Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-08, 20:45 Autor: Witold Wośtak

Marznący Ukraińcy dostaną niezbędny sprzęt dzięki polsko-holenderskiej współpracy

Dary dla Iwano-Frankiwska od Lions Club [fot. Witold Wośtak]
Dary dla Iwano-Frankiwska od Lions Club [fot. Witold Wośtak]
Dary dla Iwano-Frankiwska od Lions Club [fot. Witold Wośtak]
Dary dla Iwano-Frankiwska od Lions Club [fot. Witold Wośtak]
Dary warte 30 tysięcy euro wyjadą do pogrążonego w wojnie Iwano-Frankiwska na Ukrainie dzięki współpracy opolskiego i holenderskiego okręgu klubu Lions Club.
To reakcja na apel mera Iwano-Frankiwska do prezydenta Opola o pomoc materialną dla Ukraińców w kontekście zimy. - Dowiedzieliśmy się o tym, a nasi holenderscy koledzy zastanawiali się akurat, jak mogą pomóc - mówi Urszula Ciołeszyńska, współzałożycielka Lions Club Opole.

- Połączyliśmy siły i zrobiliśmy burzę mózgów na klubie, co możemy zrobić. Co jest najbardziej potrzebne? Generatory prądu, nagrzewnice i odzież termiczna. Wszystkie te rzeczy udało się kupić dzięki kolegom z Holandii. Zorganizowali wydarzenie charytatywne, zebrali pieniądze, kupili sprzęt i co bardzo ważne, sami tu przyjechali.

Jeden z Holendrów przekonywał, że to początek współpracy.

- To była pierwsza akcja, ale chcemy kontynuować tę współpracę. Jednocześnie liczymy, że wojna na Ukrainie szybko skończy się. Do tego czasu chcemy nadal współpracować z Opolem.

Obecny na konferencji Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, zwraca uwagę, że rosyjskie ataki są wycelowane przede wszystkim w ludność cywilną.

- Podobne wydarzenia są strasznym utrudnieniem dla osób tam mieszkających, zwłaszcza w okresie zimowym. My możemy bawić się na jarmarku bożonarodzeniowym, widzimy kolorowe lampki i czujemy ciepło ogniska, tymczasem nasi przyjaciele za wschodnią granicą doświadczają zupełnie przeciwnych zdarzeń.

Opole wyśle też do Iwano-Frankiwska jako miasta partnerskiego ciężarówkę z pomocą wartą 150 tysięcy złotych. Znajdą się tam między innymi agregaty prądotwórcze i zimowa odzież.
Urszula Ciołeszyńska
Holender
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2023-02-05, godz. 17:44 Dziecko poparzyło się gorącym napojem. Akcja LPR w Głuchołazach Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w niedzielne przedpołudnie w Głuchołazach. Maszynę skierowano na miejsce, bo potrzebny były szybki… » więcej 2023-02-05, godz. 14:07 "Herody" znowu w Lewinie Brzeskim. Na scenie 11 zespołów [ZDJĘCIA] Po pandemicznej przerwie na deski domu kultury w Lewinie Brzeskim wróciły 'Herody'. To najstarszy przegląd zespołów kolędniczych organizowany w naszym regionie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Rodziny zastępcze pilnie potrzebne! Opolskie pilnie potrzebuje rodzinnych domów dziecka. W regionie działają 23 takie placówki a potrzeba ich nawet dwa razy tyle. Tak wynika z wyliczeń Regionalnego… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Studenci nyskiej uczelni pomogą w Niemodlinie przy rewitalizacji Niemodliński rynek będzie poligonem doświadczalnym dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To owoc porozumienia gminy z szefostwem wydziału… » więcej 2023-02-05, godz. 10:00 Tygrysica w opolskim zoo chętniej na wybiegu Można już bez trudności oglądać tygrysicę amurską Umę w pawilonie dużych kotów opolskiego ogrodu zoologicznego. » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Kaczki, gęsi i łyski dłużej pod ochroną przed myśliwymi Radni wojewódzcy skrócili okres polowań na krzyżówki, cyraneczki, czernice, łyski i gęsi o dwa tygodnie na wybranych terenach obszaru Natura 2000. Na ostatniej… » więcej 2023-02-05, godz. 08:00 Nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej w Opolu? Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wyniki naboru na granty z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Między innymi od tego zależy… » więcej 2023-02-05, godz. 07:30 Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci" Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji 'Kraina Zdrowia Dzieci' w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania… » więcej 2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »