Radio Opole » Gospodarka
2022-12-08, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Opole: podsumowali projekt o szkolnictwie zawodowym. 9 procent bezrobocia wśród młodych

Podsumowanie projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy" [fot. Witold Wośtak]
Zakończył się cykl spotkań podsumowujących projekt "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy". Dzisiaj (08.12) zorganizowano konferencję w Opolu.
Projekt polegał między innymi na doposażaniu pracowni, fundowaniu staży, praktyk zawodowych i kursów dla uczniów oraz nauczycieli.

Statystyki pokazują, że młodzi ludzie nie najlepiej radzą sobie na rynku pracy. Według najnowszych danych, w Polsce bezrobocie dotyczy 9 procent osób poniżej 25. roku życia.

- Kiedy my spotykamy się z przedstawicielami firm, naprawdę wiele zwłaszcza dużych przedsiębiorstw jest w stanie przyjmować kolejnych pracowników. Jest więc być może kwestia dopasowania oczekiwań i umiejętności ludzi do pracy w konkretnej firmie. W tym kierunku chcemy specjalizować się i wspierać - zauważa Tomasza Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Róża Wasilewska, uczennica czwartej klasy o profilu technik organizacji turystyki, opowiedziała o stażu w brzeskim Muzeum Piastów Śląskich.

- Od podstaw zobaczyłam, jak wygląda praca z ludźmi, jak wygląda praca w muzeum, jak trzeba dbać o wszystkie eksponaty, aby muzeum mogło pracować. Dzięki spotkaniu z panem Andrzejem Skibą miałam też możliwość uczestnictwa w projekcie z tworzenia e-portfolio, aby przełamać się do pierwszego spotkania z pracodawcą.

Z kolei Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu ocenia, że wśród młodych ludzi widać trendy co do przyszłości zawodowej.

- Myślę, że mówimy o specjalnościach i zawodach technicznych, związanych z nowoczesnymi technologiami, ale nie tylko. Młodzi mówią przecież, że chcą kształcić się na przykład w zawodach medycznych. Dobrze również, że panie nie zamykają się na określone zawody, tylko próbują sił w architekturze, budownictwie i architekturze.

W ramach tego projektu do opolskich uczniów, nauczycieli i szkół trafiło 68 milionów złotych funduszy unijnych. To wspólna inicjatywa OCRG i Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.
Tomasz Hanzel
Róża Wasilewska
Maciej Kalski

Gospodarka

2023-02-09, godz. 08:00 Jeden przetarg - 15 zadań. Szykują się remonty ulic w Komprachcicach 15 ulic w gminie Komprachcice przejdzie w tym roku remont. Taki ma być efekt realizowanego właśnie przetargu na wyłonienie wykonawcy tego zadania, sfinansowanego… » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Rządowe dofinansowanie samorządowej komunikacji autobusowej wpływa też na ceny biletów Państwowe dopłaty obniżają koszty publicznego transportu zbiorowego przygranicznych samorządów na południu Opolszczyzny. Dofinansowanie hamuje wzrost cen… » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 Dotacje, pożyczki, innowacje. OCRG podpowiada przedsiębiorcom Czy inwestować? Czy wprowadzać ryzykowne innowacje i skąd wziąć na to duże pieniądze? Na te pytania oraz wątpliwości starano się odpowiedzieć dzisiaj… » więcej 2023-02-08, godz. 16:30 Ocieplenie gminnych budynków i uzbrojenie działek. To plany gminy Zawadzkie Prawie 59,5 mln zł wynoszą tegoroczne wydatki gminy Zawadzkie. Na inwestycje samorząd przeznaczy 12 milionów. W planach są dwa duże zadania. » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Co trzecia złotówka budżetu Dobrodzienia zostanie wydana na inwestycje 65 milionów złotych dochodów i 70 milionów po stronie wydatków. Tak na początku lutego wygląda budżet gminy Dobrodzień na 2023 rok. » więcej 2023-02-08, godz. 06:55 Cieplej i ładniej w dwóch publicznych przedszkolach w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle stawia na ciepło w placówkach oświatowych. Ostatnie tygodnie w mieście to prace związane z termomodernizacją w przedszkolach nr 24 i … » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Czy plac przy OSP w Jemielnicy zostanie wyremontowany? Gmina ogłosiła przetarg Gruntowną przebudowę placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy planuje gmina. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg, który obejmuje również… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Prudnik: są perspektywy wyłonienia wykonawcy przebudowy obiektu na cele publiczne W drugim przetargu gmina Prudnik bliska jest wyłonienia wykonawcy adaptacji budynku z przeznaczeniem na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. Wpłynęły cztery… » więcej 2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »