Radio Opole » Gospodarka
2023-01-15, 20:15 Autor: Daniel Klimczak

Szkoła w małej gminie kupi pompę ciepła. Fotowoltaikę już tam mają

Szkoła w Domaszowicach [fot. Daniel Klimczak]
Szkoła w Domaszowicach [fot. Daniel Klimczak]
Domaszowice inwestują w ekologiczne źródła ogrzewania. W tamtejszej szkole piece węglowe zostaną zastąpione pompami ciepła.
Nowe rozwiązanie przyniesie sporo korzyści. To między innymi poprawa jakości powietrza w gminie, czy brak konieczności obsługi. Wójt Domaszowic Urszula Medyk zwraca uwagę, że nie bez znaczenia jest w tym przypadku także aspekt finansowy.

- Koszt opału jest horrendalny jak na naszą gminę. Po drugie, piece, które dziś w tej szkole funkcjonują, jak mi powiedziała pani dyrektorka, są na "ostatnim wydechu". Zakup takiego pieca to są koszty rzędu 80 tysięcy. W przypadku korzystania z tradycyjnych pieców, musielibyśmy kupić co najmniej dwa takie urządzenia - tłumaczy.

Pompy ciepła będą w stanie ogrzewać szkołę i podłączone do jej instalacji dwa mieszkania w o wiele tańszy sposób niż kotły węglowe, ponieważ szkoła, podobnie jak tamtejszy urząd gminy, już teraz korzysta z energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Przy okazji zastąpienia starych pieców nowym systemem, samorząd chce też rozbudować tę instalację, tak by maksymalnie zredukować rachunki za prąd.
Urszula Medyk

Gospodarka

2023-03-26, godz. 08:30 Trwają prace nad dobrym skomunikowaniem drogi S11 z Olesnem Nad optymalnym połączeniem budowanej drogi ekspresowej S11 z Olesnem pracuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu i Urząd Miejski w Oleśnie. » więcej 2023-03-25, godz. 18:00 Pierwsze "trzynastki" na kontach emerytów jeszcze przed świętami Tę informację potwierdziła prezes ZUS-u Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku. » więcej 2023-03-25, godz. 15:00 Cztery lata w kolejce po mieszkanie? Lista chętnych w Strzelcach Opolskich ciągle długa Nawet i cztery lata trzeba czekać na mieszkanie komunalne w Strzelcach Opolskich. Lokatorzy często składają też wnioski o zamianę na inne lokum. » więcej 2023-03-25, godz. 12:00 Wiemy, kto dokończy budowę polderu Żelazna Budimex S.A. dokończy budowę polderu Żelazna. Tak wynika z zestawienia opublikowanego przez Wody Polskie w Gliwicach. Do przetargu stanęły trzy firmy, ale… » więcej 2023-03-25, godz. 08:00 Cztery projekty przeszły dalej. Startuje wyścig po pieniądze na zabytki Cztery obiekty wytypowało Opole do startu po pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. » więcej 2023-03-24, godz. 13:48 Usterki usunięte, most na Bolko w Opolu już w pełni drożny Zakończył się wyczekiwany remont przeprawy łączącej wyspę Bolko z Pasieką w Opolu. Konstrukcja, która była zrewitalizowana kilka lat temu miała liczne… » więcej 2023-03-24, godz. 10:13 Tomasz Ognisty o podziale gruntów po Top Farms oraz kondycji polskiego rolnictwa - Obietnica, a jej realizacja - to są dwie różne rzeczy - tak o zapowiedziach ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka mówił dziś (24.03) w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-03-24, godz. 07:30 W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim przybyło 85 nowych firm Biznes w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ma się całkiem nieźle. Choć spodziewano się negatywnych skutków recesji gospodarczej i zamykania firm, tak się… » więcej 2023-03-23, godz. 17:15 Opole: WSB pogłębi współpracę z KAS o projekty badawcze i dane analityczne Były już staże, praktyki i wspólne konferencje naukowe, teraz czas na projekty badawcze. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zacieśnia współpracę z Krajową… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Deklaracja ministra Kowalczyka. 5 tysięcy hektarów firmy Top Farms ma w tym roku trafić do rolników Od spotkania z rolnikami w kombinacie rolnym w Kietrzu rozpoczęła się dzisiejsza wizyta Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na Opolszczyźnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »