Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-16, 20:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Mieszkańcy Opolszczyzny nadal zaniepokojeni wojną w Ukrainie

Uchodźcy z Ukrainy [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy z Ukrainy [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choć konflikt zbrojny na Ukrainie trwa już od ponad 9 miesięcy, to mieszkańcy naszego regionu wciąż są pełni niepokoju. Te lęki po doniesieniach o rakiecie, która spadła na terytorium Polski w powiecie hrubieszowskim na wschodzie Polski, jeszcze bardziej się nasiliły.
- Mam takie wewnętrze wrażenie, że ta wojna przyjdzie do nas i to będzie ognisko zapalne - mówi jedna z kobiet.

- Trudno powiedzieć co o tym myśleć, sytuacja jest dynamiczna, zobaczymy jak to będzie - dodaje mieszkaniec Opola.

- To już nas bezpośrednio dotyczy. W kwestii zaangażowania całego świata, to już jest wojna światowa - mówi młoda kobieta.

- Niestety Ukraina jest już bardzo blisko nas i jednak mam takie odczucie, że wszyscy w głębi możemy się jednak obawiać - dodaje jedna z kobiet.

W poczuciu nieustannego strachu, ale jednocześnie z nadzieją na zakończenie wojny żyją obywatele Ukrainy mieszkającego w Opolu.

- Nie odczuwam bezpieczeństwa od lutego. Każdy z nas liczy czas, każdą chwilę swojego życia, że skończy się wojna. My cały czas pomagamy swoim rodakom, którzy przyjeżdżają do Opola, cały czas przybywają nowi ludzie. Dzisiaj już miałam zgłoszenie o 4-osobowej rodzinie, która potrzebuje pomocy z zakwaterowaniem - mówi Oleksandra Altufieva, założycielka stowarzyszenia "Skrzydła Pomocy Poland" w Opolu.

Stowarzyszenie wspólnie z fundacją HumanDoc z Opola pomaga uchodźcom w poszukiwaniu pracy.

- Dajemy narzędzia do tego, żeby każdy mógł się rozwijać i znaleźć w sobie to, co chce robić w Polsce - mówi Anna Chojnowska, prowadząca warsztaty w fundacji HumanDoc. - Trzeba do tego podejść jak do zmiany. Każda zmiana ma 4 etapy, ale każda osoba może być na innym etapie tych zmian. Może być na etapie pierwszym, czyli frustracji i smutku, bólu i wkurzenia. A niektórzy są na innym etapie zmiany, czyli poszukiwania adaptacji do nowej sytuacji.

Więcej informacji o warsztatach prowadzonych przez fundację można znaleźć na facebookowym profilu fundacji HumanDoc.
ludzie
Oleksandra Altufieva
Anna Chojnowska

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 20:40 Przetwórstwo i nowe gatunki ryb. Rybacka LGD "Opolszczyzna" o planach na najbliższe lata Modernizacja gospodarstw rybackich i wprowadzenie nowych gatunków ryb do produkcji. To plany Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' na najbliższe… » więcej 2023-03-24, godz. 20:40 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 20:35 Wiaty na śmieci znikną z centrum Namysłowa. Miasto zmienia system odbioru odpadów Namysłów inwestuje w gospodarkę śmieciową. W tym roku samorząd zamierza dokupić nowy sprzęt, a także doposażyć mieszkańców w kolejne pojemniki. » więcej 2023-03-24, godz. 19:30 "Święta godne, a nie głodne". Trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności Potrzebne są ryż, mąka, makaron. W ponad 70 sklepach w regionie trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem 'Święta godne, a nie głodne'. Podczas zakupów… » więcej 2023-03-24, godz. 18:55 Powiat kluczborski: mieszkanie treningowe dla wychowanków pieczy zastępczej Dwie osoby będą mogły zamieszkać w mieszkaniu chronionym - treningowym obok Domu Dziecka w Bąkowie. » więcej 2023-03-24, godz. 18:30 Różne okresy teatru na Dobrodzieńskich Konfrontacjach Teatralnych Sześć spektakli można było zobaczyć podczas dziewiątej edycji Dobrodzieńskich Konfrontacji Teatralnych. Do domu kultury przyjechało sześć grup ze szkół… » więcej 2023-03-24, godz. 17:45 PSL z apelem do rządzących. Chcą odwołania ministra rolnictwa 'Na tym stanowisku nie może być tchórza i kłamcy' - tak o ministrze rolnictwa Henryku Kowalczyku mówią przedstawiciele opolskiego PSL-u. Ludowcy chcą odwołania… » więcej 2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »