Radio Opole » Gospodarka
2022-10-04, 15:20 Autor: Grzegorz Frankowski

Głubczyce wypłaciły już ponad pół tysiąca dodatków węglowych. PGE-P pisze do gmin

Głubczyce - [fot: Grzegorz Frankowski]
Głubczyce - [fot: Grzegorz Frankowski]
Gmina Głubczyce zrealizowała już ponad 500 wypłat dodatku węglowego. Do tej pory wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków od mieszkańców, wydano na ten cel 1,5 mln złotych z 9 mln przyznanych z budżetu państwa. Jednocześnie Głubczyce przygotowują się na ewentualną realizację ostatniego pomysłu rządu, który zaproponował, aby to gminy zajęły się dystrybucją węgla z importu.
- Spodziewamy się, że wniosków będzie znacznie więcej, bo termin składania upływa dopiero 30 listopada – mówi Kazimierz Bedryj, wiceburmistrz Głubczyc.

- Jest to realizowane w ten sposób, że nasza opieka przygotowuje zapotrzebowanie na środki pieniężne. Otrzymujemy transzę i zgodnie z tym wypłacamy kolejnym wnioskodawcom te 3 tys. złotych. Na terenie miasta i gminy mamy zarejestrowanych ponad 5 tys. obiektów. Są to osoby, które złożyły oświadczenia, jakie mają źródła ciepła i czym opalają swoje obiekty.

- Otrzymaliśmy także już oficjalną prośbę od prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Paliwa, aby zaangażować nasze spółki komunalne w pośrednictwie sprzedaży węgla – dodaje wiceburmistrz Głubczyc.

- Spółkę, którą byśmy zaangażowali musi posiadać tabor samochodowy, który by przetransportował ten węgiel i musi mieć miejsce do przeładunku i spełnić pewne warunki zgodne z prawem. Będziemy sprawdzać wszystko zgodnie z tą procedurą. Przede wszystkim spółka musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie tej działalności, jako podmiot pośredniczący. Także to są nowe tematy, wiele niewiadomych, ale podchodzimy do tego tematu bo działamy na rzecz naszych mieszkańców.

W proponowanym projekcie węgiel miałby trafiać nie tylko na potrzeby instytucji samorządowych, ale również do gospodarstw domowych, a jego cena ma być nawet o tysiąc złotych niższa niż na składach komercyjnych.
Kazimierz Bedryj
Kazimierz Bedryj

Gospodarka

2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 W Opolu mieszka się dobrze - wynika z rankingu Stolica regionu znalazła się w czołówce rankingu 'Gmina dobra dla życia'. Ten przygotowywany jest corocznie przez Serwis Samorządowy PAP. Opole zajęło… » więcej 2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:57 Ireneusz Jaki nadal prezesem WiK. Jest decyzja sądu Ireneusz Jaki może wrócić do pracy jako prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Opolu podjął decyzję o… » więcej 2022-12-05, godz. 13:15 Zadłużenie w ZUS-ie? Można się dogadać ZUS oferuje ulgi i umorzenia dla zadłużonych przedsiębiorców. Jest kilka sposobów, by uregulować zaległości z tytułu opłacania składek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »