Radio Opole » Gospodarka
2022-12-09, 14:03 Autor: Grzegorz Frankowski

W Prudniku podsumowano program pomocy dla Ukraińców "Równi na rynku pracy"

Konferencja w Prudniku - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Prudniku - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pomagali uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się na rynku pracy w Polsce, znaleźć zatrudnienie oraz podnieść kwalifikacje zawodowe. W Prudniku podsumowano projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Równi na rynku pracy".
- W województwie opolskim realizacją projektu zostało objętych 110 obywateli Ukrainy – mówi Sylwia Igielska-Magryś, komendant wojewódzki Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu, organizator projektu na Opolszczyźnie.

- Projekt składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich były lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy. Później kursy i staże zawodowe oraz doradztwo zawodowe prowadzone przez naszych pracowników. Projekt miał drugi bardzo ważny wymiar, ponieważ okazało się, że nastąpiła bardzo duża asymilacja. Ukraińcy zyskali nie tylko pewność na polskim rynku pracy, ale również w życiu społecznym. I to chyba było dla nich jeszcze ważniejsze.

- Jako jednostka, która na co dzień zajmuje przedsięwzięciami związanymi z rozwojem zawodowym, chcieliśmy wykorzystać nasz potencjał w tej dziedzinie - dodaje Tomasz Górny, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Wojewódzkiej Komendzie OHP w Opolu, współorganizator projektu. - Wśród około 870 podmiotów, które aplikowały o grant znalazło się 115 rekomendowanych do uzyskania dofinansowania. W tym gronie byliśmy również my. Cieszy mnie to tym bardziej, że byliśmy jedyną instytucją z województwa opolskiego, a dodatkowo jedyną jednostką organizacyjną w całej ogólnej strukturze Ochotniczych Hufców Pracy.

- Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w tym projekcie - mówi Oksana Siepak, jedna z uczestniczek. - Najpierw mieliśmy kursy języka polskiego. Później odbyliśmy staże. Dziewczyny pracowały w różnych zawodach, jako florystki, w sklepach, w fabrykach, a nawet w muzeum. Dziękujemy za wsparcie, za dobre serce Polaków, bardzo dziękujemy.

Dodajmy, że pierwsza edycja projektu trwała sześć miesięcy. W naszym regionie zadanie realizowała Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.
Sylwia Igielska-Magryś
Tomasz Górny
Oksana Siepak

Gospodarka

2023-01-26, godz. 15:47 Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych… » więcej 2023-01-26, godz. 12:00 W Strefie Aktywności Gospodarczej w Ujeździe powstaje farma fotowoltaiczna Na fotowoltaikę mocno stawia gmina Ujazd. Niedawno na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej jedna z firm ruszyła z budową pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej… » więcej 2023-01-26, godz. 06:00 W Nysie powstała spółdzielnia energetyczna. Chce budować farmę fotowoltaiczną Trzy spółki - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie, SIM Nysa oraz Agencja Rozwoju Nysy założyły spółdzielnię energetyczną. Jej celem będzie m.in… » więcej 2023-01-25, godz. 19:00 Niemal zbilansowany budżet gminy Gorzów Śląski. Burmistrz liczy na kolejne inwestycje Co najmniej 5 milionów 700 tysięcy złotych gmina Gorzów Śląski wyda na tegoroczne inwestycje. W budżecie zapisano prawie 32,7 miliona złotych dochodów… » więcej 2023-01-25, godz. 17:30 Ireneusz Jaki o modernizacji oczyszczalni ścieków: Jesteśmy dumni z tej inwestycji Byli wiceprezesi opolskiego WiK-u, wspólnie z prezesem Ireneuszem Jakim, przypominają, że modernizacja oczyszczalni ścieków to największa inwestycja w historii… » więcej 2023-01-25, godz. 15:15 Tegoroczny budżet gminy Izbicko. "Naszym priorytetem jest kanalizacja" Wyjątkowo duży jest w tym roku budżet gminy Izbicko, bo sięga aż 36 mln zł. Samorząd planuje skupić się na sprawach wodno-kanalizacyjnych, ale pieniądze… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 Jest przetarg, będzie remont. Niemodlin będzie wymieniał sieć wodno-kanalizacyjną Do generalnego remontu siatki kanalizacyjnej w ścisłym centrum, czyli wzdłuż całego zabytkowego wrzeciona szykuje się Niemodlin. Właśnie ruszają procedury… » więcej 2023-01-25, godz. 08:00 Ujazd: nowe firmy w strefie aktywności. Problemem mogą być dostępni pracownicy Mimo kryzysu w Strefie Aktywności Gospodarczej w gminie Ujazd szykują się intensywne miesiące. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku pojawią… » więcej 2023-01-24, godz. 17:00 Prowadzący gastronomię chcą zwiększenia liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu Zmienione mają być limity zezwoleń na sprzedaż alkoholu w gminie Głuchołazy. Przesunięcia dotyczą gastronomi i handlu detalicznego. Maksymalną liczbę… » więcej 2023-01-24, godz. 14:20 Trwa nabór na wolne mieszkania powstające w ramach strzeleckiego programu "Twoje M" Nie dostali kredytów, dlatego musieli zrezygnować. Gmina Strzelce Opolskie ponownie uruchomiła nabór na wolne mieszkania, które powstają w ramach autorskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »