy z budżetu województwa opolskiego trafi na remont i konserwację zabytków w regionie. W tym roku do urzędu marszałkowskiego… » więcej 2023-03-28, godz. 21:00 "Opolskie inspiracje gospodarcze" o formach wsparcia oferowanych przez urzędy pracy Opolscy przedsiębiorcy szkolili się z form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy. Mowa o stażach dla osób wchodzących na rynek pracy czy pokryciu kosztów… » więcej 2023-03-28, godz. 18:30 Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców tematem spotkania w Nysie Idea dobrowolnej składki na ZUS dla przedsiębiorców - to jeden z tematów omówionych podczas dzisiejszego (28.03) spotkania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw… » więcej 2023-03-28, godz. 15:30 Kolonowskie: ponad 3 mln zł kosztował remont ważnego dla mieszkańców budynku To jedna z większych inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach w gminie Kolonowskie. Remont Miejskiego Centrum Kulturalno-Sportowego kosztował ponad 3 mln… » więcej 2023-03-28, godz. 13:30 Wzrosła liczba osób przechodzących na emeryturę. Powód - waloryzacja świadczeń Z wyliczeń opolskiego ZUS wynika, że w styczniu i lutym 2023 roku mieszkańcy regionu złożyli w opolskich placówkach ZUS 1708 wniosków o emeryturę. Dla… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Była rzeźnia, będzie hotel. Ruszył remont zabytkowego budynku w Nysie Zagrażał bezpieczeństwu ludzi i groził zawaleniem. Mowa o zabytkowym budynku rzeźni w Nysie. Obiekt przejęty przez inwestora doczekał się remontu, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »