Radio Opole » Gospodarka
2022-08-27, 11:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Hałas przy autostradzie A4. Marszałek domaga się budowy ekranów akustycznych w rejonie węzła Krapkowice

Korek na autostradzie A4 - archiwum [fot. Maciej Marciński]
Korek na autostradzie A4 - archiwum [fot. Maciej Marciński]
Remont autostrady A4 [fot. Maciej Marciński]
Remont autostrady A4 [fot. Maciej Marciński]
Wzdłuż autostrady A4 w rejonie gmin Krapkowice i Gogolin należy wybudować ekrany akustyczne. Powodem są stwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przekroczenia norm dotyczących hałasu. Taka ekspertyza trafiła na biurko marszałka, który wydał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu nakaz budowy 2-kilometrwego zabezpieczenia. Marcin Bronkiewicz, zastępca dyrektora opolskiego oddziału GDDKiA, przyznaje, że otrzymał taką decyzję, natomiast proponuje by się wstrzymać i budowę ekranów powiązać z planowanym poszerzeniem A4 o trzeci pas. Wicemarszałek Szymon Ogłaza również uważa pomysł za uzasadniony ekonomicznie.
- Rozwiązanie dotyczące budowy ekranów ma zostać zawarte w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 - zapewnia Bronkiewicz. - Jeżeli będziemy mogli te dwa zadania ze sobą powiązać, to lepiej zamodelujemy poziomy natężenia ruchu. W ślad za tym określimy właściwy poziom natężeń. W konsekwencji pozwoli to lepiej przygotować inwestycję i uniknąć niepotrzebnie wykonanych prac, co ma także wymiar ekonomiczny - uzasadnia Marcin Bronkiewicz.

Według zaleceń samorządu regionu, inwestycja ma się rozpocząć w ciągu najbliższych 4 lat.

Wicemarszałek Szymon Ogłaza zwraca uwagę, że wydana decyzja ma związek z obowiązującymi procedurami, natomiast przyjmuje argumenty dyrektora Bronkiewicza. Warunek jest jeden, w ciągu 48 miesięcy musi zostać opublikowany Program Budowy Dróg Krajowych.

- Jeżeli w tym czasie GDDKiA przedstawi na przykład rozpoczęty proces projektowania poszerzenia A4, to wydana przez nas decyzja stanie się bezzasadna, bo pojawią się nowe okoliczności, ale jeśli nic takiego się nie wydarzy, to wówczas Generalna Dyrekcja jest zobowiązana do wybudowania ekranów - zaznacza wicemarszałek.

- Co prawda ekrany powstaną najpóźniej do 2033, ale nie będą budowane dwa razy - odpowiada Bronkiewicz. Jak usłyszeliśmy RPBDK nadal jest w fazie uzgodnień. Budowa ekranów na obecnym etapie mogłaby kosztować około 20 mln złotych, po czym i tak za kilka lat należałoby je zdemontować.
Ekrany na A4

Gospodarka

2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 W Opolu mieszka się dobrze - wynika z rankingu Stolica regionu znalazła się w czołówce rankingu 'Gmina dobra dla życia'. Ten przygotowywany jest corocznie przez Serwis Samorządowy PAP. Opole zajęło… » więcej 2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:57 Ireneusz Jaki nadal prezesem WiK. Jest decyzja sądu Ireneusz Jaki może wrócić do pracy jako prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Opolu podjął decyzję o… » więcej 2022-12-05, godz. 13:15 Zadłużenie w ZUS-ie? Można się dogadać ZUS oferuje ulgi i umorzenia dla zadłużonych przedsiębiorców. Jest kilka sposobów, by uregulować zaległości z tytułu opłacania składek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »