Radio Opole » Gospodarka
2022-12-01, 15:26 Autor: Grzegorz Frankowski

Kędzierzyński Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej obchodzi jubileusz 70-lecia

Jubileusz Instytutu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Jubileusz Instytutu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Jubileusz Instytutu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Jubileusz Instytutu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Jubileusz Instytutu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Jubileusz Instytutu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ''Blachownia'' w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji w murach placówki odbyła się dzisiaj (01.12) okolicznościowa konferencja naukowa zatytułowana ''Tradycyjnie innowacyjni''. Zaprezentowano między innymi wybrane doktoraty młodych naukowców.
- Nasz instytut od samego początku swojej działalności prowadzi badania rozwoju i wdrożenia dla przemysłu chemicznego – mówi Iwona Szwach, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" w Kędzierzynie-Koźlu.

- Nasze osiągnięcia to setki patentów, setki wdrożeń i publikacji. Oprócz tej działalności stricte badawczej, to również działalność naukowa. To są nasi doktoranci, to są habilitacje, to są profesury w tym instytucie. Ostatnie trzy lata, to dodatkowe wzmocnienie i dodatkowa odmiana. Jesteśmy w Sieci Badawczej Łukasiewicz, która jest jedną z największych sieci naukowych w Europie.

W trakcie konferencji nastąpiło również oficjalne otwarcie działającego przy Instytucie - Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

- To jest jest kierunek, który dzisiaj jest koniecznością. Czyli dbałość o środowisko. Wykorzystywanie tego, co jeszcze można wykorzystać, jako surowce wtórne. Recycling szeroko rozumiany. To jest obszar działalności również branży chemicznej. Także to centrum będzie się również specjalizować w tego typu rozwiązaniach, które pozwolą lepiej wykorzystywać surowce nieodnawialne. Przekształcać odpady w coś użytecznego - dodaje dr Andrzej Krueger, były dyrektor placówki.

- Kędzierzyn-Koźle od lat kojarzony jest z chemią i ...siatkówką – powiedziała w rozmowie z Radiem Opole Sabina Nowosielska, prezydent miasta. - Różne dziedziny chemii się rozwijają. To nie jest już tylko chemia ciężka, ale też chemia ekologiczna. Wydaje mi się, że jest to podstawa przynajmniej dla naszego miasta.

Więcej na temat tego wydarzenia powiemy w piątkowej (02.12) audycji Reporterskie Tu i Teraz.
Iwona Szwach
Andrzej Krueger
Sabina Nowosielska

Gospodarka

2023-02-02, godz. 16:00 Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami Przy ulicy Kramarskiej w Nysie powstaje 61 nowych mieszkań. Zainteresowanie inwestycją jest duże, a do Urzędu Miejskiego w Nysie wpływają pierwsze wnios… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 Potrzeby ogromne, możliwości ograniczone. Nabór na dokształcanie z rekordowym wynikiem Aż 303 wnioski na ponad 5 milionów 200 tys. złotych wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu na dokształcanie pracowników czy pracodawców. Tymczasem… » więcej 2023-02-02, godz. 11:30 Dwa przetargi bez rozstrzygnięcia, plany trzeba było okroić. Dobrzeń Wielki szuka budowniczego stołówki Jest ponad 5 milionów do wydania, ale chętnych nie ma. Trzecie podejście do wyłonienia wykonawcy stołówki gminnej rozpoczyna Dobrzeń Wielki. » więcej 2023-02-01, godz. 20:15 Opolscy rolnicy zainteresowani dopłatami bezpośrednimi i ekoschematami, ale wątpliwości nie brakuje Ekoschematy, czyli dodatkowe zobowiązania na rzecz ochrony środowiska i klimatu będą szansą na zwiększenie poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Wiadomo, która sieć marketów będzie w centrum handlowym Ozimska Park Coraz więcej wiadomo o najemcach centrum handlowego Ozimska Park w Opolu. Jednym z głównych najemców będzie niemiecka sieć hipermarketów Kaufland. » więcej 2023-02-01, godz. 15:00 Gmina Kietrz realizuje jedną z największych inwestycji w tym roku Gmina Kietrz stawia na odnawialne źródła energii. W zespole szkół przy ul. Kościuszki i Głowackiego w Kietrzu montowane są pompy ciepła i piece gazowe… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Niemodlin po konsultacjach. To krok w stronę rewitalizacji Podobszarów zdegradowanych jest 10, ale tych przeznaczonych do pełnej rewitalizacji wyznaczono na razie dwa. Tak przedstawia się wynik konsultacji społecznych… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Redukcja zatrudnienia w kędzierzyńskiej Petrochemii. Ma to związek z wojną w Ukrainie 89 osób do zwolnienia - zgłoszenie o planowanej redukcji zatrudnienia w kędzierzyńsko-kozielskiej spółce Petrochemia Blachownia dotarło do Wojewódzkiego… » więcej 2023-02-01, godz. 09:20 Ostatni dzień, by wystąpić o dodatek elektryczny. Jego wysokość zależy od zużycia prądu 1 lutego to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny - przypomina Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Co ważne, pieniądze… » więcej 2023-01-31, godz. 09:32 Będzie po czasie, Opolskie nie rezygnuje. Pytamy o powrót kolei do powiatu głubczyckiego Do końca stycznia samorząd województwa jako lider projektu miał podpisać z PKP umowę na dotację z programu Kolej+. To 450 milionów złotych na rewitalizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »