Radio Opole » Gospodarka
2022-06-22, 14:25 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mieszkańcy Żarowa w końcu będą mieli drogę asfaltową. "To jest droga do wszystkiego"

Podpisanie umowy na remont drogi w Żarowie [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na remont drogi w Żarowie [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na remont drogi w Żarowie [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na remont drogi w Żarowie [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na remont drogi w Żarowie [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na remont drogi w Żarowie [fot.M.Matuszkiewicz]
Po wielu latach starań mieszkańcy Żarowa w gminie Grodków będą mieli nową drogę dojazdową. Dziś (22.06) w urzędzie gminy podpisano umowę z wykonawcą i niedługo już mają ruszyć prace. Wyremontowany zostanie odcinek trzykilometrowej trasy, która nigdy nie była utwardzona asfaltem. Prace będą możliwe, dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
- Dzięki rządowemu programowi powiat brzeski otrzymał na remont drogi ponad 220 tysięcy złotych, co stanowi 70 procent wartości zadania, a resztę dołoży powiat nyski i gmina Grodków - mówi Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

- Pan sołtys razem z panem burmistrzem przyjechali do mnie prosić o wsparcie, pomoc i rozmowy. Przede wszystkim w tej pomocy chodziło o to, aby powiat brzeski otrzymał to dofinansowanie z rządowego programu. Kiedy to się udało, to zaczęliśmy rozmawiać z Nysą i Grodkowem, którzy zaoferowali swoją pomoc finansową. Takie wsparcie tych 3 pomiotów spowodowało, że możemy dziś śmiało powiedzieć, że mieszkańcy Żarowa już niedługo pojadą po normalnej, cywilizowanej drodze.

- To jest ostatnia miejscowość w naszej gminy, która nie ma drogi asfaltowej, więc cieszymy się ogromnie, że nareszcie ona będzie - dodaje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

- Wcześniej mieszkańcy nie mieli kontaktu z Grodkowem. Problem tej drogi był taki, że żeby dojechać do Żarowa, to trzeba było przejechać drogą powiatową, która w części należało do powiatu nyskiego i brzeskiego. Cieszę się ogromnie, że doszło do wspólnego porozumienia.

O remont drogi przez wiele lat zabiegał również sołtys Żarowa - Ryszard Szowiński. Jednak przez to, że droga ma dwóch administratorów nie było to łatwe.

- To jest droga do wszystkiego. Nie ma innej drogi, aby dojechać do Grodkowa, na przykład do lekarza. Tamtędy też musiała dojeżdżać straż pożarna, czy policja. Miejscowość jest w takim położeniu, że jest 2,5 kilometra od głównej drogi wojewódzkiej i było, tak jak było. Trochę przy niej robił Brzeg, trochę Nysa, ale raz ci nie mieli pieniędzy, potem mieli i tak po trochu, co się udało, to robili.

Dodajmy, że prace mają ruszyć w następnym miesiącu, a zakończyć mają się w listopadzie. Remont łącznie ma kosztować ponad 318 tysięcy złotych.
Tomasz Witkowski
Marek Antoniewicz
Ryszard Szowiński

Gospodarka

2022-07-06, godz. 11:45 Duże zainteresowanie programem "Dobry Start" już na starcie Ponad 14,3 tysiąca wniosków o pieniądze z programu 'Dobry Start' złożyli do ZUS mieszkańcy województwa opolskiego. Ich przyjmowanie ruszyło 1 lipca. 'Dobry… » więcej 2022-07-06, godz. 08:22 O jakości powietrza w Opolu. Spotkanie w CDO o 13:00 Gminny Koordynator Programu Ochrony Powietrza w Opolu zaprasza mieszkańców stolicy regionu na dzisiejsze (06.07) spotkanie edukacyjno-informacyjne. » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną Zdaniem hydrologów IMGW-PIB, na terenie województwa opolskiego możliwe jest wystąpienie suszy hydrologicznej - poinformowało we wtorek Wojewódzkie Centrum… » więcej 2022-07-05, godz. 16:01 Przedszkole z oddzielnym wejściem i nowoczesna kuchnia. Nowa odsłona szkoły w Jaworznie Znacznie bardziej funkcjonalna stała się po remoncie Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaworznie obok Rudnik. » więcej 2022-07-04, godz. 17:21 O inflacji w Otwartym Mikrofonie Radia Opole. Gośćmi byli opolscy parlamentarzyści Inflacja była głównym tematem rozmowy z posłem Tomaszem Kostusiem w programie 'Otwarty Mikrofon'. Do tematu odniosła się także poseł PiS Katarzyna Czo… » więcej 2022-07-04, godz. 12:54 Rusza przetarg na remont Komendy Joanitów w Grobnikach. Inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu Gmina Głubczyce przystępuje do przebudowy dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania. Samorząd… » więcej 2022-07-03, godz. 14:00 Otmuchów ma nowe centrum przesiadkowe Przed laty odstraszał, teraz zyskał nowy blask. Mowa o dawnym dworcu PKS w Otmuchowie, który stał się nowoczesnym centrum przesiadkowym. Lokalne władze oficjalny… » więcej 2022-07-03, godz. 10:30 Kolejny inwestor wybuduje swój zakład w strefie ekonomicznej SAG Ujazd Bis Gmina Ujazd zyskała nowego inwestora, który rozpoczął budowę zakładu na działkach przy drodze krajowej 88. To teren strefy ekonomicznej oddalony o około… » więcej 2022-07-01, godz. 14:08 Obniżka PIT z 17 do 12 procent. W kieszeniach Polaków ma pozostać 15 miliardów złotych Wchodzi w życie obniżka PIT z 17 do 12 procent. To jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadzają obowiązujące od dziś (01.07) nowe przepisy podatkowe… » więcej 2022-07-01, godz. 12:30 WUP ma dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Program skierowany jest do młodych, bezrobotnych osób Młodzi mieszkańcy naszego regionu lub osoby uczące się na jego terenie, mogą starać się o bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »